438,916 עסקים | 235,064 חוות דעת
כתבות בנושא שירותי גז ואספקת גז - תמונת אווירה

על הגז ועל הרדיאטור: היתרונות והחסרונות של 5 הפתרונות לחימום לבית

מי יותר חסכוני ומי יותר בטיחותי? כל מה שאתם צריכים לדעת על אמצעי החימום הביתיים השונים

בכתבה זו:
מזגן: המלך הבלתי מעורער | רדיאטור: השקעה לטווח ארוך. מדי | תנור נפט: טעם של פעם | תנור גז: יקר אבל רומנטי | מפזר חום: הפתרון הנקודתי


אמנם יהיה קשה לעבור את החורף בלי חימום, אבל עדיין צריך לקחת בחשבון לא מעט אלמנטים לפני שבוחרים איך לעשות זאת, כמו למשל חיסכון או בטיחות - בטח כאשר בכל שנה אנחנו לצערנו נחשפים למקרים מעציבים שמקורם בחימום לא נכון של הבית. לרשותנו כיום עומדים לא מעט אופציות כדי להפוך את החדרים לנעימים וחמימים, מהמזגן, דרך הרדיאטור ועד לקמין. אבל כמו תמיד, כשיש הרבה אופציות גם מאוד קל ללכת לאיבוד. אנחנו פה כדי לעזור לכם להחליט מהי הדרך הכי טובה בשבילכם.

מזגן: המלך הבלתי מעורער

נכון להיום במדינת ישראל, בשש מכל שבע דירות, מותקן לפחות מזגן אחד (כ-90% ממשקי הבית). ממש קשה להאמין שעד לפני 3 עשורים בלבד, מיזוג אוויר היה בגדר מותרות (ואחד היתרונות המרכזיים של חדרי בתי מלון).

יתרונות:
היתרון המרכזי של המזגן הוא החיסכון: המזגנים המודרניים מסוגלים לחמם חדרים גדולים כקטנים במהירות גבוהה ובעלות נמוכה. מעבר לכך, בניגוד ליתר המוצרים, המזגן ישמש אתכם גם במהלך החורף כך שלא תצטרכו לאחסן אותו בימים הקרים. כמו כן המזגן מצויד בטיימר ובתרמוסטט, המאפשרים לנו לשלוט בהסקה באופן אבסולוטי ולהימנע מבזבוז חשמל.

חסרונות:
אחת הבעיות המטרידות ביותר הקשורות למזגנים, מתבטאת בכך שהמזגן מייבש את האוויר בחדר. ייבוש האוויר עשוי לגרום למגוון רחב של תופעות לוואי לא נעימות ובכלל זה התייבשות, כאבי ראש ודמעת יתר. מעבר לכך, ההשקעה הראשונית ברכישת והתקנת המזגן, גבוהה מאוד ובנוסף המזגן לא יעיל באזורים קרים מאוד.

מדד הבטיחות: מזגן הוא ללא ספק אמצעי החימום הבטיחותי ביותר שישנו.

פתרונות חימום

רדיאטור: השקעה לטווח ארוך. מדי

הרדיאטור ("מקרן חום", בעברית) היה בעבר בין אמצעי ההסקה הפופולריים ביותר אך במהלך השנים קרנו ירדה, עם עלייתם של המזגנים המודרניים. אך גם היום, בשלהי העשור השני של המאה ה-21, עדיין מדובר באחד מאמצעי החימום המומלצים ביותר לחדרי ילדים.

יתרונות:
הרדיאטור לא מייבש את אוויר החדר ולמעשה ישנם כאלו המגיעים עם מתקן ייעודי שניתן למלא במים וכך להפוך את האוויר ללח יותר. כמו כן הרדיאטור ממשיך להפיץ חום גם לאחר שמכבים אותו ובנוסף הוא מצויד בתרמוסטט, המאפשר להימנע מבזבוז חשמל, בדומה למזגן. בשונה מהמזגן, מדובר באמצעי חימום שקט לחלוטין: בונוס משמעותי הרלוונטי לאלו שסובלים משינה קלה במיוחד.

חסרונות:
רדיאטור איכותי הפועל על שמן, הוא בין אמצעי החימום היקרים ביותר והבזבזניים ביותר. אם לא די בכך, הוא גם בין האיטיים שבהם. מעוניינים לחמם את החדר תוך חמש דקות ביום חורף קר? כנראה שרדיאטור הוא לא הבחירה הנכונה ביותר עבורכם. בנוסף הרדיאטור לא ישרת אתכם בקיץ ויהיה עליכם למצוא לו מקום אחסון.

מדד הבטיחות:
הרדיאטור צורך הרבה מאד חשמל ולכן עשו בו שימוש רק אם אתם מצוידים בשקע כוח. שימוש בשקע רגיל, טומן בחובו סכנה לשריפה של חוטי החשמל בשל עוצמת הזרם.

פתרונות חימום
צילום: שאטרסטוק

תנור נפט: טעם של פעם

הוא היה כאן הרבה לפני המזגנים ולמעשה אף לפני הרדיאטורים וכמעט שנכחד אך בכל זאת ישנם ישראלים רבים שעדיין לא מוכנים לוותר על תנור הנפט הישן והטוב.

יתרונות:
התחזוקה של קמין הפועל על נפט נחשבת למינימלית (אחת לשנה יש לקרוא לאיש מקצוע לצורך בדיקת תקינות) ובניגוד למזגן למשל, אין חשש שהקמין יתקלקל דווקא ביום הקר ביותר בשנה. בנוסף יש תחושה נוסטלגית שלא ניתן לדעת ממנה שובע, כשיושבים מול הלהבות של הקמין בסלון וכן הקמין ממשיך להפיץ חום במשך זמן רב לאחר שמכבים אותו.

חסרונות: הסקה בנפט היא בין צורות ההסקה הבזבזניות ביותר שקיימות ובנוסף בין צורות ההסקה שדורשות מכם הכי הרבה התעסקות, בעיקר בכל הקשור להשגת ואחזקת הנפט.

מדד הבטיחות:
במקרה של חסימת הארובה, גזי הפליטה יתפזרו בחלל החדר ועשויים לגרום להרעלה. כמו כן הבערה של הנפט דורשת חמצן ולכן אין להשתמש בתנור מבלי לפתוח חלון לכניסת אוויר צח. מעבר לכל זה, מדי שנה מגיעים לא מעט ילדים לחדרי המיון בעקבות כוויות שמקורן בתנורי נפט וזאת מבלי להזכיר את סכנת השריפה הברורה ואת הסכנות הטמונות באחסון חומרים רעילים בבית עם ילדים.

תנור גז: יקר אבל רומנטי

הוא מזכיר את הקמין שמופעל בנפט אך במובן מסוים הוא אלגנטי ממנו ובטיחותי יותר. יחד עם זאת, מדובר באחד מפתרונות החימום היקרים ביותר שישנם.

יתרונות:
הבערה נקייה, שלא מצריכה מכם התעסקות מיותרת בנפט או בעצי הסקה, היא בין היתרונות הבולטים של קמין המופעל בגז. בנוסף הקמין המודרני מאובזר בטיימר ותרמוסטט בדומה למזגן וכאשר האוויר בחדר מגיע לטמפרטורה הרצויה, זרימת הגז נעצרת, למניעת בזבוז (ניתן אף להפעיל את התנור באמצעות שעון שבת). עוד יש לציין כי מדובר באלמנט דקורטיבי שמוסיף הרבה מאוד חן לבית. חסרונות:

החיסרון המרכזי של קמין המופעל בגז בא לידי ביטוי בעלויות החימום הגבוהות ואין זה משנה אם מדובר בקמין המחובר ישירות לברז הגז הביתי או בקמין הפועל באמצעות בלוני גז חיצוניים.

מדד הבטיחות: האש הגלויה הופכת את הקמין שפועל בגז לאחד מאמצעי ההסקה המסוכנים ביותר שישנם.

פתרונות חימום

מפזר חום: הפתרון הנקודתי

מפזר החום הוא תנור חשמלי נייד המצויד במפוח לפיזור החום. הוא משמש בעיקר לחימום של אזורים קטנים באופן ממוקד וניתן לשנע אותו בין חדרי הבית בקלות רבה.

יתרונות:
מפזר חום הוא אמצעי חימום שמתאים כמו כפפה ליד לחדרים קטנים מאוד ולאלו מכם שלא מעוניינים להשקיע יותר מדי כסף בחימום הבית (למשל סטודנטים שגרים בדירות שכורות). למעשה כל עוד מדובר בחדר שגודלו לא עולה על 15 מ"ר, מפזר חום הוא פתרון לא רע בכלל.

חסרונות:
החום שמפיץ מפזר החום נוטה לעלות למעלה במהירות ולכן תצטרכו להצטייד בגרביים עבים. כמו כן בדומה למזגן, גם מפזר החום מייבש את האוויר. בניגוד למזגן, החימום שלו נקודתי מאוד.

מדד הבטיחות:
כל עוד תזכרו לנקות אותו מאבק לפני ההפעלה (האבק עשוי להתלהט ולבעור) ולוודא שהתקע לא מתחמם יתר על המידה, שפתחי הכניסה והיציאה של האוויר לא חסומים ושהמכשיר לא ממוקם בצמוד לבגדים, מצעים או וילונות שעשויים לעלות באש, הרי שמדובר באמצעי חימום בטיחותי יחסית עבור חדרי ילדים. כנראה שהבנתם את הרמז.

בואו להתעדכן במחירון שירותי גז ואספקת גז

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools