429,608 עסקים | 240,470 חוות דעת
כתבות בנושא מזון וציוד לבעלי חיים - תמונת אווירה

סוגי מזון לכלבים - איך בוחרים אוכל מתאים לכלב?

בין אם יש לנו כלב חדש בבית, ובין אם מדובר בכלב ותיק; בין אם אימצנו גור צעיר ושובב, ובין אם ברשותנו כלב קשיש, עלינו לבחור עבורו את סוג המזון המתאים ביותר כדי לספק לו את התזונה הבריאה והמתאימה ביותר לצרכיו. איך יודעים מה כדאי שיאכלו חברינו ההולכים (ואוכלים) על ארבע? אילו סוגי מזון לכלבים קיימים? האם לגודל הכלב, לסוגו ולמשקלו יש השפעה? איך יודעים להתאים מזון לצרכים של הכלב ואיך, אם בכלל, נוכל לחסוך בעניין? כל התשובות לכל השאלות במדריך על סוגי מזון לכלבים.

בכתבה זו:
סוגי מזון כלבים: | איך בוחרים מזון לכלבים? שיקולים בבחירת מזון כלבים

אגדות אורבניות רבות נקשרו במרוצת השנים לעניין תזונתם של כלבים - אין להם מנגנון שובע, הם אוכלים הכול, אין מזונות שמזיקים להם והם לא יכולים להשמין. האומנם? מבלי להתעמק בכל מיתוס, נוכל לומר כי הזנת כלב ובחירת מזון לכלבים אינה סוגיה פשוטה וקלה שאפשר להקל בה ראש. נהפוך הוא - כלב צריך לאכול באופן מסודר, אוכל מזין ובריא, ובחירת אוכל לכלבים היא מורכבת בשל צורכי הכלב, בשל המגוון הרב של יצרני מזונות לכלבים, בשל סוגי המזון השונים ובשל מחירו היקר של האוכל שצורך חברנו היקר, ההולך על ארבע.

סוגי מזון כלבים:

אוכל לכלבים כבר מזמן איננו רק שק של אוכל מלא בגושים חומים ולא מצודדים. גם עצמות לכלבים אפשר למצוא היום במגוון טעמים וצורות. יש סוגים רבים של מזון לכלבים הנבדלים זה מזה בדרכים מגוונות. השפע הגדול של סוגי מזון לכלבים עלול לבלבל את בעלי הכלבים, ולכן רצוי לעשות סדר ולמצוא דרכים להבחין בין סוגי מזונות לכלבים. באופן די גס ביצענו חלוקה בין קבוצות שונות של מזון לכלבים לפי המאפיינים שלהן:
 
1. חלוקה לפי איכות ותקנים: החלוקה הראשונה של סוגיו השונים של אוכל לכלבים הוא האיכות של המזון. מזון סופר פרימיום שזכה לתו תקן אמריקאי, הוא האיכותי ביותר. מה שאיננו סופר פרימיום, ובוודאי מה שלא קיבל תקן מוכר,  נחשב למזון נחות ופחות מזין.
2. חלוקה לפי צרכים: יש מאפיינים ייחודיים של מזונות לכלבים שגם הם יכולים להוות קבוצה בפני עצמה. קבוצת ה"מאכלים המיוחדים לכלב" שכוללת סוגי מזונות הבאים לענות על צרכים יוצאי דופן של הכלב, דוגמת אוכל היפואלרגני לכלבים, אוכל רפואי לכלבים, אוכל דיאטטי לכלבים ועוד.
3. חלוקה לפי מרכיבים: מזון כלבים יכול להיות מבוסס על דגים, על בשר או על עוף. יכול להיות גם אורגני, ויש גם אוכל טבעוני לכלבים.
4. חלוקה לפי צורת הגשה: יש מזונות קפואים לכלבים, ומזונות אחרים טריים, יש אפילו שימורים לכלבים. מזון יבש לכלבים הוא לרוב אוכל מומלץ לכלבים. 
5. חלוקה לפי מאפייני הכלב: יש מזונות לכלבים התלויים בגזע הכלב, וגם כאלה התלויים בגילו. מזון לגורי כלבים (פרו פלאן גורים, למשל) שונה בהרכבו ממזון לכלבים בוגרים. 

איך בוחרים מזון לכלבים? שיקולים בבחירת מזון כלבים

בחירת אוכל לכלבים מומלץ תלויה במשתנים רבים. הכלבים של היום מורגלים לקבל יותר - יותר איכות, יותר בריאות ויותר טעם. יש אפילו  שירותי משלוח של מזון כלבים, ואם אתם מחפשים שירותי משלוח של אוכל מפנק ובריא לכלבים עד הבית, כל שעליכם לעשות הוא להקיש "אוכל לכלבים משלוחים", ולמצוא את מבוקשכם. אז המגוון רחב, והמאפיינים שונים, אבל בסופו של דבר, איך יודעים מה לבחור, ומה מתאים וייטיב עם הכלב שלנו? לשם סיוע בבחירת המזון המתאים, ריכזנו עבורכם את השיקולים בבחירת מזון לכלב והרי הם לפניכם:
1. איכות של המזון: בדיוק כמו בני האדם, גם בעלי חיים ובכללם כלבים, זקוקים למזון משביע, מזין, איכותי וטוב. מזון שמרכיביו חיוניים לתפקוד ולבריאות. על כן השיקול הראשון בבחירת מזון לכלב הוא איכותו של המזון. אין מטרת ההזנה של הכלב להשביעו ותו לא, אלא יש לדאוג להשביעו נכון. כפי שלבני האדם חשובה תזונה מאוזנת ובריאה, ואין זה מומלץ לשבוע מג'אנק פוד, כך גם לכלבים. על כן אתם, כבעלי כלבים, נדרשים להזינם במזון עשיר בחלבונים,  בפחמימות מורכבות, בוויטמינים ובמינרלים. 
2. גיל: בשלבי החיים השונים של הכלב צרכיו התזונתיים משתנים. כל סוגי המזון לכלבים מותאמים לגיל הכלב, ואוכל לכלבים בוגרים שונה לרוב ממה שמכונה אוכל לגורים. אל תתעלמו מנתון זה, והתאימו את המזון לגיל. קנו אוכל לגורי כלבים עד שהכלב שלכם יהפוך לבוגר.
3. גזע: גם לגזע הכלב יש השפעה על סוג המזון שמתאים לו. אל תקלו בכך ראש. התייעצו עם וטרינר, וודאו כי אינכם בוחרים אוכל לכלבים שעלול להזיק לכלב שלכם. 
4. גודל: בנוגע לכלבים הגודל כן קובע. כלבים גדולי מימדים ששוקלים הרבה, זקוקים ליותר מזון מכלבים קטנים, ולעתים אף לסוג מזון שונה.
5. עמידה בתקנים ומותגים: הפיקוח על מזון לכלבים איננו הדוק מספיק. אל תסתכנו בקניית מזון זול לכלבים, רק משום שהוא במבצע. בדקו את התקנים שבהם הוא עומד. התקן האמריקאי הוא מחמיר במיוחד, ועל כן מזון שקיבל תו תקן "מייד אין USA" בהחלט עושה את העבודה. דרך נוספת להימנע מבחירת מזון לא טוב ולא מומלץ, היא בחירה במזון של חברה מזון כלבים ידועה, מוכרת וותיקה. אל תהפכו את הכלבים שלכם לשפני ניסיונות של חברות עלומות. החברות הוותיקות והמובילות של אוכל לכלבים הן: ריגל מזון לכלבים, פרו פלאן, בונזו, יוקונובה, דוגלי, הילס ועוד. 
6. בריאותו של הכלב: בריאותו הכללית, מראהו וחיוניותו של הכלב שלנו, ילמדו אותנו האם תזונתו ראויה ואיכותית, או שמא היא טעונה שיפור. למזון השלכה מידית על הבריאות. התרשמו מהכלב שלכם, ועקבו אחר התנהלותו. ממנה תוכלו ללמוד האם תזונתו מיטבית. כך, כלב מוזן ובריא יהיה מלא באנרגיה, יהיה חיוני ומלא חיים ופרוותו תהא עשירה ומבריקה, וזאת בשונה מכלב שאינו מוזן כיאות והוא יהיה עייף, חסר אנרגיה, ישנוני, חלש ונוטה לחלות.
7. טעם: כן. גם לכלבים יש טעם. עם הזמן תוכלו לזהות אם הכלב שלכם מעדיף את הסלמון שבמזון שקניתם, או את הכבש במזון החדש. עקבו אחר השאריות, תראו ממה הוא נמנע ותוכלו לבחור מזון שהוא גם בריא, גם מתאים לגילו, לגזעו ולצרכיו הייחודיים, וגם טעים לחכו. 
8. צרכים מיוחדים: כלב צעיר ובריא לרוב "מסתפק" במזון לכלבים איכותי ו"שגרתי". אולם, רבים מהכלבים, בדומה לבני אדם, מצויים בסיטואציות שמקימות צורך במזון ייחודי, מיוחד ויוצא דופן. למשל, יש כלבים הזקוקים למזון כלבים היפואלרגני, אחרים זקוקים למזון לכלבים דיאטטי, ולמרבה הצער יש כלבים הזקוקים בשל מגוון סיבות למזון כלבים רפואי. 
9. תקציב: נכון שאוכל לכלבים איננו זול, ובוודאי מזון לכלבים איכותי או מזון מיוחד (מזון רפואי לכלבים, אוכל היפואלרגני לכלבים, מזון דיאטטי לכלבים וכולי) יקר במיוחד, אבל עובדה זו לא תוכל להניא אתכם מלדאוג לתזונה הנדרשת של הכלב. יחד עם זאת, עלותו הגבוהה של מזון לכלבים תחייב התנהלות זהירה וחכמה שלכם. עשו הכול כדי לחסוך עלויות. למשל, אתרו מבצעים, חפשו חנות זולה (וירטואלית או לא), בדקו דרכים להוזיל עלויות ברכישה קבועה (כרטיס חבר, “דיל" עם המוכרים), ערכו סקר שוק וחסכו איפה שאפשר, מבלי להזיק לבריאותו של הכלב.

לסיכום, אוכל לכלבים מומלץ הוא כזה שעונה על הצרכים של הכלב, עומד בתקן מחמיר, משווק על ידי חברה מוכרת, נושא תו תקן והוא גם טעים. 

>> לאיתור חנויות וספקי אוכל וציוד לבעלי חיים.
>> בואו להתעדכן במחירי מזון וציוד לבעלי חיים.


scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_add_bussiness דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools