משמעות הכיפה

כיפה היא סריג או פיסת בד המונחת בדרך כלל על ראשיהם של גברים יהודים. הכיפה מסמלת את היות אותו אדם ירא שמיים. במגזר הדתי הגברים נוהגים לחבוש כיפה על ראשם במשך כל שעות היום ובמגזר החילוני גברים לרוב חובשים כיפה רק כאשר הם משתתפים בטקסים דתיים, חגים ונמצאים במקומות הנחשבים כקדושים לעם היהודי.
כניסה לרשימת ספקים ובעלי מקצוע בסיווג תשמישי קדושה ויודאיקה

משמעות הכיפה

תשמישי קדושה כוללים גם את הכיפה. כיפה היא סריג או פיסת בד המונחת בדרך כלל על ראשיהם של גברים יהודים. הכיפה מסמלת את היות אותו אדם ירא שמיים. במגזר הדתי הגברים נוהגים לחבוש כיפה על ראשם במשך כל שעות היום ובמגזר החילוני גברים לרוב חובשים כיפה רק כאשר הם משתתפים בטקסים דתיים, חגים ונמצאים במקומות הנחשבים כקדושים לעם היהודי. שמה הלועזי של הכיפה הוא ירמוקה או ירמולקה, שם הנגזר מהשפה הארמית ומשמעותו, יראים מן הבורא.

 

משמעות הכיפה בחברה

כיום, אנו יכולים להבחין בסוגים שונים של כיפות העשויות מחומרים וצבעים שונים. הכיפה מייצגת זרמים שונים של היהדות וכן סוג הכיפה וצבעה יכולים להורות על מידת התקרבותו של אדם אל הדת.

  • כיפה שחורה- אנשים שעל ראשם כיפה שחורה, משתייכים בדרך כלל למגזר החרדי. יוצאים מן הכלל הם מקרים בהם אנשים חובשים כיפה שחורה עקב אובדן ואבל.
  • כיפה סרוגה- הכיפה הסרוגה משויכת לזרם הדתי ציוני לאומי. כיפה זו היא כיפה שלרוב נסרגת במגוון צבעים וגדלים. בני עקיבא בדרך משתייך לקהל היעד החובש את הכיפות הסרוגות.
  • כיפה סרוגה לבנה- כיפה גדולה הסרוגה מצמר לבן משויכת לזרם של יהודי חסידות ברסלב וזרמים מסוימים במגזר החרדי.
  • כיפת לבד- לרוב משויכת ליהודי חו"ל.
  • כיום, ניתן לראות כיפות רבות שעליהן רקום או מצויר משפט מהתנ"ך שאותו אדם אוהב, שמות של קבוצות כדורגל, משפטים של נחמן מברסלב ובגני הילדים הדתיים ניתן לראות פעמים רבות כיפות שעליהן מצויר או סרוג שמו של הילד.
 

משמעות הכיפה אצל הנשים

כאשר אנו מדברים על כיפה, לרוב אנו מדברים על גבר זה או אחר החובש אותה. אך ישנן גם נשים החובשות כיפה. דבר זה הינו פחות מקובל ושייך לזרמים וקהילות ספציפיות, אך עדיין התופעה קיימת. נשים דתיות מחויבות לכסות את שיער ראשן מפאת צניעות, אך ישנן נשים שהחליטו לממש שתי מטרות החשובות להם על ידי חבישת כיפה.

  • מסורת- שמירה על מסורת, צניעות ויראת שמיים על ידי חבישת כיפה.
  • שיוויון- סמל של שיוויון בין נשים לגברים.
  • נשים החובשות כיפה הן לרוב נשים המשתייכות לזרם הרפורמי או הקונסרבטיבי ביהדות.
 

משמעות הכיפה- סיכום

הכיפה וכיסוי הראש הוזכרו כבר בגמרא. כך ידעו שאותו אדם מאמין. כיום, חבישת כיפה מורה על כך שאותו אדם החובש אותה משתייך לזרם דתי זה או אחר ובארצות חו"ל חבישת כיפה מבדילה בין היהודים לבין הגויים. פעולת חבישת כיפה היא אקט של השתייכות והזדהות לעם היהודי והינה חלק מאותה זהות יהודית של האנשים החובשים אותה. כאשר אנו רואים אדם החובש כיפה אנו יודעים כי מדובר באדם שקיבל על עצמו את עול קיום המצוות שהיהדות מצווה.

 
חזרה לרשימת המאמרים בנושא תשמישי קדושה ויודאיקה
האם המאמר עזר לך?