439,000 עסקים | 235,040 חוות דעת
כתבות בנושא מערכות הגברה, ציוד הגברה - תמונת אווירה

ציוד הגברה - מערכות הגברת קול למכירה או להשכרה

כל מי שנכח בעת הקראת נאום, ברכה או שיר, ושמע את הקריאה "לא שומעים", מבין את חשיבותה של מערכת הגברה. בכל אירוע - גדול או קטן - חייבים מערכת הגברה. מי שרוצה להשמיע מוסיקה, להקרין מצגת, לקרוא נאום, לשאת ברכה, להעלות הצגה, לשיר שיר או להעביר מסר לאורחים, חייב שתהיה לו באירוע מערכת הגברה טובה, איכותית ומתאימה לצרכיו. אז מה כולל ציוד הגברה לאירועים? מה זה בידורית? איך לבחור ציוד הגברה? האם כדאי לשכור או לקנות ציוד הגברה? ואיזו מערכת הגברה מתאימה לאיזה מאורע? כל התשובות לכל השאלות לפניכם.

בכתבה זו:
מה זה מערכת הגברה, ואילו סוגי מערכות הגברה מתאימות לאירועים? | מהם השיקולים המנחים אותנו בבחירת ציוד הגברה? | איך בוחרים רמקולים? | איך בוחרים מיקרופון? | איך בוחרים מיקסר? | ומה לגבי מגבר?

כמעט כל אחד מאתנו חוגג בשלב כזה או אחר אירוע או מסיבה - יום הולדת, בר מצווה, מסיבת סיום שנה, יום נישואין, מסיבת פורים ועוד-ועוד. כמעט בכל אירוע שאליו מוזמנים יותר מאורחים בודדים, יש צורך בציוד הגברה מקצועי שיאפשר לרכז את תשומת לב האורחים למוזיקה או להנחיית האירוע. לאירועים מהסוג הזה נוהגים לשכור ציוד הגברה באופן חד-פעמי, אך יש גם  מי שזקוקים לציוד שכזה על בסיס שוטף: זמרים, נגנים, חברי להקה, בדרנים, מרקידים, ליצנים, קוסמים, מנהלי בתי ספר וכדומה. 

מה זה מערכת הגברה, ואילו סוגי מערכות הגברה מתאימות לאירועים?

ציוד הגברה הוא שם כולל למערכות הגברה המעצימות ומגבירות צלילים. מערכות אלה לרוב כוללות רמקולים, מגבר, מיקרופון ומיקסר, על כן השכרת ציוד הגברה כוללת השכרת כל אחד מאלה. כאשר מחפשים אחר ציוד הגברה להשכרה או למכירה ניתן לבחור בין סוגים רבים של מערכות הגברה. ההבחנה הראשונית היא בין בידורית לבין מערכת הגברה "רצינית" יותר. בעוד בידורית (בידוריות לרוב הן ניידות ונטענות) שנראית כמעין רמקול נייד, וכוללת חיבור לנגן מדיה ולמיקרופון, מתאימה לאירועים קטנים יותר (עד 100 איש הנפגשים בחלל מקורה, או עד 60 איש המתכנסים בחוץ), מערכת הגברה לאירועים מתאימה לאירועים גדולים. מערכת הגברה "רצינית" לאירועים כוללת זוג רמקולים, מיקסר, מיקרופון, חיבורים לנגני מדיה שונים ומעמדים לרמקולים. לעתים גם נדרשת פלטת די.ג'יי מקצועית. 
ההבחנה השנייה מתמקדת בהבדל בין סוגי מערכות ההגברה. מערכות הגברה לאירועים הן מגוונות מאוד, ונבדלות זו מזו בהרכב של מערכת ההגברה (רמקולים ומיקרופון בלבד, או גם מגבר, סאב וופר וחיבור לנגני מדיה) ובעוצמה של המרכיבים השונים (עוצמת מגבר, עוצמת רמקולים וכדומה). 

מהם השיקולים המנחים אותנו בבחירת ציוד הגברה?

כאמור, לאירועים קטנים לרוב מספיקה בידורית. לאירועים גדולים ורבי משתתפים, בטח אלה שמתקיימים בחוץ, יש צורך במערכות הגברה רציניות יותר הכוללות מרכיבים מגוונים ורבי עצמה. אבל הקביעה הזו היא כוללנית מדי ולא מספקת. אם תבחרו בבידורית, תצטרכו פחות 'לשבור את הראש' לגבי מרכיבי המערכת, אבל אם אתם זקוקים למערכת הגברה, תצטרכו להשיב על שאלות כמו איזו מערכת הגברה מתאימה לכם? מה היא אמורה לכלול? מה הן כל האותיות, הספרות ושלל האופציות על גבי מרכיבי המערכת שנשמעות כמו סינית אבל חשיבותן רבה. כדי לעזור לכם לבחור מערכת הגברה להשכרה  שתתאים לאירוע שלכם, ריכזנו את השיקולים שינחו אתכם בהשלמת המלאכה:
 
1. לקנות או לשכור: יש ציוד הגברה למכירה וציוד הגברה להשכרה. אם אתם מקיימים אירוע חד-פעמי, כמובן שהשכרת ציוד לאירועים זה הפתרון בשבילכם. אבל אם אתם זקוקים לציוד הגברה מדי פעם, לעתים רחוקות או לעתים תכופות,  אתם חייבים לבדוק אפשרות לרכישת ציוד כזה. מי שמחפש לקנות ציוד הגברה אלה הם מנהלי בית ספר שמקיימים טקסים, אירועים, הפסקות פעילות והרקדות; רשויות מקומיות; מתנ"סים; בדרנים ושחקנים, לרבות זמרים, הרכבים, להקות, ליצן, קוסם, מפעילי ילדים וכדומה; חברות הפקה; תקליטנים; גננות וכדומה. 
2. סוג האירוע: אופי האירוע מאוד משפיע על ציוד ההגברה שתבחרו. אם מדובר ביום הולדת לקטנטנים, ציוד הגברה לא צעקני יוכל להספיק. אם מדובר בהצגה, תצטרכו יותר ממיקרופון אחד ואולי אפילו מדונות. אם מדובר בהצגה, תזדקקו אולי לסאב וופר שיקפיץ את המשתתפים על הרגליים ואם תרצו לשאת נאום בגן פתוח עם מאות אורחים, תזדקקו למערכת הגברה רצינית. תקליטן זקוק לכלים מסוימים, ולהקה זקוקה לציוד הגברה עם הרבה חיבורים כדי שישמעו את כל הנגנים. בקיצור, אין ספק שסוג מערכת ההגברה מושפע מאוד מאופי האירוע.
3. תקציב: כמובן שבשביל איכות ועוצמה תצטרכו לשלם יותר, גם כשמדובר בציוד הגברה. 
4. שימושים של מערכת ההגברה: מי צריך לשמוע? כמה אנשים? גם מוסיקה, או רק דיבורים? בגדול, ככל שיש יותר אנשים, כך יש לבחור ציוד הגברה חזק ורציני יותר. 
5. מיקום האירוע, ומאפייני מקום האירוח: באולם או בגן, מקום גדול או קטן, רמת האקוסטיקה, בחוץ או בפנים וכדומה. בגדול, ציוד הגברה שאמור לשמש לאירוע המתקיים תחת כיפת השמיים, ולא בחלל מקורה וסגור, חייב להיות חזק יותר. בעת חיפושיכם אחר ציוד הגברה להשכרה (או ציוד הגברה למכירה) לאירוע שיתקיים בחוץ, ציינו את העובדה הזו בפני הספק של ציוד ההגברה. לרוב, הספקים מציעים לכם מערכת הגברה שתתאים בדיוק לצורכיכם, בהתחשב בנתונים שתציגו בפניהם, אבל גם אתם חייבים לדעת במה מדובר ומה רצוי לכם, כדי שלא תשלמו על דברים לא חיוניים, או שתשכירו ציוד הגברה לא מתאים שיפגום בהצלחת האירוע. 
6. נוחות ההפעלה של ציוד ההגברה: כמו שכבר הבנתם, ציוד הגברה כולל לא מעט מרכיבים המחוברים ביניהם בחוטים. מלאכת החיבור והחיווט מאד מייגעת ועלולה לסבך אתכם. בעודכם בוחנים השכרת ציוד הגברה לאירוע, ודאו כי אתם משכירים מערכת הגברה סופר נוחה. יש למשל מערכות הגברה שכוללות את כל המרכיבים במעין מזוודה שבתוכה הכול מחובר, ולכם רק נותר להכניס תקע אחד לשקע אחד, אחרת זה כבר סיפור שמסתבך. בהקשר זה, אם אתם משכירים בידורית ניידת, חשוב לוודא שהיא נוחה לסחיבה (טרולי עם גלגלים וידית נשלפת), ושאיננה גדולה וכבדה מדי. בידורית נטענת נוחה במיוחד תהיה לרוב במידות 300X540X330mm, ובמשקל של 18 ק"ג.
7. מאפייני מערכת ההגברה: כאמור, מערכות הגברה לאירועים כוללות: רמקולים, מגבר, מיקרופון ומיקסר. כל אחד ממרכיבי מערכת ההגברה צריך לענות על הצרכים שלכם. לרוב מי שמתעניין בהשכרת ציוד הגברה עומד אובד עצות  מול המגוון הרחב של הרמקולים, המיקסרים והמגברים. רובנו לא יודעים על מה לשים דגש, ומה אמורות להביע הספרות והאותיות על גבי הציוד. אז תתחילו לקרוא, תלמדו ותסיקו מה בדיוק אתם צריכים:

איך בוחרים רמקולים?

רמקולים הם חלק חשוב ביותר במערכת ההגברה ועוצמתם נמדדת בוואטים. שאלו את עצמכם עד כמה ההגברה צריכה להיות  חזקה, ואם מדובר באירוע בינוני תסתפקו בעצמה של מתחת ל-300 ואט.

איך בוחרים מיקרופון?

בהקשר של מיקרופון, יש לערוך שתי הבחנות. ההבחנה הראשונה היא בין מדונה למיקרופון. אם מדובר במישהו שזז רץ, רוקד או מתנייד, יש צורך במדונה. אם מדובר בנאום, הרצאה, הדרכה או קריוקי יש צורך במיקרופון. רצוי מיקרופון אלחוטי.
ההבחנה השנייה נוגעת לסוג המיקרופון. יש שני סוגים עיקריים של מיקרופונים: מיקרופון דינמי, שהוא לרוב מתאים למי שמחפש ציוד הגברה לאירועים. זהו מיקרופון שמתאים לשימוש באירועים רבי משתתפים ועושה את העבודה גם בחללים  פתוחים או בחללים שאינם מבודדים אקוסטית. הסוג השני של מיקרופון הוא קונדנסר, והוא מתאים יותר לגיטרה אקוסטית,  לזמר או לאולפנים ולהקלטות, לאור רגישותו הגבוהה והצליל המדויק והעשיר שהוא מפיץ.

איך בוחרים מיקסר?

מיקסר הוא הצומת הראשי של מערכת ההגברה. אליו מתחברים נגני המדיה ומקורות הצלילים השונים, והוא מווסת את העוצמה של כל אחד. בחרו מיקסר עם כמה ערוצים (לרוב מספיקים מיקסרים בעלי ארבעה ערוצים למרבית האירועים) שאפשר  לחבר אליו נגן CD וDVD, מחשב, מיקרופון ואפילו אייפד או אייפון. 

ומה לגבי מגבר?

מגבר הוא אמצעי חיצוני למיקרופון המגביר אותו עוד יותר. לרוב האירועים הקטנים והבינוניים אין צורך במגבר. באירועים גדולים גם אפשר לוותר על המגבר ולהסתפק ברמקולים עם מגבר פנימי, וכך לחסוך עלויות וסרבול. רק באירועים מגה גדולים יש צורך גם במגבר חיצוני. 

אירוע באולם קטן עם קהל של עד 80 איש: בין אם מדובר בהרצאה, נאום, הדרכה, הפעלה או ערב קריוקי, כל עוד הקהל לא מונה יותר מ-80 איש, והאירוע מתקיים באולם סגור ומקורה, זוהי מערכת ההגברה הנחוצה לכם: בידורית נטענת ניידת הכוללת נגן DVD ו-CD, מיקרופון אלחוטי ידני או מיקרופון מדונה. ברבות מהבידוריות הללו נגן ה-DVD המובנה כולל חיבור לטלוויזיה או למקרן. בידוריות אלה לרוב מספיקות לשעתיים של שימוש, בסיומן יש להטעין הסוללה.
אירוע בחוץ עד 250 איש: הרקדה, הצגה, הרצאה, הדרכה, בר מצווה, ברית מילה או חתונה. כל אירוע תחת כיפת השמיים הכולל עד 250 משתתפים, מצריך מערכת הגברה רצינית יותר מבידורית נטענת ניידת. במקרה שכזה נמליץ על מערכת הגברה בסיסית הכוללת זוג רמקולים מוגברים (רמקולים עם מגבר פנימי) בעצמה של 300W כל אחד; מיקסר מקצועי של 4 ערוצים ומיקרופון חוטי או אלחוטי בהתאם לצורך או מדונה.
מסיבה רבת משתתפים בחלל פתוח כגון חוף הים או יער או חצר אחורית ענקית: במקרה שכזה תזדקקו למערכת הגברה רצינית הכוללת גם גנרטור, שכן אין לכם חיבור לחשמל. בחרו גנרטור חזק עם עצמה של 2000 וולט.  רמקולים חזקים (300 וולט לפחות כל אחד. צריך מינימום שניים). אל תשכחו גם תאורה. ואם יש מי שאמור לדבר ולשיר, אז מיקרופון או מדונה.
מסיבה ענקית עם מאות אנשים: מסיבת חוף, מסיבת בריכה, מסיבת טבע או רייב ענקי. במקרה כזה מערכת הגברה סופר רצינית היא מאסט. מערכת שכזו תכלול להשכרה גנרטור סופר עצמתי של 2500 וולט, רמקולים סופר עצמתיים של 500 וולט, ופלטת די.ג'יי. כמובן שהגברה ותאורה הולכים יחד, ושוב, אם יש צורך להגביר שירה או דיבור, אז מיקרופון או מדונה חייבים להיכלל בציוד שתשכירו.

אנשים שחיפשו מערכות הגברה, ציוד הגברה חיפשו גם

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools