כתבות בנושא מתקנים, משחקים וציוד לגנים ציבוריים ולגני ילדים - תמונת אווירה

מתקני משחקים לילדים - מתקני שעשועים לחצר הבית

כל מי שיש לו ילדים, יודע כי עליו לספק להם תעסוקה, מהנה ככל האפשר, במרבית שעות היממה. הפעלתנות של הילדים, הרצון שלהם לפרוץ גבולות - כל אלה מביאים לכך שבגילים מסוימים גני השעשועים, העמוסים מתקני שעשועים לעייפה, לוקחים תפקיד מרכזי בלוח הזמנים הממוצע של המשפחה. אלא שהמציאות מראה שאפשר למצוא מתקנים, לא רק בגני השעשועים כי אם בחצר הבית של משפחות רבות בישראל. מתקני משחקים, קוראים לזה. אז מהם המתקנים הנפוצים ביותר? ואילו דגשים צריכים ללוות אתכם, ההורים, בעת רכישת מתקנים ליקרים לכם מכל?

בכתבה זו:
מתקני משחקים לילדים: מגלשה | מתקני משחקים לילדים: מגלשה | מתקני משחקים לילדים :נדנדה | מתקני משחקים לילדים :נדנדה | משחקי ספורט לחצר | משחקי ספורט לחצר | מתקנים מתנפחים | טרמפולינה, גם אופציה למתקני משחקים לילדים  | טרמפולינה, גם אופציה למתקני משחקים לילדים  | אז איך מתחילים?

תחום מתקני המשחק לילדים התרחב מאוד בשנים האחרונות, והגדיל את נתח השוק מגני  ילדים וממגרשי משחקים ציבוריים, גם לחצרות ולגינות של בעלי בתים פרטיים המעוניינים לספק לילדיהם אטרקציה והנאה מרבית גם בשעות שבהן אין באפשרותם לקחתם לבלות במתחמים הציבוריים. למתקני שעשועים אלה יתרונות רבים - הם מאפשרים לילדים לפרוק מרץ ולשחרר מתחים; לבלות עם חברים במשחק משותף; לבצע פעילות ספורטיבית, לשפר את המוטוריקה הגסה וחשוב מכול - ליהנות. 

מתקני משחקים לילדים: מגלשה

את הסקירה של מתקני משחקים אנחנו מתחילים עם המגלשה, אשר תכליתה הברורה,  כידוע לכול, היא לאפשר החלקה מהנה של הילדים בשיפוע כלפי מטה. מגלשות, כאמור, הן ממש לא נחלתם הבלעדית של גני שעשועים, גני ילדים או פארקים ציבוריים, שעה שרכישת מגלשה לחצר הפכה להיות רעיון לגיטימי עבור לא מעט משפחות. על כל פנים, המגלשות  נבדלות ביניהן בכמה מאפיינים, המשפיעים, בין השאר, על המחיר (טווח המחירים של מגלשות רחב במיוחד). בין המשתנים אפשר להזכיר:
חומר הגלם - חלק הארי של מגלשות לחצר עשוי מחומרים פלסטיים, אם כי אפשר  למצוא גם מגלשות מחומרים דוגמת עץ, מתכת או פיברגלאס.
גובה המגלשה - החל ממטר אחד ועד לגובה של שני מטרים וחצי, הגובה המקסימלי המותר כיום בישראל.
צורת המגלשה - יש מגלשות המבוססות על שיפוע קבוע, אך יש גם מגלשות גלים, מגלשות מעוקלות, מגלשות סגורות וכיוצא בזה.
אופן העלייה למגלשה - הצורות המקובלות העיקריות הן סולמות, מדרגות וחבלי טיפוס.
חשוב לתת את הדעת על ההיבט הבטיחותי של המגלשה, מה שיאפשר לה להחזיק בתווי התקן הנדרשים. כהורים, אתם חייבים לשים לב לבטיחות המגלשה לכל אורך הדרך. טרם שימוש הילדים בה, ודאו שאין שברים, זיזים או חלודה במגלשה (בהתאם לסוג החומר), וכן שאין בשום חלק שלה פינות חדות, שעלולות לפצוע את הילדים. מבחינת מיקום המגלשה,  חשוב למקום אותה על גבי משטח רך ובולם זעזועים, מה שעשוי למנוע פגיעות קשות בעת נפילות. אפשר לרכוש מצע מגומי לצורך הגדלת הבטיחות, אך גם למקם את המגלשה על גבי דשא, חול או חצץ. על אותם משטחים להיות בעובי/עומק מספק של כ-10-20 ס''מ לפחות.
מתקני משחקים לילדים : תמונה שאטרסטוק

מתקני משחקים לילדים :נדנדה

נדנדות הן שחקן מרכזי אחר בשדה המשחק של מתקני שעשועים לחצר, ולא בכדי. ההנאה שהן מספקות לילדים היא פשוט אינסופית. גם כשמדברים על נדנדה לילדים, נכנסים לתחום  רחב במיוחד, עם שורה ארוכה של דגמים ומאפיינים. ההבחנה העיקרית היא בין שני סוגים:  הראשון הוא נדנדה תלויה, המחוברת למוט אופקי על ידי חבלים, על ידי מוטות או על ידי שלשלאות (באופן בטיחותי, כמובן), ואשר התנועה על גביה נעשית בצורת מטוטלת. הסוג השני הוא נדנדה מאוזנת, הבנויה מלוח צר המקובע במרכז שלו, ואשר הילדים מתיישבים  משני צדדיה, כדי לעלות בקו ישר מעלה או מטה - זוהי הנדנדה הידועה גם בתור "נדנדת עלה ורד". שני הסוגים מוצלחים, כמובן, אם כי ברור שאת יתרונותיה של הנדנדה המאוזנת אפשר לנצל רק כשיש איזון מלא מבחינת אלה היושבים עליה. במילים אחרות: זוהי נדנדה  שתתאים במיוחד למשפחות שבהן כמה ילדים, או לאירוח של חברים. 
בכל הנוגע למחיר, הרי שאפשר למצוא כיום טווח מחירים רחב מאוד של נדנדות לחצר.  במחיר של עד כ-500 ש''ח תמצאו בעיקר נדנדות בטיחותיות לפעוטות, או נדנדות פשוטות (צמיגים או חבלים, למשל). לעומת זאת, עבור הדגמים המתקדמים יותר, הכוללים יותר ממושב אחד ושלל אפשרויות התאמה לצרכים, צפו לשלם כ-1,500 ש''ח ומעלה.

משחקי ספורט לחצר

כיום, ידועה החשיבות של אורח חיים פעיל ובריא ככל האפשר. בתור הורים, עליכם להנחיל זאת גם לילדים, כך שיבצעו פעילות שתסייע להתפחות שלהם (למשל מבחינת מוטוריקה או קואורדינציה); שתספק להם לא מעט שעות של הנאה ושתשבור את שגרת הטלוויזיה והמחשב, שמאפיינת, למרבה הצער, את ימיהם של ילדים רבים בישראל כיום. החדשות  הטובות הן שאם יש לכם חצר ביתית, הפעלת הילדים הופכת לפשוטה פי כמה, ובייחוד אם אתם דואגים לרכוש מתקני שעשועים המותאמים להם.
לא קשה למצוא דוגמאות למשחקי ספורט אשר נחשבים לאידיאליים לחצר הבית, ובכלל זה שער כדורגל, מתקן כדור סל הכולל לוח, טבעת ורשת, קיר טיפוס וכן הלאה. כמובן שאת המתקנים עליכם להתאים לא רק ליכולות הפיזיות של הילדים שלכם, אלא גם לתחומי העניין ולתחביבים שלהם. שער כדורגל עבור ילד או ילדה שמעדיפים סוגי ספורט אחרים בתכלית,  עלול, למשל, להיות בזבוז כספים של ממש. בכל מקרה, מומלץ מאוד שתשחקו עם הילדים במשחקים אלה, ותנצלו אותם לבילוי משותף של זמן איכות.

מתקנים מתנפחים

הסוג הבא של מתקני משחקים לילדים, מתקנים מתנפחים, בא לשלב בין הפעלתנות של הילדים לבין הדמיון שלהם, ועושה זאת היטב. המדובר הוא במתקנים אשר לאחר ניפוחם לובשים צורות מגוונות - של חיות, טירות, ספינות פיראטים, אגדות, מתחמי ספורט ועוד רבות אחרות - ואשר הילדים מטפסים, רצים, קופצים ומשתוללים על גביהם. בהתאם לסוג המתנפח, בונים לעצמם הילדים "סצנות" של ממש, מה שהופך את המתקנים לרעיון מצוין גם כפעילות חברתית.
מתקנים מתנפחים מתאימים, ברמה הכללית, לילדים החל מגיל שנתיים ועד לגיל ארבע עשרה לערך, אם כי ברור שחשוב להתאים גם את גודלו של המתקן לגילו של הילד. שימו לב שיש מתנפחים שמאפשרים לתפוס כמה ציפורים במכה, ולשלב בתוכם משחקים או אפילו מתקנים שונים, להנאתם של הילדים: מגלשה, רודיאו, כדורגל, כדורסל וכן הלאה. 
יחד עם הנאמר מעלה, היות והמתקנים המתנפחים הגדולים והמרשימים יותר יהיו במחיר גבוה משאר המתקנים - אלפי שקלים לפחות - משפחות רבות מבינות שאינן יכולות להרשות זאת לעצמן. במקרה הזה, הן יכולות לבחור לשכור את המתנפחים לאירועים מסוימים דוגמת ימי הולדת, מחברות המתמחות באטרקציות לאירועים.

טרמפולינה, גם אופציה למתקני משחקים לילדים 

כל הילדים קופצים, אבל המציאות מראה שאלה שעושים זאת באמצעות טרמפולינה, פשוט נהנים יותר. מתקן זה, המורכב מפיסת בד הנמתחת באמצעות קפיצים, על מסגרת פלדה,  מאפשר לילדים להשתולל ולהגיע לגבהים מרשימים במיוחד. עבור טרמפולינה איכותית תיאלצו לשלם סכום של כ-1,500 ש''ח ומעלה, וזאת ללא תוספות נדרשות דוגמת מגני קפיצים, רשתות הגנה, כיסויי בדים וכיוצא בזה.
מלבד האטרקטיביות של הטרמפולינה, חשוב להתייחס לכך שהיא טומנת בחובה גם  פוטנציאל לפציעות, בעיקר במצבים של נפילת הילד ממנה על הקרקע. אמצעי הגנה נלווים,   דוגמת רשת ביטחון, כמו גם מיקומה של הטרמפולינה על גבי משטחים רכים, עשויים לסייע,  אך לא בטוח שבמידה מספקת. לפני כמה שנים, המליץ ארגון רופאי הילדים האמריקאי למגר בהדרגה את הטרמפולינות מהחצרות הפרטיים, וזאת עקב נתונים מדאיגים. כך, לראיה,  בשנת 2009 דווחו, בארצות הברית בלבד, יותר ממאה אלף פגיעות חמורות כתוצאה משימוש בטרמפולינות ביתיות. על כל פנים, אם מחליטים לרכוש טרמפולינה, חשוב להשגיח על הילדים במהלך השימוש בה, ולמנוע מהם "להפגין ביצועים" חריגים (סלטות או קפיצות בורג, למשל). אלה כוללים בתוכם את פוטנציאל הפגיעה הגדול ביותר.

אז איך מתחילים?

מהסקירה שהובאה כאן, אפשר לראות לא מעט אפשרויות להפוך את החצר הביתית שלכם לזירת משחקים של ממש. כדי לעשות זאת הלכה למעשה, עליכם להתחשב לא רק במאפייני הילדים עצמם, אלא גם בנתונים הטבעיים של החצר (גודל, למשל). היות ומרבית המשפחות לא יכולות להרשות לעצמן, משיקולי תקציב ומקום גם יחד, יותר ממספר קטן של מתקני שעשועים, חשוב להשקיע מאמצים בבחירה, וכן, גם לשאול את הילדים מה הם יעדיפו שתרכשו בעבורם. הרכישה בפועל נעשית באמצעות חברות אשר תחום ההמתחות העיקרי שלהם הוא הספקת מתקנים ושעשועים מהסוג הזה, אם כי את המתקנים הפשוטים יותר תוכלו למצוא גם בחנויות צעצועים סטנדרטיות.
לסיכום, אם יש לכם חצר ואם יש לכם ילדים או נכדים, מתקני משחקים לילדים הם בגדר מאסט אצלכם. כמובן שחשוב לבדוק תו תקן וכדומה. 

אנשים שחיפשו מתקנים, משחקים וציוד לגנים ציבוריים ולגני ילדים חיפשו גם

מצא מתקנים, משחקים וציוד לגנים ציבוריים ולגני ילדים באזורך

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools