438,094 עסקים | 238,007 חוות דעת
על האש במרפסת

פחמים או גז – העיקר שיהיה גריל לחגוג עצמאות במרפסת

מה עדיף, מנגל פחמים קלאסי או גריל גז חדיש? לקראת עצמאות 2020, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לחגוג יום הולדת מלא בבשר

לקראת חגיגות יום העצמאות של 2020 המגיעות עלינו לטובה, יחד עם ארוחת ה"על האש" המסורתית, הגיע גם הרגע שלכם להחליט האם אתם נשארים עם מנגל הפחמים הקלאסי והמעשן גם השנה או האם אתם מצטרפים לטרנד, הלוהט, של השנים האחרונות וקונים לעצמכם גריל גז חדיש, מעוצב ונוח להפעלה.

אז בואו ונסגור את העניין הזה אחת ולתמיד, באיזה גריל עדיף לכם להשתמש, בארוחת יום העצמאות של 2020 ובכלל – בגריל גז או בגריל פחמים? עבור חובבי בשר ו"על האש", פחם או גז היא אחת השאלות המשמעותיות והוותיקות ביותר, כמעט כמו השאלה על "הביצה והתרנגולת"... יש חובבי פחמים ועשן שנשבעים שזו הדרך היחידה לצלות בשר בצורה אופטימאלית ולהגיע לטעמים המיוחדים שכולנו אוהבים כל כך. אך לעומתם, יש את חובבי הגז הטוענים כי מנגל גז הוא הכי נוח, הכי שימושי ומאפשר להכין אוכל מעולה על הגריל.

צילום שאטרסטוק

שוק הגרילים בישראל!

אחת התופעות המשמעותיות ביותר בשוק הגרילים והגסטרונומיה הביתית בישראל בשנים האחרונות היא הפריחה של תחום הגרילים כולו. המון אנשים משדרגים את חוויית המנגל שלהם ומפיקים ארוחות משובחות, עם שלל סוגי מנגלים מיוחדים, מעוצבים ומושקעים. וזה לכשעצמו חיובי ומשפר את המיומנות ואת התוצאות. ניתן לראות בכל רחבי ישראל חובבי בשר ואוכל צולים נתחים מובחרים על גבי גרילי גז בשלל סוגים ורמות, מנגלים ארגנטינאיים מסורתיים וגדולים העובדים על הרבה פחמים, גרילי פחמים חדישים הלוקחים את המסורת להתקדמות טכנולוגית והנדסית וכמובן שעוד לא אמרנו כלום על הפריחה בשימוש במעשנות בשר.

ללא ספק שהצמיחה הגדולה ביותר בתחום זה היא של גרילים מבוססי גז, עם מגוון מותגים, סוגי גרילים ובעיקר המוני ישראלים הרוכשים גריל גז למרפסת ולחצר. הפופולאריות האדירה של גרילי הגז רק הולכת וצוברת תאוצה, עם נתוני מכירות שוברי שיאים בכל שנה – כאשר גם לקראת עצמאות 2020 ישראלים רבים מחפשים לעצמם גריל גז מומלץ 2020.

המבחר העצום של מנגלים מיוחדים וחדשים מבוססי גז מאפשר לכל אחד למצוא את הגריל המתאים לו מבחינת גודל, יכולות, עיצוב וכמובן מחיר. כך יש מותגים ותיקים ובעלי מוניטין איכותי וגם תמחור גבוה יחסית, כמו גריל גז וובר (Weber) שרואים בכל כך הרבה מרפסות וחצרות בישראל, גריל גז אמריקאי העובד על שבבי עץ והזנה אוטומטית ועוד מנגלים מיוחדים הפועלים על גז ומגיעים ממותגים עולמיים פופולאריים. כמו כן, ניתן למצוא גריל גז מומלץ ואיכותי גם מבית יצרנים נוספים כמו BARON  של אמישרגז, COLEMAN שמספקת סוגים שונים של גרילים בעלי 2-5 מבערים, חשוב לדעת שכל שיש יותר מבערים בגריל כך גם מחיר יעלו בהתאם – חשוב לבדוק מה אתם קונים ושמדובר על מוצר שיכול לעבוד ביעילות תקופה ארוכה. כך שגם גריל זול ופשוט יותר יכול לספק לכם תוצאות טובות בהחלט ובחלק מהמותגים אפילו בלי יותר מדי פשרות לעומת.

כיצד עובד גריל גז

מנגל פחמים קלאסי או מנגלים ארגנטינאיים, למשל, יוצרים חום באמצעות שריפת פחמים, אשר נשרפים ויוצרים "גחלים לוחשות" המספקות חום רב מאוד וישיר לאזור הצלייה. גריל גז לוקח את הבסיס הזה של צליית בשר, משהו שבני אדם עשו כבר עוד כשאבותינו חיו במערות וצדו את האוכל שלהם, ובמקום פחמים מספק אש וחום באמצעות גז. איך זה עובד?

כל מנגל גז, מגריל גז וובר יוקרתי וסופר פופלארי ועד גריל הגז הכי פשוט וזול, חייב להיות מחובר לבלון גז – אותו הגז (גפ"מ) כמו זה שמדליק את האש בכיריים במטבח הביתי. לרוב, מטעמי נוחות, מחברים בלון 4.5 ק"ג לגריל הגז שלכם וכך לא צריכים להתעסק עם בלון גדול וכבד כמו בלוני ה-12 ק"ג – כמובן שניתן לחבר את הגז ישירות ובצורה בטיחותית ומקצועית לבלוני גז ביתיים גדולים (במרחק בטוח מהגריל עצמו). הגז זורם בצנרת הגריל ומגיע למבערים, אשר בעזרת מצת חשמלי מדליקים את האש בגריל. על פי רוב, מעל המבערים – שאידיאלית צריכים להיות עשויים מנירוסטה – מונחים משולשי מתכת אשר מאפשרים פיזור אחיד ויעיל של החום ומונעים שריפה של המזון הנמצא ממש מעל המבערים. השלב הבא במערכת הוא רשתות או משטח הצלייה – עליו מניחים את הבשר והאוכל שצולים.

כמו כן, כדי לייצר חום אחיד ואיכותי וגם כדי לאפשר יותר טכניקות צלייה ובישול וכדי להגן על מערכות הגריל, גריל גז מומלץ ואיכותי יכלול גם מכסה מתכתי. המכסה כולל בגרילים רבים מדחום מכאני, ניתן לצלות בשר עם המכסה סגור או פתוח, בהתאם למידת החום הרצויה ולטכניקת הבישול המועדפת עליכם.

מה בכלל הוראות החוק לגבי הדלקת מנגל פחמים בבניין משותף?

אחת השאלות החשובות בהקשר לשימוש במנגלים מבוססי פחמים היא האם יש חוק לגבי הדלקת מנגל פחמים במרפסת של דירה בבניין משותף – כי כמובן שמדובר על מתקן המייצר המון עשן וריחות מדורה חזקים! ובכן, אין חוק ספציפי המדבר על הדלקת גריל פחמים במרפסת הדירה. אך קיים סעיף בחוק למניעת מפגעים (חוק ישן מאוד משנת 1961) המתייחס לכך שאין לגרום לריח חזק או בלתי סביר, מכל מקור, אם זה מפריע לאנשים בסביבה הקרובה. לבתי המשפט הגיעו תביעות בנושא זה, כאשר באופן כללי בתי המשפט ממליצים על שימוש בגריל מבוסס גז או חשמל ולא פחמים.

לצד שיקולים של נוחות, איכות הצלייה, בריאות ועמידות, נושא זה הוא אחד המרכזיים בצמיחת קטגוריית גרילי הגז בישראל בשנים האחרונות. יותר ויותר אנשים מבינים שזה לא לעניין להדליק מנגל פחמים במרפסת הדירה שלהם ועוברים לעולם המופלא ונטול ריחות העשן של מנגלים מיוחדים מבוססי גז.

ההבדלים בין מנגל פחמים לגריל גז?

מנגליסטים חובבי פחמים, אשר לא מוכנים בכלל לשמוע על רכישת גריל גז אמריקאי ועל ויתור על הפחמים שלהם, יוצאים לא אחת בשלל טענות נגד גרילי הגז ואיכות צליית הבשר שהם מספקים.

ההבדל המרכזי בין מנגלים מבוססי פחמים לגרילי גז הוא כמובן מקור החום, פחמים באחד וגז בשני. בעבר היו טענות נגד גרילי גז שהם אינם יוצרים מספיק חום ושהחום הנוצר אינו אחיד, אך הטכנולוגיה התקדמה מאוד מאז וטענות אלו כיום לחלוטין אינן מבוססות.

ב"על האש" עם גריל פחמים קלאסי, חלק נכבד מהתהליך הוא "טקס" הדלקת הפחמים, דבר שרבים לא מוכנים לוותר עליהם ונותן להם את התחושה שהם עובדים לא מעט עבור האוכל ושולטים באיכותו.

על מה חשוב לשים דגש בבחירת גריל גז/פחמים ואילו מותגים מומלצים?

אז אחרי שהבנו את ההבדלים בין גריל גז לבין גריל פחמים (בלי לקחת צד כמובן!) חשוב שנדע שבבחירת גריל גז הקריטריון המוביל לבחירה הוא מספר המבערים, יש כאלו שיוכלו להסתפק ב-2 מבערים בלבד, וכאלו שרוצים להעניק לעצמם את מיטב האפשרויות עם 4 או 5 מבערים. חשוב לציין שככל שישנם יותר מבערים כך המחיר עולה, לחלק מהגרילים יש מדפים בצדדים או כיריים, מה שהופך את חווית הצלייה לפשוטה ונוחה יותר מבחינתכם.  

מותגים מובילים לגריל גז:

 • WEBER
 • אמישרגז
 • COLEMAN
 • BRINKMANN
 • SONAB
 • CHAR BROIL

חשוב לציין שיש לכל אחד מהמותגים דגמים שונים בעלויות שונות ולכן מומלץ להתייעץ עם מומחים מהתחום.

גם לגריל פחמים יש את היתרונות שלו מעבר לכך שחובביו טוענים שהטעם בבשר הוא טוב יותר, גריל פחמים קל יותר לנשיאה במידה ותרצו לעשות גריל בשטח, לכן אם אתם מתכוונים לקחת אותו איתכם מעבר לחצר הביתית חשוב לבחור בגריל בגודל קטן או בינוני.

מותגים מובילים לגריל פחמים:

 • WEBER
 • LUND
 • TEPRO
 • AUSTRALIA CHEF
 • CHAR BROIL

לא משנה באיזה גריל תבחרו, אתם עדיין תיהנו מצלייה איכותית – אנחנו מאחלים לכם יום עצמאות שמח!

 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools