כתבות בנושא מתקנים, משחקים וציוד לגנים ציבוריים ולגני ילדים - תמונת אווירה

ציוד לגני ילדים - משחקי חצר או גן, למשחק בטוח ומוגן

משחקי חצר או משחקי גן נראים תמיד מאוד פשוטים ותמימים למראה. לכאורה אין בהם שום דבר יותר מדי מתוחכם, ודי שיהיו צבעוניים ויפים ויעסיקו את הילדים לזמן מה, אלא שזוהי טעות מוחלטת. בין אם מדובר במתקני חצר לילדים, ובין אם מדובר במשחקים וצעצועים לתוך הגן - לכל משחק תפקיד חשוב ותרומה גדולה להתפתחות הילד.

בכתבה זו:
על חשיבות ותפקידים של משחקים וציוד לגני ילדים | חלק בלתי נפרד בהתפתחות הילד | דגשים חשובים בבחינת הציוד | ומה בנוגע לתקנים?

מעוניינים לרשום את הילד שלכם לגן ילדים? אתם בוודאי מבינים את חשיבות הבחירה בגן ילדים מהשורה הראשונה. השאיפה היחידה שלכם היא לגן שבו צוות המטפלות חם, האווירה נעימה וסדר היום הוא המעשיר ביותר עבור הילד. דגש משמעותי בהתבוננות שלכם על המקום, בנוסף לכל אלה, צריך לקבל הציוד הנמצא בגן הילדים עצמו, שחייב להיות עשיר ואיכותי. אנחנו נתייחס כאן למרכיב מרכזי בציוד הנמצא בכל גן ילדים: המשחקים והמתקנים השונים שבאמצעותם יעבירו הילדים שעות ארוכות מדי יום. כשהפריטים האלה תקינים ומותאמים לילדים, הם יחוללו תמורות חיוביות ביותר עבורם, ויסייעו לגדילתם התקינה. לעומת זאת, במקרים אחרים שבהם הציוד בעייתי או לא תקין, עלולים להיגרם נזקים חמורים בהחלט. 

על חשיבות ותפקידים של משחקים וציוד לגני ילדים

ציוד לגני ילדים, חשוב להדגיש כבר בשלב הזה, הוא מונח רחב בכל קנה מידה, וניתן להתייחס אליו מכל מיני היבטים, ולמיינו לפי קטגוריות שונות. בין קטגוריות הציוד המרכזיות  שיכולות בהחלט להיות חופפות, אפשר למנות:
מתקני משחק ידע לילדים - לרבות לוחות אותיות או צבעים, לוחות איקס מיקס דריקס וכיוצא באלה.
מתקני הפעלות לילדים - למשל, ביתני בובות או מתקני חוויות ותחושות.
מתקני חצר לילדים - דוגמת מגלשות, נדנדות, ארגזי חול או מנהרות זחילה.
מתקני ומשחקי ספורט - מתקן כדורסל לילדים, לדוגמה, או מתקני רכיבה.
חומרי יצירה ואומנות.
כבר מהסקירה הבסיסית שהובאה, ניתן להבין מדוע ציוד לגני ילדים הוא אחד מרכיבי החובה בכל גן. ראשית, הם מספקים מענה לפעלתנות המובנית של הילדים, ומעניקים להם גירויים מכל סוג אשר להם הם זקוקים בשלב זה של חייהם. כאשר ילד נמצא בגן שעות ארוכות מדי יום, הוא זקוק לפעילויות רבות שיעבירו אותן, ורצוי בהנאה גדולה. בעידן שבו דומה שהדבר הקל ביותר הוא להושיב את הילד אל מול מסך הטלוויזיה, חשוב לאפשר לו את הגירויים ה"מסורתיים" האלה, שתורמים עבורו פי כמה. זאת ועוד, בהתחשב בעובדה שחלק מהמשחקים והצעצועים מיועדים למשחק קבוצתי, עומדים כאן היסודות לשיפור היכולות החברתיות של הילד, ולטיפוח קשרים אנושיים.

חלק בלתי נפרד בהתפתחות הילד

כשמדברים על צעצועים ומתקנים, חייבים להתייחס לתפקיד המרכזי שהם מקבלים בהליך ההתפתחותי של הילד. ההתפתחות הקוגניטיבית של הילד מפותחת, בגילים אלה, בעיקר בזכות האתגרים המחשבתיים שמעמידים מולו המשחקים השונים, לצד היכולת שלו לגלות יצירתיות ומחשבה על מנת לפתור אותם. המשחקים מותאמים לגילים שונים, ולשלב ההתפתחותי של הילדים, ובהתאם לכך הם מקנים כלים חשובים הנוגעים לזיכרון וליכולת החשיבה, להסקת מסקנות, למיון ולסיווג, לפיתוח התפיסה הכמותית וכיוצא בזה. מחקרים שונים בתחום הפסיכולוגיה ההתפתחותית הראו שמדובר בדרך היעילה ביותר ללימוד מהסוג הזה. לא קשה למצוא לכך דוגמאות: פינת הקוביות בגן, למשל, מאפשרת אבחנה בין צבעים,  מיון ומתן תשומת לב להבדלים בין חפצים שונים, או אפילו למידה על תכונות החומר.
היבט התפתחותי חשוב נוסף הוא זה המוטורי. תוך כדי משחק, כאשר הילד מניע את גופו.  הוא מתרגל למעשה את כל אותן מיומנויות גופניות חשובות, שילוו אותו בהמשך החיים.  המשחקים, והחזרתיות על פעולות המבוטאת בהם, מביאים לשליטה על איברי הגוף ולשיפור הקואורדינציה, אותו תיאום עצבי-שרירי חיוני. באמצעות פעולות כמו השחלת חרוזים או הרכבת פאזלים, חלק מהותי מהציוד בגני ילדים, יכול הילד לשפר את היכולת המוטורית העדינה שלו. בכל הנוגע לפיתוח המוטוריקה הגסה שלו, מדובר על משחקים שמניעים קבוצות שרירים או שרירים גדולים יחסית: בעיטה בכדור היא דוגמה מובהקת לכך.

דגשים חשובים בבחינת הציוד

ציוד לגני ילדים, אם כן, יכול לשפר את התפתחות הילד באינספור מובנים. ועדיין, בכוחו גם לחולל את האפקט ההפוך, או אפילו לפגוע בילד. לפיכך, סוגיית הבטיחות של הציוד חייבת להיכנס לתמונה. ראשית, יש לבדוק שהציוד אכן תואם את גילם של ילדי הגן, וזאת מכיוון ששימוש בהם במצבים אחרים עלול להפוך למסוכן מאוד. בהמשך לכך, חשוב לוודא שהציוד תקין ושלם, כך שלא יהיו בו פינות חדות שעלולות לפצוע את הילדים. היעדר חלקים חיוניים בציוד, אי תקינות החיבורים בו או היעדר כיסויים מספיקים הם חלק מהפגמים האפשריים.  ציוד חלוד צריך להדליק אף הוא נורת אזהרה של ממש.
כאשר אתם סורקים את הציוד של גן הילדים שאליו אתם שוקלים לרשום את ילדיכם, חשוב שתשימו לב גם לחומרים המשמשים לפעילות ויצירה. דגש עיקרי הוא לחומרים שאינם רעילים ושאינם דליקים. בנוסף על כך, על החומרים להיות העמידים ביותר האפשריים, וכאלה המתאימים לשימושם של ילדים. הדבר האחרון שתרצו הוא צעצוע המתפרק במהרה לחלקיו השונים, וכתוצאה מכך מעמיד את הילד בסכנת בליעה שלהם. 
היבט מרכזי אחר ביחס לציוד הוא המיקום שלו בתוך גן הילדים. אם פריטים מסוימים  נמצאים במעברים, או מפוזרים על גבי החדר בחוסר סדר, סכנת הנפילה הופכת לממשית. כך גם לגבי מתקנים הנמצאים בחצר: מתקן טיפוס הנמצא בסמוך לגדר גן הילדים, למשל,  עשוי להיות פגם בטיחותי של ממש.

ומה בנוגע לתקנים?

בשנת 2006, החל משרד התמ''ת לאמץ את התקן האירופאי, המתייחס למידת הבטיחות של מתקני המשחקים השונים הנמצאים בישראל, ובפרט בגני הילדים. הדרישה היא שהציוד בגן הילדים יעמוד, כמובן, בתקן הזה. למרות זאת, המצב כיום עדיין רחוק מלהיות מושלם. בדיקות שנערכו בגנים מסוימים הראו לא מעט ליקויים ביחס לציוד. חלקם תוקנו באופן מידי, בעוד אחרים נותרו בעינם חודשים ארוכים. זו הנקודה להזכיר, למשל, בדיקה מקיפה שנערכה לאחרונה בהרצליה, ואשר הצביעה על עשרות ליקויים בגני הילדים, חלקם חמורים במיוחד.
אז איך ניתן לבדוק? ראשית, יש לוודא שהציוד עומד בתקנים חשובים, לרבות זה של מכון התקנים הישראלי - התקן הרלוונטי לגני הילדים הוא ת''י 1498. מן העבר השני, חל איסור להשתמש בגני משחקים בציוד או במתקנים אשר ייצורם או ייבואם נעשה על פי תקן ת''י 562 חלק 8, שמיועדים, כפי שנכתב על גבי האריזה שלהם, "לשימוש ביתי משפחתי בלבד". הסיבות לאיסור הזה מגוונות, ונוגעות לעומס על הפריטים, לתדירות השימוש בהם או לסוגיית ההשגחה על הילדים. כל גן שכולל בתוכו ציוד מהסוג הזה חייב לעורר אצלכם נורת אזהרה - באפשרותכם בהחלט לפנות, במקרה הזה, למשרד התמ''ת או לרשות המקומית הרלוונטית.

>> לאיתור משווקי ומתקיני ציוד לגני ילדים בכל הארץ.אנשים שחיפשו מתקנים, משחקים וציוד לגנים ציבוריים ולגני ילדים חיפשו גם

מצא מתקנים, משחקים וציוד לגנים ציבוריים ולגני ילדים באזורך

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools