אמנות הקפוארה

אמנות הקפוארה משתייכת למשפחת אומנויות הלחימה. הקפוארה היא במקורה מברזיל, ואחד המאפיינים הבולטים שלה הם תנועות הריקוד המעגליות.
כניסה לרשימת ספקים ובעלי מקצוע בסיווג אומנויות לחימה

אמנות הקפוארה

אמנות הקפוארה משתייכת למשפחת אומנויות הלחימה. הקפוארה היא במקורה מברזיל, ואחד המאפיינים הבולטים שלה הם תנועות הריקוד המעגליות.

 

אודות אמנות הקפוארה

אמנות הקפוארה החלה כבר במאה ה-16, התפתחה על ידי עבדים ממדינות אפריקה שהובאו לברזיל. עבדים אלה, פיתחו את אמנות הקפוארה כאומנות לחימה, שעזרה להם להתגונן וכן כחיבור לשורשים שלהם על ידי מוסיקה ושירה מסורתיים. לאחר סיום תקופת העבדות, נוצרו כנופיות, שהשתמשו בקפוארה ללחימה, ולכן היא הוצאה מחוץ לחוק בשנת 1892 וכך היה עד 1920. אמנות הקפוארה ירדה למחתרת. כיום אמנות הקפוארה מוגדרת כספורט הלאומי של ברזיל, מלמדים אותה כמעט בכל מוסד חינוכי או לאומי ומדינות רבות המצויות מחוץ לברזיל, אימצו את לימוד הקפוארה

 

סגנונות הקפוארה

אמנות הקפוארה נחלקת לשני סגנונות עיקריים:

 

סגנון הקפוארה הרגיונאלית- סגנון זה מאופיין בקצבו המהיר, באקרובאטיקה, בתכנון אסטרטגי ובטכניקה מפותחת.

 

סגנון הקפוארה אנגולה- סגנון הנחשב לסגנון המסורתי, מאופיין באיטיות, דיוק וקרבות קרקע נמוכים. ניתן לזהות את מתאמני הקפוארה בסגנון זה על ידי הצבע הצהוב של חולצותיהם.

 

תנועות הקפוארה

אנשים העוסקים בקפוארה, שולטים במגוון תנועות ובשליטה בשרירי הגוף.

 

ג'ינגה- התנועה הבסיסית ביותר של הקפוארה. תנועה זו מורכבת מתזוזה מצד לצד ורבים קוראים לה הריקוד של הקפוארה. משמעותה של מילה זו היא 'להתנדנד'. כאשר אדם משתמש בתנועת הג'ינגה, הידיים שלו יגנו על הפנים והרגליים.

 

פרללה- בתנועה זו הרגליים של המתאמן מקבילות, והידיים כל הזמן בתנועת החלפה.

 

אוו- גלגלון או גלגול במהלך הקפוארה, נקרא 'אוו'. בעיטות- ישנן סוגי בעיטות שונות בקפוארה אך כל בעיטה משתייכת לסגנון הבעיטות העגולות או לסגנון הבעיטות הישרות.

 

התחמקות- יש כמה סוגי התחמקויות, כשכל התחמקות נושאת מטרה אחרת. בין ההתחמקויות תוכלו למצוא את ההתחמקות הבסיסית, ההתחמקות לצד, ההתחמקות כלפי מטה ואת ההתחמקות באלכסון.

 

המוזיקה

אחד מהדברים הבולטים בריקוד הקפוארה, הוא המוזיקה. זוהי מוסיקה קצבית, עם מנטרה חוזרת המלווה בשירה או במחיאות קצביות של שאר חברי הקבוצה. קיימים מגוון מקצבים (מעל לעשרה), במוזיקת הקפוארה, לכל מקצב יש שם משלו. כלי הנגינה שבהם משתמשים באמנות הקפוארה, הם כלים מיוחדים ומסורתיים המשתייכים למשפחת כלי המיתר, כלי ההקשה וכלי הנשיפה. בין הכלים ניתן למצוא את הפאנדירו, בירמבאו, אגוגו, אטאבאקי ועוד.

 

סיכום

רבים אינם יודעים האם הקפוארה משתייכת לתחום הריקוד או לאומנויות הלחימה. התשובה היא, כי הקפוארה ממלאת את שתי הפונקציות, הן ריקוד והן כאומנות לחימה.

 
חזרה לרשימת המאמרים בנושא אומנויות לחימה
האם המאמר עזר לך?