שאלות ותשובות: כל מה שאתם צריכים לדעת על איטום הבית

אבי אריאלי, מנהל פורום איטום - קבלנים, עונה על השאלות הבוערות לקראת החורף המתקרב
כניסה לרשימת ספקים ובעלי מקצוע בסיווג קבלני איטום

איטום כל הגג, או רק את חלקו? איטום גגות בהתזה, ביריעות ביטומניות או ביריעות זפת? ומה לגבי בטון ועובש? טוב, ששאלתם. המומחה שלנו פה כדי לתת תשובות לכל מה שכדאי לדעת לפני שהגשם ימצא את דרכו לתוך הבית.

 

מה עדיף - יריעות ביטמוניות, פולינג, או זפת

איך מבצעים איטום ב"קו התפר" שבין רצפת המרפסת לבסיס הקיר של פנטהאוז, ומהו המחיר המומלץ למטר של איטום?
"ישנן דרכים שונות לאיטום תפר: החל ממסטיק פוליאורטני כדוגמת סיכה פלקס FC11, דרך פח פלשונג (אבל לפני שלב הטיח), ועד יריעות ביטומניות ללא פוליאסטר. הייתי ממליץ על האופציה הראשונה, ובמידת הצורך ולפי המצב בשטח ייתכן שניתן לשתול גב פוליאורטני לפני יישום המסטיק הפוליאורטני. המחיר תלוי אזור הביצוע, אך ניתן ליישם את הפתרון גם בשיטת עשה זאת בעצמך". 
 
איטום עם יריעות ביטומניות ופולינג לא החזיק מעמד. האם עדיף זפת?
"לעבור על תפרי ההלחמה של היריעות בפוליגג זה כמו כוסות רוח למת, אבל צריך לבדוק האם היריעות מנותקות מהתשתית. במקרה שכן, חובה לפרק הכל. גג שאטום ביריעות ביטומניות בצורה טובה עדיף על עבודת זפת חמה".

מתי כדאי לבצע את עבודת האיטום?
"גג רטוב או לח שעשו בו עבודת איטום בזפת או בכל חומר אחר לא יאריך ימים, מכיוון שהאדים והמים הכלואים ייגרמו להתנתקות החומר מהגג. חובה להמתין לייבוש מוחלט ואף לבצע את העבודה בסוף אוגוסט".
 
בשלב בניית שלד בהרחבה לבית קיים, לאחר סיום יציקת רצפה ובניית קירות, האם יש לבצע איטום כגון זיפות או יריעות בחלקים של היציקה שפונים לאדמה ובין הבלוקים למשטח הרצפה?
"במידה והרצפה הרזה יושבת על האדמה חובה לבצע איטום ביריעות ביטומניות וכן בקירות ההיקפים, היכן שיהיה מגע בין הקיר החיצוני לאדמת המילוי בגינה. נדרש לבצע איטום גם בקורות וגם בקירות על מנת להימנע מעליה קפילרית או תפרחת סידנית בין אריחי הקרמיקה ברצפה".

איטום
 
 

על רטיבות, עובש וצמר סלעים

במקרה של גילוי עובש, איך כדאי להתחיל לטפל בבעיה?

"עובש בכל הבית יכול להיגרם מלחות וחוסר אוורור. חובה לשטוף את כל המוקדים באקונומיקה או פונציאק של טמבור ורק לאחר כמה ימים לצבוע את הבית באקרינול. יש לשקול ביצוע בידוד תרמי במידה ומדובר בקומה העליונה ביותר".
 
מה ההבדל בין צמר סלעים וצמר זכוכית?
"צמר סלעים הוא חומר בידוד ותיק ומקובל בעולם. מקורו בסלע, צבעו חום כהה, לרוב מגיע כמזרונים בעובי 2.5 ס"מ עד 10 ס"מ, עטוף בניילון שחור. הוא מגיע ברמות דחיסות שונות ונמדד בק"ג למ"ק. לעומתו, צמר זכוכית הוא חומר הבידוד המקובל ביותר בעולם המערבי, צבעו צהוב והוא מגיע בגלילים של צמר חשוף, בעובי של 3 ס"מ עד 10 ס"מ ויש לו גיבוי אלומיניום מצד אחד או שניים. לשניהם יתרון כבידוד תרמי ואקוסטי גבוה וחסרון של גרד בעבודת היישום. שניהם מגיעים ברמות דחיסות שונות ונמדדים בק"ג למ"ק. אם מדובר בבידוד למחיצות, מדובר בשיקול מקצועי גרידא המושפע גם ממוצרים נוספים, כגון לוחות גבס ואם אנו מעוניינים לבודד או למנוע הדהוד". 
 
האם חייבים להשתמש בבטקל בכל עבודת איטום מרפסות?
"חובה לבצע עבודת בטקל או מדה במרפסת לפני עבודת הריצוף. המים שחודרים דרך הפוגות במשך השנים חייבים להגיע לנקז הכפול על מנת שיסתלקו מהגג. שום חומר אינו יודע לחיות עם מים עומדים לאורך זמן. כמו כן, בגמר העבודות ולפני יישום הריצוף חובה לבצע בדיקת הצפה במשך 72 שעות, ובפרט לבדוק את הנקז הכפול".

קבלן איטום מבצע איטום בהתזה על גג


>> לצפייה ברשימת קבלני איטום בהתזה
>> לצפייה ברשימת קבלני איטום גגות
>> לצפייה במחירון איטום
 
 
חזרה לרשימת המאמרים בנושא קבלני איטום
האם המאמר עזר לך?