כתבות בנושא גננים ושירותי גינון - תמונת אווירה

גינות גג, גינה אקולוגית או תכנון גינה פרטית - מה שצריך לדעת על תכנון גינה

החלום על בית כמעט לעולם אינו שלם אם אין בצדו גינה קטנה או גדולה, ירוקה ופורחת. תוספת של צמחייה טבעית ושל פרחים ססגוניים אינה מחייבת שטח פרטי דווקא, והיא אפשרית גם כאשר מדובר בגג או אפילו במרפסת. אם גם לכם יש חלום על גינה, ואתם זקוקים למעט הכוונה כדי להקים את הגינה המתאימה לכם בדיוק, כדאי להכיר את סוגי הגינות השונים ואת האפשרויות העומדות לרשותכם

בכתבה זו:
סוגים שונים של גינות | המיקום כן קובע (את מאפייני הגינה) | שאלות מרכזיות בדרך לתכנון הגינה | לבד, או בעזרת בעל מקצוע?

אז הגשמתם חלום ויש לכם בית. אם התכנית כוללת גם גינה, כדאי שתזכרו שאף גינה לא מוקמת ביום אחד, ולרוב דרושים חודשים ארוכים כדי שהיא תתחיל לרקום גבעולים ועלים.  מה שחשוב להבהיר לא פחות הוא כי תכנון גינה מושכל, כבר בשלבים הראשונים, יכול להקל  מאוד על התהליך, ולהביא לכך שהגינה תהיה, בסופו של יום, המרשימה ביותר האפשרית. כדי לדעת איזו גינה תתאים לכם ביותר, יש להתייחס לפרמטרים שונים הנוגעים לסוג הגינה ולסגנונה, למיקומה, לתחזוקתה ועוד. 

סוגים שונים של גינות

כשמדברים על תכנון גינה או על עיצוב גינה, נכנסים לתחום עשיר ומגוון שמציע סוגים שונים  של גינות שמהם אפשר לבחור. את ההבחנה הראשונה אפשר לעשות על פי "ארץ המוצא"  של הגינה, כלומר, הסגנון המאפיין גינות במקום מסוים על גבי הגלובוס. מהבחינה הזו,  אפשר להצביע על סוגים נפוצים של גינות: 
 
גינה ארץ ישראלית - גינה בסגנון ארץ ישראלי מחזירה אותנו לנופים של ילדותינו. גינה זו תכלול בתוכה עצים מגוונים (בעיקר עצי הדר ופרי), כמו גם צמחים ארץ  ישראליים דוגמת פקעת חצב או רקפת. 
גינה יפנית - אם הולכים לקצה השני של כדור הארץ ובוחרים בסגנון של גינה יפנית, מקבלים גינה מינימליסטית יותר, המבוססת על צמחים שאינם דורשים השקיה רבה במיוחד, ואשר משולבים עם פריטים דוגמת שבילי גישה או אלמנטים של מים. 
גינה טרופית - זוהי גינה פראית יותר הכוללת צמחי ג'ונגל דוגמת דקלים, ומאופיינת בצפיפות יחסית של הצמחייה. גינה טרופית נוטה להיות ירוקה לכל אורך השנה, בלי קשר לחילופי העונות.
גינה אקולוגית - סוג זה של גינה מתאים כמו כפפה ליד למאפיינים של העת הנוכחית, ולתפיסה הסביבתית המאפיינת אותו כמכלול. גינון זה, הידוע גם בתור גינון אורגני, מבוסס על גישה הדוגלת בהתערבות מינימאלית בטיפול בגינה, או במילים אחרות: בכך שגידולה נעשה, פשוטו כמשמעו, על ידי הטבע (שמש, קרקע, חרקים ועוד), ופחות על ידי האדם. מבחינה מעשית, כוללת גינה שכזו שתילה רב גונית של צמחייה מסוגים שונים, לרבות צמחי תבלין או צמחי מאכל, צמחים עשביים,  עצי פרי וכן הלאה. כמו-כן, גינה אקולוגית מוקמת, בכל המקרים, תוך שימוש בחומר אורגני בשם קומפוסט, המביא למעשה לדישונה הטבעי של האדמה.

גינות

המיקום כן קובע (את מאפייני הגינה)

נקודה מרכזית נוספת נוגעת למיקום הגינה, שלא בהכרח חייב להיות החצר הפרטית. כאמור, כיום אפשר להקים גינה גם במרפסת הבית, בלי קשר לגודלה, באמצעות הנחת  אדניות שבהן אפשר לשתול מתוך רשימה אינסופית של צמחים, ליצירת מראה טבעי. יש  לציין כי בלא מעט בתים בוחרים הדיירים, ובצדק גמור מבחינתם, לשלב את הגינה עם ריצוף  דק מעץ, מה שתורם למראה הפסטורלי והכפרי עוד יותר. 
 
על פי אותו עיקרון, אפשר גם ליצור גינות גג, כאשר השטח הרחב של הגג, ביחס למרפסת, אף מגדיל את מגוון האפשרויות של העיצוב עוד יותר. בעיצוב גינת גג, נהוג לתחום את  הקירות או את המעקים שלה באמצעות אדניות, אך גם למצוא מענה לחלק ניכר משטח הגג עצמו. עקב השטח הגדול יחסית, מומלץ בהחלט לשקול התקנת משטח דשא סינתטי,  המטשטש עוד יותר את הגבולות שבין הגג לגינה. בחירה מוצלחת נוספת יכולה להיות  שיחים שאינם מצריכים שתילה, דוגמת שיחי איגלו גארדן.

שאלות מרכזיות בדרך לתכנון הגינה

ככלל, אפשר לטעון שהמלאכה של תכנון גינה פרטית צריכה להכניס לתמונה שורה ארוכה של מאפיינים, מהם כאלה "אובייקטיביים" וכאלה "סובייקטיביים". השאלה המרכזית הראשונה היא ייעודה של הגינה - לא רק במאפייני הצמחייה עצמה, כמובן, אלא גם בשילוב בין הצמחייה לבין היבטים אחרים באותו חלל, דוגמת הריהוט או התאורה. ברור, בהמשך לכך, שצריך להיות הבדל בין גינה לנוי, גינה לאירוח או אפילו גינה המיועדת להיות מעין מגרש משחקים עבור ילדי הבית. בגינה למשחקים, הנטייה היא להשאיר שטח ירוק במרכז,  שיאפשר ריצה או משחק, בעוד שהצמחייה תאפיין בעיקר את קצוות הגינה. 
 
גודל הגינה הוא משתנה משמעותי נוסף, ולו מכיוון שהוא יגדיר את מספר הצמחים שאפשר  להכניס לתמונה. ברור שככל שהגינה גדולה יותר, כך מגוון האפשרויות שהיא מעמידה לצורך  עיצובה רחב יותר ביחס לאלטרנטיבה של עיצוב גינה קטנה. את סוג הפרחים, הצמחים או העצים יש לבחור גם בהתאם לתנאים שמאפיינים את סביבת הגינה. אם מדובר בגינה  המוצלת בחלקה הגדול, למשל, אין לבחור צמחייה הזקוקה באופן שוטף לקרני השמש,  ולהיפך. גינה במקומות יבשים במיוחד יכולה להכניס לתמונה צמחים דוגמת קקטוסים, הפורחים דווקא בתנאים אלה, וכך הלאה.
 
ואיך אפשר בלי הטעם האישי של בני הבית? ובכן, לכל אחד יש את החזון העיצובי השלם שלו לגבי הגינה, והוא צריך לבוא לידי ביטוי כבר בשלבים הראשונים של תכנונה. יש אנשים המעדיפים צמחייה עבותה, ולעומתם אחרים המבקשים גינה המקיימת מימד מסוים של מינימאליזם. אחרים בוחרים להעדיף עצי פרי, בעוד אחרים מתבוננים על הצמחייה למטרות נוי בלבד. בהחלט מומלץ לחשוב על שילובים מעניינים, או ליישם אלמנטים דוגמת שבילי  גישה מיוחדים, בריכות נוי או אפילו בריכות דגים ליצירת גינה מרשימה ביותר.

גינות

לבד, או בעזרת בעל מקצוע?

גם אם יש לכם תפיסה מסוימת לגבי האופן שבו אתם מעוניינים לראות את הגינה שלכם,  ייתכן מאוד שתגלו כי הקמת גינות היא מלאכה מורכבת לכל הדעות. גינות מעוצבות לעילא מצריכות הכרה של התחום ושל מגוון האפשרויות שהוא מעמיד, וחשוב לא פחות - "תרגום"  הרצונות של בני הבית לכדי אלמנטים מובהקים של הגינה. לכן, לא מפתיע מדוע לא מעט אנשים מעדיפים לתכנן את הגינה שלהם אך ורק באמצעותם של בעלי מקצוע מסוגים שונים. 
 
החדשות הטובות הן שלא מעט גורמים יכולים לקחת חלק בתהליך, כך שאפשר להיעזר  בניסיון המקצועי שלהם לצורך עיצובה של הגינה. חברות המבצעות עבודות גינון או פועלות בתחום של אחזקת גינות, גנן פרטי, מעצבים או אדריכלי נוף הם חלק מבעלי המקצוע  שעשויים להיכנס לתוך התמונה, ולהפוך אותה לפשוטה יותר. נכון, השימוש בשירותיהם  כרוך בעלויות כאלה או אחרות, אך אין ספק שהם יכולים לקצר מאוד את הדרך עד לגינת החלומות, ולמנוע אי נעימות רבה בהמשך הדרך (למשל, בחירת צמחים שאינם מותאמים לתנאים השוררים בגינה).
סביר מאוד שהבנתם, מהסקירה שהובאה להלן, כי תכנון גינה חייב להיעשות במלוא הרצינות, וכי עליכם להשקיע בכך מאמצים, מחשבה, וכן -  גם כסף. החדשות הטובות הן  שכאשר הגינה תקום לה הלכה למעשה, היא תהיה אסתטית ותשמש מקום מרגוע שאליו  אתם יכולים להגיע בכמה צעדים. או אז, ודאי תבינו שהמאמצים בהחלט היו שווים את זה.

 
scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools