438,456 עסקים | 234,459 חוות דעת
כתבות בנושא מערכות אזעקה - תמונת אווירה

בחירת מערכת אזעקה - האם מדובר בתחום פרוץ?

פריצה לבית שנחשב למרחב המוגן והבטוח בחיינו היא בבחינת טראומה של ממש. מלבד הנזק הכספי שנלווה לכך בדרך כלל, יש גם סכנת חיים במקרה של הפתעת הפורץ, וכן תחושת חרדה בשל הביטחון שהתערער. התקנת מערכת אזעקה עשויה להפחית את החששות ולספק שקט נפשי. אז איך בוחרים מערכת אזעקה טובה ומתאימה לצרכיכם?

בכתבה זו:
סוגים שונים של מערכות אזעקה | חלק מהותי בתמונת המיגון | אז מי זקוק למערכות אזעקה? | ההיבט הכלכלי

תמיד התייחסתם אל הבית שלכם כאל מבצר. אלא שאז הנתונים המספריים החלו לתת את אותותיהם, ושינו את התפיסה שלכם. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לא פחות מכ-27,000 פריצות לבתים מבוצעות מדי שנה, כאשר הממוצע המבהיל עומד על שלוש פריצות לשעה. אם מוסיפים לכך את הפריצות במגזר העסקי, הנפוצות לא פחות, ואת "המצאת" הדרכים החדשות לעשות כן, מבינים מדוע יש אנשים שפשוט לא מעוניינים להתבסס על המזל לבדו.
מערכות אזעקה לבית או למשרד מקבלות חשיבות מכרעת בתמונת המיגון: הן יגלו חדירת אנשים למרחב מוגדר, יתריעו באמצעות חיווי ואף יעבירו דיווח מידי על דבר הפריצה לגורמים הרלוונטיים. לכן, זהו האמצעי היחידי, שיוכל הן להתריע מפני פורצים פוטנציאליים  הן לעצור ניסיונות כאלה בעודם באבם. וזהו האמצעי, כפי שברור למדי, שאתם חייבים לרכוש לעצמכם, ולו בשביל השקט הנפשי שלכם. אם כן, כיצד תבצעו את הבחירה המושכלת?

סוגים שונים של מערכות אזעקה

בנקודה הזו, חשוב שתבינו נקודה משמעית אחת: אזעקה היא מונח רחב ביותר. אם תיגשו לחנות המוכרת אמצעי מיגון ותדרשו אזעקה, יוצעו לכם לא מעט אפשרויות, סוגים ודגמים, כך שייתכן שתישארו מבולבלים. כתוצאה מכך, עולה צורך בסיסי להבין מעט יותר את תחום הפעילות שאליו אנחנו נכנסים.
אבחנה מרכזית בנוגע לאזעקות היא ביחס לתקשורת שבין הגלאים השונים לבין מערכת הבקרה. כאן, יש שני סוגים עיקריים: אזעקה המבוססת על כבלים, ממש כמו טלפון, ומולה זו האלחוטית. לכל אחת יתרונות משלה, כך שעליכם להגדיר אילו מהם משמעותיים יותר עבורכם. אזעקה אלחוטית, מצד אחד, לא תצריך פעולות הקמה מורכבות ולא חציבה בקירות הבית, ופשוט יותר להתאים אותה לצרכים הספציפיים. מן העבר השני, יש הסבורים שאזעקה קווית היא אמינה יותר, ושהחלקים השונים המרכיבים אותה זולים יותר.
בד בבד עם ההחלטה על אופן חיבורה של המערכת, נדרש להחליט לגבי סוג הגלאים שיביאו להפעלתה, בעת הצורך. גלאי הנפח נחשבים לנפוצים במיוחד, ותכליתם היא לזהות תנועה בגזרה מוגדרת, ובמרחקים שונים. גלאי מגנט, סוג נפוץ נוסף, יורכב לרוב על חלונות או דלתות - בעת ניסיון פריצה, יינתק הקשר המגנטי בין חלקי הגלאי המושמים על אלה, והאזעקה תופעל. גלאי שבר זכוכית, כנובע משמו, יופעל כאשר זכוכיות החלונות ינופצו, מה שיתגלה על ידי מיקרופון בעוצמת רגישות גבוהה במיוחד. סוגים נפוצים אחרים הם גלאי הסורג, המותקנים בחלונות ומתריעים כשגוף מסוים עובר ביניהם, גלאי עשן וכן הלאה.
סוגיה אחרת שצריכה לקבל מענה בעת בחירת מערכת האזעקה הוא מספר האזורים שהיא מכסה. בישראל, המספר המקובל במגזר הפרטי נע בין 6 ל-16, אם כי במוסדות ציבוריים ניתן למצוא גם מאות אזורים כאלה. בטווח המספרים המשמעותי הזה, ברור שהבחירה צריכה להיעשות על פי מספר משתנים שונים, שהמרכזי שבהם הוא גודל המתחם שהאזעקה אמורה לכסות.

חלק מהותי בתמונת המיגון

יחד עם היתרונות הברורים של אזעקה לבית או למשרד, חשוב להבין כי ההגנה ממש לא מסתכמת בה. תכנון מערכת הגנה ראויה היא מלאכת מחשבת של ממש שצריכה לקחת בחשבון את המאפיינים הבסיסיים של המתחם, את הסכנות האפשריות הקיימות בו  ואת הרצונות של בעליו. זו גם הסיבה שמומחים רבים מטיפים על החשיבות של מערכות מיגון מקיפות, אשר האזעקות מהוות חלק מהותי בהן, אך האזעקה אינה עומדת בפני עצמה. לכן, כשמומחים אלה מתאימים מערכת אבטחה לבית, הם ינסו להיכנס לראשם של הפורצים, ולהקדים תרופה למכה.
זה הרגע להכיר את חברותיהן הטובות ביותר של מערכות האזעקה - מצלמות האבטחה. הן ישדרו במעגל סגור או לחילופין יכללו בתוכן יכולת הקלטה, כך שניתן יהיה לערוך בקרה על אזור מסוים, או אפילו לבדוק את פרטי המקרה שהתרחש בדיעבד. מצלמות האבטחה יהיו, במידה רבה, מנת חלקם של החנויות והמוסדות הציבוריים, אך ניתן למצוא אותן גם בלא מעט בתים. ואגב, כיום פופולאריות גם מערכות המשלבות בין האזעקה והצילום.
אמצעי מיגון משמעותיים אחרים הם מערכות אינטרקום, מנעולים מתקדמים, סורגים, רשתות הגנה ואפילו מערכות להגנה מפני בעלי חיים אחרים (כולל עטלפים, אגב). גם כאן סוגיית ההתאמה היא מרכזית: סורגים, למשל, יותקנו בבתים פרטיים כשהצורך הוא הגנה מפני פריצות, אך גם בלא מעט דירות בקומות גבוהות בהן יש ילדים, והחשש הוא מטיפוס שלהם על החלונות. וכמובן שניתן למצוא אינספור דוגמאות נוספות.

אז מי זקוק למערכות אזעקה?

בעולם אוטופי, לא היו פריצות שנדרש לחשוש מפניהן. בעולם מציאותי יותר אך אופטימי,  לכל בית בישראל הייתה את היכולת, הכספית והטכנית, להתקין מערכות אזעקה. אלא שהמציאות שבה אנו חיים אינה כזו. יש אנשים שמעוניינים באמצעי מיגון, אך לא יכולים להרשות זאת לעצמם, בעוד אחרים נצמדים לאמרה הידועה - "לי זה לא יקרה" - ומתפללים שחוק מרפי לא ייתן את אותותיו.
אף בית, משרד או מוסד חיצוני אינו חסין בפני פריצות. ועדיין, יש כאלה אשר בהם הסבירות לניסיונות מסוג זה גבוהה, מה שמגדיל את חשיבות השימוש במערכות מיגון ואזעקה. מיותר אולי לציין כי אזעקות נדרשות בעיקר בבתים פרטיים, בהם פוטנציאל הפריצה גבוה פי כמה.  במצב הזה, חשוב שמערכת האזעקה תקיף גם את החצר או החניה. לכן, מערכות אזעקה לבתים פרטיים, והמיגון שלהם כמכלול, יהיו מקיפים הרבה יותר מאשר הדירות בבנייני המגורים למיניהם. 
העובדה היא שאחוזי הפריצות משתנים באזורים שונים של ישראל, וכן בתקופות שונות לאורך השנה. ידוע שפריצות נפוצות במיוחד בקיץ כאשר משפחות רבות יוצאות לטיולים בארץ ובעולם. כמובן שטרם הבחירה אפשר לשוחח עם אנשי חברת האבטחה, או אפילו עם  גורמים בתחום אכיפת החוק, ולנסות לגלות את ההיסטוריה של הפריצות באזור, בשכונה או בעיר מסוימת. 
במוסדות ציבוריים או בבתי עסק הצורך במיגון הופך למשמעותי לא פחות, וזאת עקב מספר סיבות. לא פעם, מדובר בשטח גדול במיוחד, אשר אנשים רבים נמצאים בו מדי שעה, ואשר פורצים יודעים כי ייתכן שיניחו את ידם על פריטים יקרים במיוחד. קשה למצוא כיום מוסדות וחנויות ללא מערכות מיגון מקיפות, שמוכיחות עצמן כיעילות בתדירות גבוהה במיוחד.

ההיבט הכלכלי

טווח המחירים של אזעקות רחב מאד כיום, כך שיש להתייחס גם להיבט הזה בעת ההחלטה על צורת המיגון. גלאי בסיסי ופשוט עשוי לעלות כמה עשרות או כמה מאות שקלים, בעוד מערכות מקיפות יצריכו תשלום של עשרות אלפי שקלים. הדגם, שנת הייצור, מנגנון הפעולה, צורת ההרכבה - כולם משפיעים, כמובן, על המחיר.
בכל מקרה, חשוב שתבדקו היטב את החברה שעומדת מאחורי מערכת האזעקה, ותבחרו אך ורק כזו שאתם בטוחים לגבי המוניטין והניסיון שלה, כמו גם לגבי המוצרים שהיא משווקת. מערכת אזעקה שאינה מתפקדת היטב עלולה להחמיר את המצב, ולו כי ישנם אנשים המסתמכים עליה באופן כמעט מוחלט בהגנה על המבצר שלהם. לכן, זכרו שמיגון אינו תחליף לזהירות בשום אופן.


 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools