434,264 עסקים | 237,432 חוות דעת
כתבות בנושא מחשבים - תמונת אווירה

מלאכת מחשבת - מדריך לבחירת מחשב

מה צריך לדעת אחרי שמחליטים לקנות מחשב חדש? לאילו רכיבים הכי חשוב לשים לב? והאם כל מה שהיה רלבנטי וחדשני אתמול כבר הפך לאנכרוניסטי היום? כל מה שצריך לדעת כדי לקנות מחשב פרטי ולא לקבל מזה מיגרנה

בכתבה זו:
איך לקנות מחשב | כמה זה עולה לנו? | מי היבואן של המחשב? | אבל המעבדה שלנו היא במטולה: על מה מקבלים אחריות? | מעבד, זיכרון, לוח אם - על מה לשים דגש? | מארז הוא לא רק קופסה | אתה משתמש כבד? קח כרטיס | בחירת המודם | אז מה שמים בפנים?

איך לקנות מחשב

לקנות מחשב אישי חדש יכולה להיות משימה לא פשוטה. המחשבים מכילים כל כך הרבה רכיבים, פונקציות ואפשרויות, שקל מאוד ללכת לאיבוד בין כל הפרסומים, המבצעים והעצות של המומחים. אבל לכולנו נחוץ מחשב אישי חזק, אמין, אבל בעיקר - כזה שעונה על הצרכים שלנו. אז איך אפשר לדעת מה הכי טוב בשבילנו?

כמה זה עולה לנו?

לפני הכל, למרות שהנטייה הצרכנית שלנו היא תמיד ללכת על המותגים הגדולים והמוכרים, כדאי לזכור שהמחיר יכול לקפוץ עד ל-20 אחוזים. לא תמיד בצדק. כמו כן, יכולת השדרוג לא תהיה אידיאלית, וייתכן שתיאלץ אותנו לפרק את המחשב כעבור זמן מה - עוד לפני שהכרזנו עליו כגרוטאה.

אמנם מחשבים כאלו על פי רוב נחשבים אמינים יותר, אבל בסופו של דבר הם לא מתאימים לצרכן פרטי, אלא יותר לארגונים ומוסדות. אלא אם כן אתם גיימרים די כבדים, או רחמנא ליצלן - האקרים.

חשוב לזכור שדווקא בארץ מחירו של מחשב אישי הוא נמוך יחסית לשאר העולם, וזה כמובן לא קורה בהרבה מוצרים. חלק ניכר מהמחשבים המוצעים למכירה עשויים מרכיבים אלקטרוניים שהוזמנו על ידי יבואן גדול או יבואנים פרטיים. לכן מלבד המחיר הנמוך יחסית, יש לצרכן הישראלי אפשרויות התאמה ושדרוג איכותיות יותר, ואפשרות לביצועים גרפיים שבסופו של דבר יהיו עדיפים על ביצועיו של המחשב המקורי.

מי היבואן של המחשב?

אבל יש בכך חסרונות מהותיים. המחיר, מתברר, הוא לא חזות הכל. יחד עם זאת, הבעיה הגדולה באותם מחשבים של יבואנים גדולים או פרטיים היא אמינות. לכן כשאתם קוראים את האותיות הקטנות של הרכיבים, חשוב לוודא מי נושא באחריות ולכמה זמן. אם אכן מדובר ביבואן גדול ומוכר, אפשר לנשום לרווחה. אם לא - כדאי להתחיל לדאוג.

אבל המעבדה שלנו היא במטולה: על מה מקבלים אחריות?

בכל הנוגע למחשבים אישיים (וגם מחשבים ניידים), האחריות מחולקת לפי רכיבים. על המחשב כולו האחריות המינימאלית היא בדרך כלל לטווח של שנה, ועל הזיכרון והמעבד יש לכאורה אחריות ללא הגבלה, אבל לא כדאי לבנות על זה, בפועל מדובר במספר שנים בלבד.

בכל הנוגע ללוח האם, הסטנדרט הוא שלוש שנים, וכדאי על הדרך לברר אם תיקון בבית הצרכן הוא חלק מהאחריות. שלא תמצאו את עצמכם נשלחים למרחק נסיעה של ארבע שעות, לאיזו מעבדה שכוחת אל במטולה, שטכנאיה בדיוק יצאו לסייסטה מתמשכת.

מעבד, זיכרון, לוח אם - על מה לשים דגש?

לא צריך להיות מומחים, למרות שזה כמובן לא מזיק, אבל חשוב לדעת כי מחשב טוב מתבסס בעיקר על זיכרון, לוח האם ומעבד, ושקצב הפיתוחים בתחום הזה מואץ ביותר, כך שרכיבים שעד היום נחשבו למהירים והטובים ביותר, מחר יכולים כבר להפוך לגרוטאות. לכן, אחרי שקבענו את התקציב שלנו, הבנו את חשיבות הרכיבים האלה, כדאי מאוד לבחור חנות מקצועית שתתאים ביניהם בצורה המיטבית.

הדגש היחיד שחשוב לזכור בקשר למעבדים הוא שלמרות שעוצמתם לעיתים מרשימה, כך גם המחיר, וייתכן כי אתם כלל לא צריכים עוצמות שכאלה. הדברים פחות נחרצים בכל הנוגע לזיכרון (RAM).

ככל שהזיכרון במחשב שלכם יהיה גדול יותר, מלבד אחסון של קבצים מסוגים שונים, הוא יגרום לתוכנות בהן אתם משתמשים לעבוד בצורה חלקה ויעילה. לכן תמיד כדאי, לא חשוב מהם הצרכים שלכם, לא להתפשר על זיכרון, כי גם צרכים הם דבר שגובר בדרך כלל ולא ההיפך.

ומה לגבי לוח האם? תפקידו הוא למעשה לתאם בין כל הרכיבים, ולהוות מעין "מוח" שיודע להפעיל את כולם ולגרום להם לתקשורת מיטבית אחד עם השני. מכאן שהשיקולים בבחירתו צריכים להיות מהירות הלוח, התמיכה במהירות הזיכרון והרכיבים שקיימים בו.

מארז הוא לא רק קופסה

אך אולי קודם לכן כדאי לתת תשומת לב למארז, אותה "קופסה" חיצונית המסוככת על הכל. לא מדובר רק בציפוי שרירותי. ה"קופסה" הזאת צריכה ספק כוח רציני, מאוורר שעובד היטב, וכמו כן צריך לוודא שהחיבורים המתאימים נמצאים שם. אם אתם חזק בקטע של עיצוב, ולא אכפת לכם להוסיף כמה שקלים, תוכלו למצוא מארזים בכל מיני צבעים וצורות, שחלקם אף יזכירו לכם כמה מסרטי המדע הבדיוני הקלאסיים.

אם בחרתם במארז הכי זול, יש סיכוי שאתם עלולים לשלם ביוקר. כדאי שתשקיעו במקרה זה עוד 200 או 300 שקלים, כי במארז לא משחקים, ואת החשבונות כדי לעשות עם רכיבים אחרים. אוורור שלא פועל כראוי גורם למחשב להתחמם. ספק כוח שלא עובד כראוי גורם לבעיות באספקת החשמל. הדברים הללו עלולים להסתיים בנזק קשה למחשב.

אז אחרי המחיר, המארז, המעבד, לוח האם והזיכרון, מה עוד יש שם בפנים שחשוב לדעת? ובכן, רצוי לזכור כי מידע בעיקר מאוחסן בדיסק הקשיח. מידעים קטנים יותר מאוחסנים על פי רוב על דיסקים או בכונן אופטי. אם זה לא מספיק וצריך גיבוי, ניתן לרכוש גם כוננים חיצוניים.

בקשר לדיסק הקשיח, חשוב לבדוק את מהירות העבודה שלו ואת גודלו, ולשים לב גם לסוג החיבור. הדבר מהותי נוכח השימוש הגובר בשנים האחרונות במצלמות דיגיטליות ובצפייה בתכני וידיאו.

אתה משתמש כבד? קח כרטיס

עוד דבר שרצוי לדעת הוא שגודל הכונן נספר בג'יגה בייטים. אם אתם צרכנים פרטיים עם שימושים סבירים במחשב, אפשר להסתפק בנפח 250GB. אם אתם משתמשים יותר כבדים לכו על 500GB והלאה.

בנוגע לכונן האופטי, זה שאחראי על קריאה ואחסון במדיה חיצונית, כדאי לבחור בכונן צורב ולא בקורא בלבד. אם אתם משתמשים כבדים, אל תבחרו באופציית כרטיס המסך המובנה, אלא תשקיעו קצת כסף ותקנו כרטיס מסך חזק ונפרד.

בחירת המודם

רכיב חשוב נוסף הוא המודם שאחראי לחיבור של המחשב לאינטרנט. בדרך כלל כיום המחשב מגיע עם מודם חיצוני הניתן על ידי ספקית האינטרנט, אבל במקרה שאתם זקוקים גם לשירותי פקס, תוכלו באמצעות חיבור USB או על ידי כרטיס הרשת שלכם להתחבר למודם חיצוני, כזה שייענה על הצרכים שלכם. למרות זאת, כדאי לזכור כי חיבור הרשת על פי רוב הוא יציב ואמין יותר ממודם חיצוני.

אז מה שמים בפנים?

האם זה הכל? לא בדיוק. עד עתה עסקנו ברכיבים המכוננים את המערכת המופלאה הזו שנקראת מחשב, את אלו שגורמים לה לעבוד היטב. אבל גם המחשב עצמו, אחרי שמדליקים אותו, לא עובד מעצמו, אלא צריך להתקין בו מערכת הפעלה. המחשב הוא אמנם סוס עבודה, אבל משהו צריך למלא את האורוות בחציר.

המערכת הפופולארית ביותר כיום היא Windows 7 של מיקרוסופט, ושוב, מי יודע מה יהיה מחר. היא לא צורכת הרבה משאבים יחסית, וגם מחשבים הנחשבים חלשים יכולים לעבוד איתה היטב תמיד טוב להיתייעץ עם טכנאי מחשבים לגבי מערכת ההפעלהשל המחשב.

בשנים האחרונות עלה השימוש גם במערכת לינוקס. מדובר בתוכנה חינמית בעלת קוד פתוח, שכל משתמש יכול לשפר אותה לצרכיו ולשתף את הקהילה, אבל השימוש בה הולך וגובר גם בקרב ארגונים ומוסדות. אבל שוב, אולי העצה הכי טובה היא להבין שעולם המחשבים ורכיביו הוא עולם דינמי החי ומתפתח בקצב מהיר, והדבר רלבנטי למחשבים עצמם, ובמיוחד לרכיבים המכילים אותם, לכן כדאי מאוד לפני שקונים מחשב חדש להתעדכן בפיתוחים האחרונים, לבדוק את רשימת ספקי המחשבים במערכת סינונים מתוחכמת, או שכמובן לעשות זאת באמצעות חנות אמינה ומקצועית.


>>בואו להתעדכן במחירון מחשבים.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools