נבחרת החלומות: מדריך לבחירת אדריכלים ומעצבי פנים

אדריכל ואדריכל פנים, מעצב פנים וסטייליסט - מתברר שיש שורה ארוכה של בעלי מקצוע שכל תפקידם הוא להפוך את הבית שלכם למקום עליו חלמתם כל חייכם. כל ההמלצות לבחירה הנכונה
כניסה לרשימת ספקים ובעלי מקצוע בסיווג אדריכלות ועיצוב פנים

כולנו חולמים על בית חלומות. מקום שלא רק שיהיה שלנו, אלא גם ייראה כמו שאנחנו רוצים ותהיה בו אווירה שתהפוך אותו ממקום שסתם גרים בו לבית במלוא מובן המילה. ויש כמובן אנשים שזה התפקיד שלהם - אדריכלים ומעצבי פנים. לא, לא מדובר באותו מקצוע, אלא בשני חלקים שמרכיבים שלם. מה ההבדל? או, אתם כבר יודעים שבשביל זה אנחנו כאן.

 

אמן הבנייה והבירוקרטיה - תפקיד האדריכל

אדריכל הוא מי שאחראי על תכנון המבנה והפרטים מהיסוד. הוא 'אמן הבנייה'. האדריכל עובר גם הכשרה בעיצוב פנים, אבל מתרכז בעיקר במיקום המבנה, ענייני בטיחות, התחשבות ושליטה בכל התקנות המנהלתיות, ונאלץ להתמודד עם כאב הראש הגדול של העבודה מול הרשויות. בקיצור, הוא זה שמתכנן את המעטפת החיצונית, אבל גם את חלוקת המבנה הפנימי, חדרים, קירות, מעברים ופתחים.
 
להבדיל מהאדריכל, 'הנדסאי אדריכלות' מתמחה בהיבט הטכני של הדברים. הוא עוסק בעיקר במפרטים, תקנות ושרטוטים, ופחות במימדים הסביבתיים והיצירתיים. הנדסאי אדריכלות בדרך כלל מתכננים מבנים פשוטים עד ארבע קומות בלבד.
 
 

מעצב הפנים - אמן העיצוב והמיצוב

אז מה נשאר למעצב הפנים? אם כן, הוא זה שמקבל את הבית כנתון ותפקידו לשנות את המבנה הפנימי שלו, רק בלי לגעת בקונסטרוקציה, במעטפת החיצונית. הוא אחראי על קביעת הצרכים של דיירי הבית, על ההחלטות היכן ימוקמו האובייקטים השונים ואיך יעוצבו החללים. הוא כמובן ממליץ גם בנושאים של רהיטים גדולים וקטנים, מיקום מכשירי חשמל, ענייני תאורה, צבעים ושאר פינוקים.
 
חשוב לזכור שלא לוקחים מעצב פנים כשהכל גמור וחתום, אלא מכניסים אותו לעבודה כבר בשלב הראשון יחד עם האדריכל. יש אדריכלים שאוהבים לעבוד עם מעצבי פנים מסוימים וההיפך, אבל ההחלטה הסופית היא שלכם. כך או אחרת, הכימיה בין האדריכל למעצב היא עניין קריטי ותפקידכם לדאוג לבחור שניים שעובדים היטב יחד. 
 
 

וכל האמנים כולם

אבל רגע, יש עוד אנשי מקצוע. תכירו את 'אדריכל הפנים', שהתמחותו היא עיצוב הבית רק מבפנים. אם צריך איש מקצוע שיעסוק בתכנון מחדש של המבנה הפנימי, כולל הריסה ובנייה של קירות, תכנון אינסטלציה וחשמל - אז כנראה שצריך אדריכל פנים. 
 
וזה עדיין לא נגמר. עוד מקצוע רלבנטי הוא 'הום סטיילינג', שבשבילו לא צריך ללמוד או להתמחות. מספיק טעם טוב, גישה אסתטית ייחודית וכו'. סטייליסט כזה אחראי בעיקר על עיצוב הפרטים הקטנים בבית, וכל זה מבלי לגעת במבנה. את השינויים האלה קל לשנות שוב, כי סטיילינג זה כמובן עניין של אופנה.
 
זה אולי נשמע מבלבל במקצת, אבל האמת היא שיש מקום לכל אנשי המקצוע האלה והכל תלוי בדרישות וביכולות הכספיות שלכם. יש אפילו חברות שמציעות חבילה כוללת. אבל לפני שמחליטים ביד מי מפקידים את החלום, חובה לעשות תחקיר שטח מקיף. ללכת לראות עבודות קודמות, לקבל המלצות מחברים ובני משפחה, וכמובן לברר את כל הפרטים האפשריים על האנשים שאתם עומדים לבחור. במקביל, חשוב לעשות שימוש במערכת סינונים מתוחכמת המציגה רשימה ממוקדת של אדריכלים ומעצבי פנים.
 
בשלב הבא יש להיפגש עם אנשי המקצוע עצמם ולברר את כל הפרטים, הקטנים והגדולים, החל מחומרי הגלם ועד לתנאי התשלום. ואם בחרתם בבעל מקצוע מסוים, חשוב לעגן את כל ההסכמות בחוזה מסודר וחתום, על כל צרה שלא תהיה.
 
נכון שהגשמת חלומות היא עניין לא פשוט ולא זול, אבל אם יש חלום אחד ששווה באמת להשקיע בו, הוא יצירת בית שיהיה, נו, בית חלומותיכם.
 
>> בואו לדבר על זה בפורום אדריכלות 
>> בואו לדבר איתנו בפורום עיצוב פנים 
 
 
חזרה לרשימת המאמרים בנושא אדריכלות ועיצוב פנים
האם המאמר עזר לך?