437,392 עסקים | 238,603 חוות דעת
כתבות בנושא חומרי ניקוי ואביזרים - תמונת אווירה

המדריך לסוגי חומרי ניקוי - הדרך המומלצת לתוצאה נוצצת

בית מבריק ונקי, אוטו מצוחצח, ריח טוב בחללים שבהם אנו חיים - ככה נראית בדרך כלל האידיליה של הסביבה שבה אנו חיים. חומרי ניקוי הם ללא ספק בין ידידינו הטובים ביותר, אך עבור אלה מבינינו המכורים לניקיון, ומוכנים לעשות כמעט הכול כדי להשיג ברק וניחוח נעים, המדריך הזה הוא בשבילכם. אילו חומרי ניקוי טובים לחיטוי? מה מתאים יותר לניקוי הרכב? מה מחטא ומה סתם מורח, ואיך שומרים על הבריאות והסביבה וגם על בית נקי? תשובות לכל השאלות.

בכתבה זו:
ערכת ציוד בסיסית | החלל המיועד לניקוי | מידת הלכלוך | סוגי חומרי הניקוי | מחירים

חומרי ניקוי, מוצרי ניקיון או חומרי ניקיון - לא משנה איך תקראו לזה - המדפים באגף כלי הניקוי בסופר מרקט עמוסים לעייפה.  המון מותגים, המון שימושים וים של הבטחות. יעקובי, קלין, CIF, אג'קס, ארפיקס, סנו, סיליט או ניקול - כולם מותגים, כולם מצוינים וכולם קוראים לכם לנסות אותם. אז איך תדעו מה לקנות ומה לבחור, ואיך תחסכו כסף? להלן כל השיקולים שכדאי להתחשב בהם בבחירת חומרי הניקוי הכי שווים ומתאימים:

ערכת ציוד בסיסית

ראשית לכל מהרו להצטייד בערכה הבסיסית הכוללת כלי ניקוי נחוצים:
מגב, מטאטא, דלי, שואב אבק, מברשת לשירותים, סקוצ'ים ומטליות. ומה כדאי לדעת על בחירתם של כל אחד מאלה? 
 
1. איך בוחרים מגב? בגזרת המגב נמליץ לבחור מגב מסיליקון שהמקל שלו מעץ מלא. כמו-כן, הקפידו מאוד שהעץ יהיה מספיק ארוך, כדי שלא תצטרכו להתכופף. לגבי גודל המגב - כל אחד מעדיף גודל אחר, ואת זה רק אתם תוכלו לומר  לעצמכם. מה שכן, למגבים סופר זולים לרוב אין יכולת גריפה טובה, אז אל תתפתו לחסוך במחיר. נמליץ גם להתפנק בתפס שמונע מהסמרטוט לברוח - פטנט נחמד בהחלט.
2. איך בוחרים מטאטא? כולם טוענים שמטאטא טוב הוא מטאטא חדש, אך יש גם מטאטאים חדשים שעלולים לאכזב.  כדי לבחור מטאטא טוב, יש לשים לב למידה המתאימה (גם כאן, כל אחד מעדיף גודל אחר); לסוג הרצפה (לקרמיקה, למשל, מומלץ מטאטא סיליקון); לסוג השיער במטאטא - גומי, סיליקון או שערות סוס (האחרון מומלץ בעיקר לחצר).
3. איך בוחרים מטליות ניקוי, סמרטוטים, ספוגים וסקוצ'ים? בגזרת המטליות רצוי לבחור מטלית באיכות טובה. רבים ממליצים על מטלית מיקרופייבר, יש שנשבעו אמונים לספוג הפלא, ואחרים מעדיפים קרעי בגדים ישנים. כאן נמליץ  לנסות מה שחברות ושכנות ממליצות, עד שתמצאו את הסמרטוט שמתאים לכם. 
4. איך בוחרים שואב אבק? יש הרבה גורמים שמשפיעים על בחירתו של שואב אבק. השאלה הראשונה היא כמה שטיחים יש בבית. אם הלכתם על שטיחים מקיר לקיר, שווה להשקיע בשואב איכותי. עוד גורמים שמשפיעים הם כמובן המחיר; הכוח של השואב - אל תקנו שואב עם עוצמת יניקה נמוכה מ380 WSP; נוחות ההפעלה - שלא יהיה כבד, שיתאים לצורכי הבית וכדומה. כמובן שאין לוותר על אחריות.

החלל המיועד לניקוי

שיקול נוסף שמשפיע על בחירת חומרי הניקוי הוא סוג החלל המיועד לניקוי ומאפייניו.
אם מדובר בבית, כדי לנקות את האריחים והרצפות עליכם לבחור חומרי ניקוי רצפות לפי סוג הרצפה. כך, למשל, אם מדובר  בריצוף גרניט פורצלן עליכם להימנע מפוליש, להימנע מחומרי ניקוי עם ווקס ולבחור חומרי ניקוי רצפות המבוססים על אלכוהול,  תוך כדי שימוש במטלית מיקרופייבר.
אם מדובר במשרד עם שטיחים מקיר לקיר, ההתמקדות היא בשואב אבק איכותי.
אם בבית יש פרקטים, הסוד הוא לטאטא, להשתמש בשואב אבק עם ראש רך ולא חובט ולנקות את הפרקט בעזרת מטלית לחה. יש הטוענים שאין צורך בחומרי ניקוי, בטח לא כשמדובר בפרקט למינציה. אבל אם אתם לא מאמינים, אז בחרו חומרי ניקוי מותאמים לפרקט בלבד, דוגמת מוצרים של חברת BONA השוודית ו-LOBA הגרמנית שנועדו לניקוי ותחזוקה של רצפות פרקט. 
השאלה של הגודל גם כן קובעת, וניקוי של חללים גדולים ומרווחים שונה מניקוי של דירה זעירה ועמוסת חפצים.
כמובן שאם החלל המדובר הוא אוטו, ולא בית או משרד, ההתייחסות שונה לחלוטין. אם מדובר בניקיון של הרכב, עליכם לבחור בחומרי ניקוי לרכב שכוללים: שמפו לרכב, פוליש או ווקס לרכב, שואב אבק (רצוי ידני וקטן שיגיע לכל פינה), נוזל לניקוי ריפודים, תחליב סיליקון (לדש בורד וכולי), נוזל להברקת שמשות ולמקרים הקשים נחוץ גם מסיר שומנים לרכב. כמובן שצריך גם משהו בשביל הניחוח. אם יש ריח קשה באוטו, שלבו בין מנטרל ריחות לבין מבשם אוויר. אם אתם רוצים ניחוח נעים ולא צריכים להלחם בריח חזק (ברכבים ישנים, רכבים שעישנו בהם, רכבים שנשפכו בהם דברים), אז תוכלו להסתפק במבשם אוויר. בגזרת מטליות הניקוי, כשמדובר בחומרי ניקוי לאוטו, תצטרכו מטליות מיקרופייבר. יש גם כפפות מיקרופייבר, מאוד  נוחות לשימוש, שאפשר להלביש על היד ופשוט לשפשף. תזדקקו גם לגילדה - לניגוב המכונית לאחר השטיפה, וכן דלי מלא במים מן הסתם. 

מידת הלכלוך

עוד שיקול שמשפיע על בחירת חומרי הניקוי הוא מידת הלכלוך ומידת הניקיון הנחוצה.
שירותים ציבוריים (למשל, במשרד) ידרשו כלים כבדים כדוגמת חומרי חיטוי עם ריכוז גבוה של חומר פעיל. חומרי ניקוי לשירותים לרוב יכללו מנקה אסלות, דוגמת סנובון נוזלי של סנו או טואלט דאק; אקונומיקה (לאחר או במקום מנקה האסלות);  מסיר אבנית במידת הצורך; מברשת לניקוי אסלה ולהתחיל לשפשף.
בניקוי שגרתי של הבית, לשם תחזוקה, די לשלוף רק נוזל ניקוי רב תכליתי ולא מסיר שומנים למשל.
אם הבית ממש מטונף, או שמדובר בניקיון לפסח, או שהבית עבר שיפוץ (או אפילו ביקור משפחתי שכולל גם לינה), סביר להניח שתזדקקו לחומרי ניקוי יותר רציניים.

סוגי חומרי הניקוי

הנימוק האחרון והמכריע בבחירת חומרי ניקיון הוא כמובן חומרי הניקוי עצמם וסוגיהם. משום שחומרי הניקוי הם רבים, מגוונים ומשמשים למטרות שונות, קשה לסווגם לפי קבוצות. ובכל זאת חשוב לעשות זאת. הסיווג לכל קבוצה נעשה לפי האזור והמשטח המיועדים לניקוי - מטבח, אמבטיה, רצפות, שירותים וכדומה - או לפי מטרת הניקיון – חיטוי, הברקה, ניחוח ועוד.
לשם בחירת חומרי ניקוי עליכם להכיר את הקבוצות השונות, ולזהות את הסיווגים השונים כך:
חומרי ניקוי ל"זכוכיות" - חלונות, מראות, שולחנות זכוכית וויטרינות ינוקו על ידי חומרי ניקוי ייעודיים שיתרמו להברקה. בין חומרי הניקוי הללו נמצאים ה"ברקת" הוותיקה והמוכרת, סנו קליר של סנו המאוד מומלץ ועוד נוזלי ניקוי רב תכליתיים המיועדים לניקוי זכוכיות. במקרים של לכלוך רציני ביותר ניתן ללכת על ניקוי בקיטור שמציעים בעלי מקצוע. 
חומרי ניקוי לשירותים: ניקוי אסלות נעשה על ידי חומרי ניקוי לאסלות ו/או על ידי אקונומיקה, ומדי פעם יש צורך שימוש במסיר אבנית.
חומרי ניקוי לאמבטיה: אקונומיקה וחומרי ניקוי ייעודיים לאמבטיה יעשו את עבודת הניקיון באופן מושלם. אבל כל שבועיים לערך חייבים להשלים את הטיפול גם עם חומרים מסירי אבנים דוגמת סילית. במקרים של אמבטיות מטונפות במיוחד אפשר -  בזהירות רבה - להשתמש בחומצות, אולם יש להימנע מכך אם מדובר באמבטיה שמצופה שכבת אמייל, כי זו לא תעמוד בפני החומצה ותיהרס. 
 
חומרי ניקוי לרצפה: ניקוי רצפות היא משימה לא קלה כלל. יש חומרי ניקוי רבים ומגוונים, וכדי לבחור ביניהם יש לבחון את הדברים הבאים:
1. סוג הרצפה - פרקט, עץ, שיש או קרמיקה. לכל סוג רצפה מותאם אופן ניקוי אחר וחומרי ניקוי ייעודיים. 
2. אם מדובר באריחים אז חומר האריחים משפיע. בגרניט פורצלן כבר עדכנו לעיל. ומה קורה כשמדובר במרצפות שיש?  עליכם להימנע מחומרי ניקוי חומציים, ואל תחששו מפוליש ווקס. לגבי רצפת לינוליאום אין שום הגבלה, וכל חומר יכול להתאים ולנקותה ממש בקלות. 
חומרי ניקוי לחיטוי והלבנה: אקונומיקה וחומרי ניקוי לאמבט ולשירותים נחשבים לחומרי חיטוי יעילים שמשמידים חיידקים רבים.

חומרי ניקוי אקולוגיים: הכוונה לחומרי ניקוי טבעיים, קרי, כאלה שנרקחים מחומרים מהטבע ושאינם פוגעים בסביבה. חומרי ניקוי אקולוגיים קיימים בכל הגזרות - חומרי כביסה אקולוגיים, חומרי ניקוי אקולוגיים למטבח, לאמבטיה, לשירותים ולרצפות. את חומרי הניקוי הללו אפשר לרכוש באמצעות רשת האינטרנט או בחנויות ובסופרמרקטים המתבססים על מוצרים ידידותיים לסביבה, דוגמת עדן טבע מרקט. 

חומרי ניקוי "רציניים" - לשלוף את התותחים הכבדים: בגזרה זו מצויים מסיר שומנים, חומצות, ערכת ניקוי בקיטור וכדומה. 
חומרי ניקוי בגזרת הריח: מנטרל ריחות, מטהר אוויר חשמלי או רגיל, עצי ריח, עציצים מדיפים ומה לא? הרבה מאוד מוצרים שיעזרו לכם להיפטר מריח לא נעים ו/או לשפר את הניחוח בשירותים, באוטו או בחלל הבית. 

מחירים

חומרי ניקוי הם לא מוצרים זולים, והאיכותיים שבהם עולים לא מעט כסף. יש כמה שיטות לחסוך בעלויותיהם:
 
1. לקנות כמויות גדולות כשיש מבצעים משתלמים.
2. לקנות דרך האינטרנט - לעתים המחירים יותר זולים.
3. לקנות אריזות חיסכון (חומר כביסה למשל באריזת חיסכון, לרוב משתלם הרבה יותר ומחירו נמוך מהמחיר לאריזות הקטנות). 
4. לקנות אצל ספקים המוכרים חומרי ניקוי בסיטונאות.

נוחות השימוש
לפני שתרכשו חומרי ניקוי, ודאו כי נוח להשתמש בהם. שהבקבוק ניתן לנשיאה בקלות ושאינו כבד מדי, שהשפריצר נוח ולא מתיז, שהמזיגה של החומר קלה ואפשרית. 
בטיחות השימוש
יש לקנות רק חומרי ניקוי מאושרים לשימוש עם תו תקן.
ניסיון
כמו בחיים כך גם בקשר לחומרי ניקוי - אין חכם כבעל ניסיון. בפעם הראשונה שאתם רוכשים חומר ניקוי, קנו אריזה קטנה, ורק כשתהיו מרוצים מהתוצאה, מנוחות השימוש ומהיעילות, התפתו לאריזות חיסכון משתלמות. 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools