כללי הג'ודו

ג'ודו מוגדר כאחת מאומנויות הלחימה, המורכבות מקרבות עמידה וקרבות קרקע. תורת הג'ודו, בדומה לאומנויות לחימה אחרות, הועברה מאב לבן במשך הדורות. מרכז הגודו נמצא ביפן.
כניסה לרשימת ספקים ובעלי מקצוע בסיווג אומנויות לחימה

כללי הג'ודו

ג'ודו מוגדר כאחת מאומנויות הלחימה, המורכבות מקרבות עמידה וקרבות קרקע. תורת הג'ודו, בדומה לאומנויות לחימה אחרות, הועברה מאב לבן במשך הדורות. מרכז הג'ודו נמצא ביפן.

 

ג'ודו - הבסיס

קיימים שני קרבות באומנות לחימה זו:

 

קרב עמידה- כאן המנצח בקרב, הוא זה שהצליח להפיל את היריב שלו על הגב.

 

קרב קרקע- כאן המנצח הוא זה שהצליח להכניע את היריב שלו על ידי ריתוק, חניקה או בריח. ריתוק משמע לרתק את היריב כשגבו על הרצפה לשלושים שניות. בריח - הכנעת היריב על ידי כך שמופעל לחץ על המרפק שלו. חניקה מבוצעת על ידי חסימה של נתיב האוויר של היריב.

 

כללי הג'ודו

הג'ודו מתחיל בחימום, כמו כל אחת מאומנויות הלחימה המוכרות. ההטלות של היריב גם הן מחולקות לכמה סוגים: הטלות על בסיס האגן, הטלות על בסיס ידיים, והטלות על ידי הרגליים. ההטלות והקרבות בג'ודו, תמיד נעשים על ידי שיתוף פעולה בין שני אנשים מלבד הקאטות.

 

קרבות

הזירה שבה נערך הקרב, תהיה בגודל של 10X10 והבמה תחולק לשני אזורים, האזור בו יערך הקרב ואזור הנקרא אזור הביטחון. זמן הקרב בג'ודו מחולק על פי קהל היעד. אם מדובר בבני נוער, הקרב יימשך ארבע דקות, ואם מדובר בבוגרים, אורכו יהיה חמש דקות. הקרב יופסק על ידי שופט, והמתחרים תמיד יוחזרו למצב התחלתי. הניצחון בקרב ג'ודו במקרה שלא הושג איפון או וואזרי, הוא על ידי השופטים, כשהבסיס להכרעתם יהיה על פי עונשים ונקודות.

 

אם בסיום הקרב השופטים מחליטים כי קיים מצב של תיקו בין שני היריבים, תינתן הארכה של ארבע או חמש דקות, בהתאם לגילאי המתחרים. היריב שישיג יתרון בקרב, הוא זה שינצח בו.

 

אם קורה מקרה שבו מתרחשים אחד מהמצבים הבאים בקרב ג'ודו, ההכרעה של המנצח תהיה מיידית:

אם לאחד מהמתחרים יהיה ניקוד גבוה יותר ממשנהו, הוא זה שינצח והמצב ייקרא ניצחון על בסיס איפון.

 

אם בסיום הקרב לאחד מהמתחרים יהיה ניקוד משני גבוה יותר, הוא זה שינצח בקרב.

 

כמובן שאם נעשתה עבירה, השופטים יכריעו את הקרב בעונש למתחרה אחד וניצחון לשני. חשוב לדעת כי המתחרים יהיו מחולקים לקרבות על פי שני פרמטרים: מין המתחרה ומשקלו. כיום ישנן שבע קטגוריות שונות של משקל.

 

כללי הג'ודו בישראל

כיום בישראל, ג'ודו, המשתייך לקטגוריית אומנויות הלחימה, הינו ספורט שרבים נוהרים אליו. ענף הג'ודו בישראל, מפותח מאוד, ומיוצג על ידי ג'ודיאיקות מפורסמות כמו יעל ארד, אורן סמדג'ה ואריק זאבי, בתחרויות ג'ודו שונות ברחבי העולם.

 
חזרה לרשימת המאמרים בנושא אומנויות לחימה
האם המאמר עזר לך?