כתבות בנושא ציפוי מתכת ומגן - תמונת אווירה

הציפויים הנפוצים ביותר - מציפוי ניקל ועד ציפוי זהב

היכולת לצפות חומרים שונים בציפויים מתכתיים (בעיקר, אך לא רק), ולהעניק להם מראה ותכונות משודרגים יותר, הלכה והשתכללה עם השנים. יצירת ציפויים משמשת כיום בתחומים שונים, והיא מבוצעת בשיטות שונות. מתי עולה הצורך בציפוי של חומר מסוים? כיצד יודעים באיזה חומר מוטב להשתמש כציפוי, ומה יאפיין את החומר המצופה בסופו של התהליך? תשובות לשאלות, בכתבה שלפניכם. יש למה לצפות

בכתבה זו:
ציפוי מתכת (Metal Coating) | ציפוי ניקל (Nickel Plated) | ציפוי אבץ (Galvanizing) | ציפוי נירוסטה (Stainless steel coating) | ציפוי כרום (Chrome plating) | ציפוי זהב (Gold plate) | ציפוי כסף (Silver plating) | ציפוי טפלון (Teflon coating) | ציפוי פליז (Brass plating) | ציפוי אנודייז (Anodized Coating) | ציפוי אמבטיות (Plating baths) | הגורמים הפועלים בתחום

ההגדרה הבסיסית של ציפוי - פעולה שבמסגרתה מכסים משטח בחומר או בגוף מסוים - אינה דורשת הבהרה. מה שחשוב לתת עליו את הדעת הוא שכאשר מדברים על ציפויים, מדובר בתחום רחב היקף מאין כמותו, שכולל אינספור חומרים המשמשים לציפוי, וכן מגוון אינסופי של מוצרים שאפשר בכלל לצפות. 

ציפוי מתכת (Metal Coating)

כבר בנקודת ההתחלה, ראוי להדגיש כי החלק העיקרי של הציפויים המוצעים כיום הם מתכתיים במהותם, כלומר, מבוססים על כיסוי המשטח במתכת או בסגסוגת של כמה  מתכות. ציפוי מתכת, בכללותו, ידוע כבר שנים ארוכות, ומשתמשים בו כדי לצפות חפצי נוי,  מוצרי חשמל, רכיבים אלקטרוניים (למשל שיפור עמידות חיבורים אחרי הליך ההלחמה  שלהם) ומגוון אינסופי של מוצרים אחרים.
לאחר ההגדרה הבסיסית הזו, יש להיכנס מעט יותר לעובי הקורה, או המתכת, ולסקור את הסוגים הנפוצים ביותר של ציפויים מתכתיים:

ציפוי ניקל (Nickel Plated)

ניקל הוא יסוד כימי המשתייך לקבוצת מתכות המעבר. ציפוי ניקל נחשב לחדש יחסית בעולם הציפויים, אך כיום השימוש שנעשה בו תדיר בכל קנה מידה. המטרה העיקרית של הציפוי היא מניעת חלודה, כתוצאה מחשיפת חומר מתכתי לסביבה. עם זאת, אפשר לצפות בניקל  גם חומרים רבים אחרים, ובכלל זה עץ, זכוכית, פלסטיק, אבן, קרמיקה וכיוצא בזה. בין  היתרונות האחרים של ציפוי זה, אפשר למנות עמידות גבוהה במיוחד בחום, חוסר דהייה  (הגוון הטבעי שלו הוא אפור-כסוף), מראה מבריק במיוחד ועוד. יש כמה סוגים עיקריים של  ציפוי זה, כאשר ההבחנה היא בין ציפוי ניקל אלקטרולס (ניקל כימי), ציפוי ניקל אלקטרוליטי  (ניקל כרום) וציפוי קאטליזציה כימית.

לציפוי ניקל אפשר למצוא ביטוי של ממש בתחומים רבים. הוא שחקן מרכזי בעולם ההייטק,  התעשיות הצבאיות, החשמל, האינסטלציה ועוד. הוא משמש, בהמשך לכך, לציפוי מגוון רחב  של מוצרים כגון: ציוד  רפואי, רכבים, מנועים, מוצרי פרזול, אביזרי נוי וכיוצא בזה. בתחום  התכשיטים נפוץ ציפוי ניקל במידה רבה, והוא נעשה לרוב לפני הציפוי הסופי בזהב (כפי  שנראה בהמשך)

ציפוי אבץ (Galvanizing)

את הסקירה אנחנו ממשיכים עם ציפוי אבץ, המיועד בעיקר למתכות ברזליות, ולשורה ארוכה של מוצרים העשויים מחומר זה. חשוב לשים לב שכאשר מדובר על ציפויים של ברזל או של  פלדה באבץ חמצני (ZnO) - המקרה הנפוץ ביותר של ציפוי אבץ - המונח הרלוונטי הוא גלוון,  והוא מבוסס על טבילה של החומר באמבט המכיל אבץ נוזלי. התכלית של ציפוי אבץ מסוג  זה היא למנוע תהליך כימי בחומר, שנובע מהחשיפה שלו לסביבה, ובעיקר חלודה (קורוזיה).  לציפוי האבץ יש גם תפקיד אסתטי, שעה שהוא מעניק לחומר מראה חלק, אחיד ומרשים הרבה יותר.

ציפוי נירוסטה (Stainless steel coating)

נירוסטה, או פלדת אל חלד, היא אחת השחקניות המרכזיות בשדה המשחק האמור כבר שנים. סגסוגת ברזל זו, המכילה בתוכה גם כרום, קיבלה את שמה העברי עקב העמידות הגבוהה במיוחד מפני חלודה וקורוזיה. הדבר נעשה בפועל עקב שכבת פסיבציה, שנוצרת בחשיפת הכרום לחמצן, ואשר דקה מדי מכדי שהעין האנושית תראה אותה - עקב כך, ציפוי נירוסטה הוא תמיד מבריק במיוחד.

יתרון נוסף של ציפוי נירוסטה נוגע לתג המחיר הנמוך יחסית שלה.
ציפויי נירוסטה אפשר למצוא בלא מעט תחומים, כאשר הם מקבלים נוכחות מאסיבית בעולם המטבח, ובו הם משמשים ציפוי למוצרים דוגמת מחבתות, סירים, כיורים וכן הלאה.  בנירוסטה אפשר להשתמש גם כדי לצפות כלי עבודה, כלי ניתוח, מוצרים חשמליים, מעקות וציפויים למבנים, מטבעות, פסלים ועוד.

ציפוי כרום (Chrome plating)

כרום הוא סוג של מתכת, בעלת גוון אפור, הנחשבת לחזקה ולעמידה במיוחד. גם כאן, המטרה העיקרית של ציפוי כרום, בהתחשב בתכונות אלה, היא לספק הגנה בפני קורוזיה,  אך גם לשפר את מראה המוצר המצופה באמצעותו בעשרות מונים. 
 
מבחינה מעשית, ציפויי כרום נפוצים במידה רבה במוצרים דוגמת מכשירים חשמליים, ציוד רפואי, אביזרי אינסטלציה, מכשירי תאורה ועוד. יש לציין כי מחיר ציפוי כרום נחשב לגבוה ביחס לציפויים רבים אחרים.

ציפוי זהב (Gold plate)

כשמדברים על ציפוי זהב, רבים מעלים לנגד עיניהם את השימוש העיקרי שלהם: כמובן, תכשיטים. זהב הוא שם נרדף ליוקרה ולפאר, וציפוי הנחשב לאידיאלי עקב תכונות דוגמת ברק כמעט תמידי, עמידות גבוהה (הזהב אינו מתחמצן ואינו צובר קורוזיה) או רכות מעט מפתיעה. כמובן שהזהב זכה למעמדו גם בזכות העובדה שהוא, פשוטו כמשמעו, יקר מפז.  קשה למצוא אותו בכמויות גבוהות בטבע, וקשה למצוא גם ציפויים היקרים ממנו. 
 
יש להדגיש כי מלבד לתכשיטים, משתמשים כיום בזהב בתעשיות דוגמת חשמל או אלקטרוניקה, בין השאר בציפויים של מעגלים מודפסים, מוליכים חשמליים וכיוצא בזה.

ציפוי כסף (Silver plating)

מזהב, עוברים לכסף. זהו, כידוע, יסוד מתכתי המאופיין בגוון לבן בוהק במיוחד, וכן ברמת מוליכות גבוהה (כשזה נוגע לציפויים, נהוג להוריד את המוליכות במקצת על ידי טיפול אנטי טרניש). באמצעות ציפוי כסף, אפשר להוסיף שכבה גמישה ומונעת חלודה לשורה ארוכה של פריטים, לשפר את עמידותם ולהפוך אותם למבריקים, ולכן גם למרשימים.

רשימת השימושים של ציפוי כסף רחבה גם כן, כאשר בין השאר אפשר למנות מוצרי דקורציה ואמנות, מכשירי חשמל ואלקטרוניקה (שקעים, תקעים, מגעים ועוד), תכשיטים, נברשות, כלי אוכל, כלים מוזיקליים - והרשימה עוד ארוכה. לעתים, מושם הכסף כשכבה ראשונית לפני הזהב.

ציפוי טפלון (Teflon coating)

טפלון הוא שם מותג לתרכובת בעלת השם הבלתי אפשרי להגיה פוליטטראפלואורואתן -  תרכובת שהתגלתה בשנת 1938. היתרון המשמעותי של הטפלון, ומה שמגדיר במידה לא  מבוטלת את השימושים שנעשים בו, הוא רמת החיכוך הנמוכה מאוד שלו, אשר בין כלל המוצקים נמוכה רק מפחמן דמוי יהלום.
כתוצאה מכך, לא מפתיע מדוע ציפוי טפלון נפוץ במיוחד לציפויים של כלי בישול, ובעיקר של מחבתות. הציפוי מאפשר טיגון מבלי שהמזון נדבק למחבת, אפילו ללא שמן. זהו יתרון  מהותי עבור לא מעט בשלנים, חובבים ומקצועיים כאחד, שממהרים להצטייד במחבת מהסוג הזה.

ציפוי פליז (Brass plating)

פליז הוא סגסוגת מתכתית נוספת, במקרה הזה של אבץ ונחושת. צבע הפליז נע בין אדום לצהוב, כאשר רמת הריכוז שלו תקבע את הצבע (ריכוז נמוך יהיה בגוון אדמדם). הפליז  מאופיינת בקושי ובחוזק מצד אחד, ובמוליכות חשמלית נמוכה מהצד האחר. ציפוי פליז,  בהתאם לכל אלה, נפוץ כיום בכלי נגינה, בחפצי נוי, בידיות, באביזרי אמבטיה, בפלטות,  בגלילים ועוד.

ציפוי אנודייז (Anodized Coating)

מבחינה כימית, אנודייז היא שכבת אלומיניום, אשר נוצרת על גביו חלקיו בתהליך אלקטרוכימי. התוצאה היא שכבה קשה במיוחד, ולכן גם עמידה, וכן בידוד חשמלי במתח גבוה. את האנודייז אפשר למצוא בגוונים שונים, החורגים בהרבה מהגוון האפרפר הטבעי  שלו, ובכמה דרגות עובי. ציפוי אנודייז מקובל בתחומים מגוונים דוגמת תעשייה, הייטק  וחשמל, כאשר בתחום התעופה משמש האנודייז שחקן מרכזי.

ציפוי אמבטיות (Plating baths)

במרוצת השנים, הפך ציפוי אמבטיות לכה נפוץ, עד שכיום מתייחסים אליו כאל קטגוריה בפני עצמה. את הציפוי אפשר לבצע בכמה שיטות, ובכלל זה:
 
הלבשה אקרילית - נפוצה במיוחד במגזר הביתי.
חימום אמאייל לטמפרטורה של כ-850 מעלות צלזיוס. מבוצע בבתי חרושת ייעודיים  באמצעות תנורים ענקיים.
ציפוי אמבטיה בחרסינה (פורצלן), הנשרפת, בבית חרושת בטמפרטורה של כ-1,000 מעלות צלזיוס.
 
לציפוי האמבטיה תפקיד אסתטי ומעשי כאחד, כאשר הציפוי מגדיר, בין השאר, את מראה האמבטיה, את השמירה שלה על צורתה ואת נוחות השימוש בה. ציפוי אמבטיות נפוץ גם כדרך יעילה במיוחד לחדש אותן, מה שעשוי לבוא על חשבון רכישת אמבטיה חדשה, בעת הצורך, שכן יש בכך חיסכון אפשרי של אלפי שקלים.

הגורמים הפועלים בתחום

הרשימה שהובאה להלן אמנם מסקרת סוגים מרכזיים של ציפויים, אך כמובן שהרשימה אפילו לא קרובה להסתכם בהם. מוצרים רבים אפשר לצפות באינספור דרכים, אפילו כשחומר הציפוי הבסיסי זהה. מה שחשוב להדגיש הוא שהציפוי נעשה בפועל על ידי חברות המתמחות בתחום, כאשר החלוקה היא בין חברות אשר מתמחות במוצרים מסוימים (ולכן שמות למטרה הכנת ציפויים עבורם בלבד), לבין חברות אשר מבצעות ציפויים במגוון רחב של חומרים, לשימושים רבים יותר. 

 
ראוי לבדוק מהו סוג השירות שמעניקה אותה חברה (למשל, ציפוי חלקי מכונות או ציפוי חלקי ציוד רפואי), כאשר כל חברה מבצעת את הציפוי באופן שונה. יש הבדלים רבים בין ציפויים חשמליים, ציפויים בהתזה, ציפויים כימיים וכן הלאה. אפשר לסקור מוצרים קודמים שהחברה הייתה אחראית להם.scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools