כתבות בנושא שירות למכונות קפה - תמונת אווירה

התקלות הנפוצות במכונות הקפה - ומה לעשות איתן?

מכונת הקפה שעוזרת לנו לעבור את היום אינה מכשיר חסין מבעיות, וחלקן אפילו נפוצות במיוחד. לפני שמתייאשים וקונים חדשה, הנה כמה שאיתן אפשר להתמודד

בכתבה זו:
האויב המרכזי: אבנית | אלוהים בפרטים הקטנים | רעשים חריגים | תקלות חשמליות | תחזוקה נכונה היא חיסכון

מכונות הקפה הפכו לדיירות קבע כמעט בכל בית שני בישראל, ולא קשה להבין מדוע: התייקרות הוצאות המחיה הרחיקו את הישראלים מבתי הקפה היקרים, ובד בד התגברה המודעות לגבי היכולות של המכונות הביתיות להפיק קפה באיכות שלא הייתה מביישת בית קפה שכונתי. 

תחום מכונות הקפה מוערך כיום בעשרות מיליוני שקלים בשנה, כשהתחזיות מדברות על כך שהוא יכפיל את עצמו, או אפילו ישלש את עצמו, בעתיד הנראה לעין. לצד ההתאבזרות ההולכת וגוברת במכונות קפה ביתיות, הולך וגובר גם הצורך בשירותי תחזוקה ותיקונים למכונות קפה. אין זה משנה אם מדוברת במכונת נספרסו, או מכונת לוואצה - כשמשתמשים במכונות קפה - נתקלים בתקלות. 
חלק מן הגורמים לתקלות אפשר למנוע באמצעות תחזוקה נכונה, ואילו תקלות מורכבות יותר רצוי שתטופלנה בידיים מקצועיות.

האויב המרכזי: אבנית

בדומה לקומקומים, גם מכונות קפה עלולות לסבול מהצטברות של אבנית עקב חימום המים המתבצע בהן. האבנית, מהבחינה הזו, היא צרה צרורה לכל הדעות: היא פוגעת באיכותו של המשקה המוכן ובטעמו, ואף עלולה להביא לסתימות בצינורות או במסננים הנמצאים בתוככי המכונה (ולכן גם לכך  שהקפה לא ייצא כלל מהמכונה). בהמשך לכך, צריכת החשמל של מכונת קפה שצברה אבנית, נוטה להיות גדולה פי כמה, ולעומת זאת, אורך החיים שלה דווקא קטן בצורה משמעותית.
 
הפתרון הטוב ביותר להתמודדות עם הבעיה, הוא לנסות למנוע אותה מלכתחילה, וזאת באמצעות שימוש אך ורק במים מסוננים, או אפילו במים מזוקקים. כמו-כן, הקפדה על ניקוי תקופתי של האבנית מתוך המכונה, באמצעות חומרי ניקוי מתאימים (לרוב מגיעים כנוזל או כטבלית, ובסכום של עשרות או מאות שקלים) או באמצעות תמיסת מים עם חומץ או מלח לימון.

אבל לפני זה חשוב לבדוק היטב את הוראות ההפעלה של המכונה, וזאת מכיוון שיש מכונות שלא יכולות לבוא במגע עם סוג מסוים של חומרים, בין אם עקב הפגיעה האפשרית במכונת הקפה, ובין אם עקב הסכנה הבריאותית של מי שיצרוך את המשקה המוכן ממנה.  
כמובן שבמצבים האלה אפשר לפנות גם לגורמים הפועלים בתחום של תיקון מכונות קפה, או לחילופין לחברה המייצרת או המשווקת את מכונת הקפה (רצוי במסגרת האחריות). 
 
עבור פתיחת סתימה, בלי קשר למקורה, ייגבה לרוב סכום הנע בין 200 ל-650 ש''ח, בהתאם לסוג המכונה. >> למחירון שירות למכונות קפה

מכונת קפה
צילום: שאטרסטוק

אלוהים בפרטים הקטנים

הגומיות, האטמים,  הטרמוסטט, גוף החימום, המשאבה - אף אחד מהם אינו חסין בפני תקלות, וכאשר יש פגם באחד מהם, ייפגע אופן התפקוד של המכונה בצורה משמעותית.
החלפה או תיקון של אחד מהם כרוך בדרך כלל בסכום של כמה מאות שקלים. שימו לב שבדרך כלל נותן השירות ינקוב במחיר עבור המלאכה עצמה, כאשר אל המחיר הזה נדרש להוסיף את עלות החלקים עצמם, המשתנים בהתאם לסוגם, ליצרנית המכונה ולדגם המכונה הספציפי.
 
מערכת הפיקוד והשליטה של מכונת הקפה ראויה אף היא לאזכור, והיא תצריך תיקון מקצועי על ידי בעלי מקצוע. אם מדובר במכונה פשוטה יחסית ייתכן פגם במתגים, המביאים לכך שהמכונה לא מגיבה כאשר לוחצים עליהם. במקרה של מכונות מתקדמות יותר, ובעיקר מכונות אוטומטיות הכוללות שלל אפשרויות שליטה או בקרה, סביר שמקור הבעיה הוא כרטיס הפיקוד האלקטרוני, הנחשב לרגיש במיוחד גם הוא.
תיקון כרטיס שכזה עולה בדרך כלל כ-200-300 ש''ח.
 
בעיות ברכיבי מכונת הקפה עלולות להיגרם גם עקב סיבות פשוטות יחסית, שעמן אפשר להתמודד גם באופן עצמאי. למשל, מצב שבו החלב אינו מקציף, מעיד על פגם במתקן ההקצפה -  לרוב כזה הקשור לניקויו.
מצב נפוץ אחר נוגע לסוג מרכזי של מכונות קפה - מכונת קפה קפסולות - והוא נזילה באזור ההשמה של הקפסולה. הדבר עשוי להעיד הן על ניקיון לא ראוי של המתקן המשמש להחזקת הקפסולה הן על הכנסה לא נכונה שלה, כך שאפשר לפתור זאת גם ללא עזרה מקצועית, בהתאם להוראות ההפעלה של המכונה.
תרחיש אחר הוא חיבור לא נכון של המכונה מבחינת הצינור המחובר לאגם זרבובית הקיטור - הוא עלול להביא למצב של בועות יתר בקצף החלב, כשגם כאן הפתרון פשוט באופן יחסי.

רעשים חריגים

לעתים המכונה מפיקה רעש חריג, מה שמעיד בוודאי על בעיה מסוימת. בדרך כלל, רעש חריג יופק כאשר יימצא עצם זר בתוך המכונה, ומצב כזה בהחלט אינו בשורה חיובית. 
במקרים פשוטים אפשר לנסות לשאוב את העצמים מתוך המכונה באמצעות שואב אבק, או אפילו להוציא אותם באופן ידני. עם זאת, לרוב אין מנוס אלא לפנות לגורמים מקצועיים הפועלים בתחום, ורצוי גם כאלה המכירים את המכונה בצורה המלאה ביותר.

מכונת קפה
צילום: שאטרסטוק

תקלות חשמליות

מכונת קפה ביתית או משרדית היא מכשיר חשמלי לכל דבר ועניין. ככזה, הרי שתקלות חשמליות עלולות לאפיין אותו, במיוחד אם לוקחים בחשבון את המפגש האפשרי שבין החשמל למים, מפגש הכולל בתוכו אינספור סכנות.
חיבור תקע בשקע שאינו מתאים, קרעים או פגמים בכבל החשמלי, הנחת מכשירים חמים על הכבל או מתיחת יתר שלו - הם חלק מהסיטואציות הנפוצות ביותר. מפגש עם מים מתקבל על הדעת, מטבע הדברים, בסביבת המטבח, והוא כולל בתוכו סכנה לקצר, או אפילו להתחשמלות.
 
כמובן שעם חשמל לא מתעסקים, כך שאם עולה חשד, ולו מינימאלי, לפגמים במערכת החשמלית של מכונת הקפה, יש לנתק את המכונה מהחשמל באופן מידי ולהזעיק גורמים מקצועיים לתיקונה המידי.

תחזוקה נכונה היא חיסכון

אוהבים לשתות קפה ממכונות קפה?
נתקלים בתקלות? לא משנה באיזו מכונת קפה מדובר ולא משנה אם זו מכונת נספרסו או מכונת קפה לוואצה... חשוב שתדעו לתחזק אותן
על אף שמכונה איכותית אמורה להחזיק מעמד שנים מספר לפחות, הסכנות קיימות גם קיימות תמיד. ברוב המקרים, תגיע המכונה עם אחריות בת שנה, שאמורה לתת מענה למרבית התקלות החשמליות, אם כי השאיפה שלכם, בתור צרכנים, יכולה בהחלט להיות לאחריות גדולה מכך. 
 
מכיוון שתיקון מרבית התקלות במכונות הקפה, למעט אולי כאלה הפשוטות במיוחד, מצריך ידע מקצועי והיכרות עם המכונה, רצוי ליצור קשר עם החברה המשווקת במקרה של תקלה. יש לקחת בחשבון שעלות ביקור הטכנאי שלא במסגרת האחריות, בלי קשר לתקלה שנמצאה או לא, כרוך בתשלום שעשוי להגיע ל-400 ש''ח. כדי למנוע זאת, יש להקפיד על תחזוקה הולמת של המכונה, בהתאם להוראות שסופקו עמה, ולהקפיד על שימוש שאינו חורג ולו במילימטר ממה שמפורט בוודאי בחוברת ההפעלה.
scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools