434,261 עסקים | 237,394 חוות דעת
כתבות בנושא עבודות עפר ופיתוח - תמונת אווירה

ציוד לעבודות עפר - רשימת הציוד הדרושה כדי להתחיל במלאכה

כמעט כל עבודות התשתית והבנייה כוללות גם עבודות עפר למיניהן, והעברת כמויות עפר גדולות ממקום למקום. כדי למלא את הצרכים השונים, נדרשים הקבלנים או החברות להוכיח ניסיון מקצועי מגוון, ולהציג צי של כלי צמ"ה וכלי עבודה, שבאמצעותם יוכלו לתת מענה לכל דרישה, מורכבת ככל שתהיה. כדי שהעבודה תתבצע על הצד הטוב ביותר, וכדי לוודא שהיא מתנהלת ברמת בטיחות גבוהה, מומלץ להכיר מעט יותר את תחום עבודות העפר, ואת סוגי הציוד הייעודי הנדרש

בכתבה זו:
ציוד לעבודות עפר | כלי העבודה הדומיננטיים לביצוע עבודות עפר | בחירת ציוד לעבודות עפר

תחת הקטגוריה של עבודות עפר נכללות עבודות רבות ושונות - בין אם מדובר בהנחת מסילות רכבת, בסלילת כבישים, בחפירות לצורך התקנת תשתיות שונות ותיקונן, בחפירת תעלות, בהקמת סוללות עפר, בעבודות בנייה, ועוד, ובין אם בתחום פיתוח הנוף הכולל, בין היתר, התקנת עמודי תאורה, הקמת גינות משחקים, שתילת צמחים ועצים או עקירתם ועוד.  קבלני עבודות עפר מככבים כבעלי מקצוע חיוניים ביותר גם בענף הביטחון, כאשר נוצר צורך בחפירת תעלות ובהקמת ביצורים לצורכי ביטחון, או לחילופין, כאשר יש צורך בהריסת סוללות ובמילוי תעלות של צד האויב.
עבודות עפר מחייבות תכנון מקדים המבוסס על הנדסה גיאו-טכנית, וכיום, במרבית המקרים, תכנון העבודה מבוצע באופן ממוחשב ומספק תוצאות מדויקות, שהן ערובה לקבלת התוצאה הרצויה ולמניעת תקלות במהלך העבודות.

ציוד לעבודות עפר

עבודות עפר כרוכות, מטבע הדברים, בהזזה של כמויות עפר גדולות ביותר. משום כך, ציוד מכני הנדסי כבד הוא חלק בלתי נפרד מביצוע פרויקטים בתחום עבודות העפר. אם בעבר הלא מאוד רחוק עבודות עפר בוצעו באופן ידני ובעזרת ציוד בלתי מפותח, הרי שהמהפכה הטכנולוגית העולמית הותירה את חותמה גם על ענף הציוד לעבודות עפר.  ראשית המהפכה בענף התבטאה בהצטרפותם של הטרקטור ומגרדת פרזנו למערך כלי העבודה. בהמשך, פותחו כלי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) מתקדמים. הציוד החדיש שיש  כיום, מאפשר האצה משמעותית של קצב העבודה וביצוע של כמה פרויקטים במקביל.
כלי הצמ"ה המיועדים לעבודות מסוג זה כוללים ציוד מגוון כמו: דחפור, מגרדת, משאיות עפר, יעה אופני, מחפר, מפלסת, מכונות חפירה  ומחפרון. 
המכונות המשמשות לעבודות עפר מתוכננות להתאמה אופטימלית לביצועים מדויקים ובטוחים בשטח. משום שכך, חובה להתאים לכל שלב במהלך ביצוע העבודה  את הכלי המתאים לו.

כלי העבודה הדומיננטיים לביצוע עבודות עפר

כלי העבודה הבולטים בתחום הם הכלים הבאים:
טרקטורים ודחפורים
דחפורים וטרקטורים הם חלק בלתי נפרד ממרקם הנוף בכל אתר שבו מבוצעות עבודות עפר. טרקטורים מתאפיינים ביכולת להיחלצות ממצבי שקיעה ובכושר נשיאה רב,  והם משמשים, בין היתר, לסלילת דרכים בשטח, להנפת ציוד, לעקירת צמחים ועוד. דחפור  הוא טרקטור זחלי עוצמתי וכבד, בעל כף קדמית המשמשת לדחיפת אדמה ולהזזת עפר,  לעיבוד ולריכוך קרקע ולעקירת מחסומים שונים המפריעים את הגישה לקרקע. 

מגרדות
מגרדת משמשת לעבודות עפר מגוונות, כמו הזזת אדמה. המגרדת מורכבת מטרקטור דו אופני אשר גורר אחריו עגלה הנראית כיעה גדול ממדים.  
בישראל נפוץ השימוש במגרדות הכוללות פונקצייה להעמסה עצמית ומתאימות לעבודה בסביבת קרקע יבשה וקשה. מגרדות מסוג זה כוללות מסוע עשוי מוטות פלדה שהן בעלות חתך המתאים למלאכת החפירה. המסוע מורכב מעל להב היעה ופועל באמצעות מנוע הידראולי, אשר מעמיס אל תוך העגלה את העפר, תוך התקדמותה של המגרדת. לצורך פריקת העפר מופעל המסוע בכיוון ההפוך, ומשמש ככלי עזר בהרקת העפר. שימוש במגרדת מסוג זה מאפשר למגרדת לפעול באופן עצמאי, ללא צורך בציוד צמ"ה נוסף לצורך הפעלתה. כמו כן, שימוש במסוע במהלך העמסת העפר ופריקתו גורם לריסוק של רגבי עפר גדולים.
תנועת מגרדות בכבישי ישראל אסורה על פי החוק, ועל כן, תנועתן מוגבלת לתחומי אתר העבודות. 

יעה אופני
יעה אופני הוא ציוד מכני הנדסי שמטרתו העיקרית היא סיוע לעבודות עפר ובנייה. נהוג לכנות כלי זה גם בשם "מעמיס אופני" או "מעמיס קדמי", אם כי הכינוי הנפוץ ביותר של הכלי, הנגזר מהשפה הגרמנית, הוא "שופל".
יעה אופני הוא טרקטור גדול ממדים שאליו מחוברת כף עמוקה שתפקידה הוא לחפור בעפר או בחצץ ולהעבירם ממקום למקום. כף זו, המכונה גם "יעה", מסוגלת להתרומם לגובה מספק, המאפשר לה להריק את תוכנה למשאיות מתאימות.

מחפר
מחפר הוא כלי ציוד מכני הנדסי המשמש לביצוע עבודות עפר, ותפקידו לחפור בורות ותעלות. המחפר מורכב מציר מסתובב שעליו מותקנת זרוע תלת-מפרקית. 

מפלסת
מפלסת היא כלי ציוד מכני הנדסי בעל להב מרכזי גדול שתפקידו ליצור משטחים ישרים ולבצע גימור החלקות בצירי תנועה. 
מפלסת מורכבת משלושה צירי גלגלים (סרנים). תא המפעיל והמנוע ממוקמים מעל הסרן האמצעי והסרן האחורי, ואילו הלהב ממוקם בין הסרן הקדמי לסרן האמצעי. כאשר יש צורך בחרישה של שטח קשה במיוחד או של שטח סלעי, מקובל להתקין על המפלסת חלקי עזר נוספים כמו מפלח קדמי, להב קדמי או מרטש אחורי. 

מחפרון
מחפרון מכונה גם מעמיס דו-כפי. כלי זה כולל כף קדמית (יעה) ומחפר אחורי קטן, המורכבים מעל גבי טרקטור המיועד לכך. מחפרון נחשב לכלי קטן יחסית, בהשוואה לציוד צמ"ה מקביל כמו מחפר או דחפור. רמת הקומפקטיות הגבוהה של המחפרון הופכת אותו לכלי הצמ"ה השימושי והנפוץ ביותר.

משאיות עפר
משאיות עפר משמשות לשינוע עפר ופסולת מאתרי עבודות העפר. המשאיות מצוידות במכולה פתוחה שעליה מועמסת הפסולת. מכולה זו ניתנת להרמה לזווית נבחרת באמצעות בוכנה הידראולית, המאפשרת הרקה ממוקדת וקלה.

בחירת ציוד לעבודות עפר

במרבית המקרים, החברות המספקות שירותי עבודות עפר מחזיקות בציוד הדרוש לביצוען. מידת ההתאמה בין צורכי עבודות העפר שלכם לבין אופי הביצוע והכלים שייטלו בו חלק, היא מרכיב חיוני בהצלחת הפרויקט. על כן, בבחירת חברה לביצוע עבודות עפר חשוב ביותר להקפיד על בחירת חברה חוקית, מקצועית, אמינה ובעלת מוניטין, המציעה, כחלק מהשירות, קבלני עבודות עפר מומחים. אם אתם זקוקים לביצוע עבודות עפר במתחמים קטנים או צפופים במיוחד, אשר אינם נגישים לכלי צמ"ה גדולים, מומלץ לחפש חברה המתמחה באספקת פתרונות לעבודות עפר במתחמים קטנים.scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools