כתבות בנושא ייצור מערכות אלקטרוניקה, תיקון מכשירים אלקטרוניים - תמונת אווירה

אלקטרוניקה - מכשירים ומערכות מתקדמים לכל התחומים

ענף האלקטרוניקה מכנס תחתיו מגוון גדול ועצום של מכשירים ומערכות המבוססים על שימוש בתנועת אלקטרונים במעגלים חשמליים, וניתובם באמצעות רכיבים שונים לצורך תפקודים שונים. מכשירי אלקטרוניקה ומערכות אלקטרוניות מתקדמות, משמשים אותנו בכל תחום אפשרי, וכמעט שלא ניתן להעלות על הדעת התנהלות בלעדיהם. הגם שהיריעה קצרה מלפרט כאן על כל מכשיר ומכשיר, כדאי להכיר את היישומים הנמצאים בחזית הטכנולוגיה, לפי תחומים עיקריים.

בכתבה זו:
רפואה | צבא וביטחון | תעשייה | מיגון | בידור

כל כך התרגלנו לנוכחותם של מכשירים ומערכות אלקטרוניים בכל תחומי חיינו, עד שבמקרים רבים נדמה כי הם היו שם מאז ומעולם, ועדיין, בכל פיתוח חדשני אנו נדהמים בכל פעם מחדש למול היכולות הטכנולוגיות המתקדמות שמזניקות אותנו לעידן חדש במקום שבו נדמה היה כי הגענו כבר לקצה גבול הטכנולוגיה. אז מהם השימושים השונים, ומדוע חשוב כל כך להמשיך ולהתפתח בתחום האלקטרוניקה בתעשיות השונות? 

רפואה

בכוחה של האלקטרוניקה להציל חיים, ואין כמו המכשירים האלקטרוניים שבהם נעשה שימוש בתחום הרפואי כדי להעיד על כך. המכשירים האלקטרוניים הרפואיים נחלקים לשלושה סוגים עיקריים: 
 
מכשירים לאבחון בעיות ומצבים שונים - ביניהם מכונות רנטגן, א.ק.ג, א.א.ג, מכשירי הדמיות (אולטרה סאונד, תהודה מגנטית), מכשירי CT ועוד.
כלים אלקטרוניים המשמשים להענקת טיפולים - מכשירי רדיותרפיה (משמשים לטיפולים באמצעות הקרנות), מכונות הנשמה, מכשירי דיאליזה וכיוצא בזה.
מכשירים שנועדו לסייע לחולים - קוצבי לב, עזרי שמיעה, משאבות אינסולין, מד לחץ דם ביתי ועוד.
 
לא קשה להבין מדוע נעשה שימוש במכשירים אלה, כמו גם ברבים אחרים. ראשית, הם מקצרים מאוד את תהליך הטיפול והאבחנה, ומביאים לכך שהם ייעשו בצורה יעילה ומדויקת פי כמה. המכשירים מאפשרים לפתוח דלתות שהיו קודם לכן סגורות, מבחינת הטיפול הרפואי: מכונות הנשמה, לדוגמה, מונעות את הצורך לבצע הנשמה ידנית, מה שלא פשוט כלל במצבים מורכבים (למשל, מבחינת פרק הזמן הנדרש להחייאה). 
בנוסף על כך, חלק מהמכשירים מאפשרים לקחת את הטיפול הרפואי גם למרחב הביתי, מה שעשוי למנוע מצבים של אשפוז. חשבו, שוב, על מכונת ההנשמה, שמאפשרת לשחרר אנשים לביתם, ולהפקיד את טיפול חשוב זה בידיה הבטוחות של האלקטרוניקה.

צבא וביטחון

תחום נוסף שבו רכיבי אלקטרוניקה מפגינים נוכחות מרשימה הוא התחום הצבאי. רבות נכתב במהלך השנים על כך שצבא ההגנה לישראל נחשב לאחד המפותחים והמתקדמים בעולם, עם פיתוחים שמשנים את חוקי המשחק ביחס לתקיפה או למיגון: מערכת כיפת ברזל, שהצילה חיי אינספור אנשים בשנים האחרונות, היא דוגמה מובהקת לכך. חשוב להדגיש שבין המערכות האלה, הכוללות בעיקר מכשירים וחומרה, תוכנות או חיישנים, יש כאלה המוצאות את מקומם גם בשימוש אזרחי.
 
גם כאן, אפשר להצביע על שורה ארוכה של פיתוחים, ובכלל זה:
 
מערכות לאיכון - מערכות מבוססות חיישנים מסוגים שונים, שתכליתן לאתר מטרות.
מערכות לבקרת אש - מערכות המסייעות לכיוון כלי נשק לעבר המטרה, כמו גם לביצועו של הירי.
מערכות מידע - מסייעות להציג מידע או תמונה, להעביר מידע ועוד. מבוססות לרוב על מחשבים.
מערכות פיקוד ובקרה - מערכות המספקות תמונה כוללת על זירה מסוימת, בין השאר באמצעות רשת מכ''מים.
מערכות רובוטיות -  דוגמת רובוטים ללחימה במנהרות או לסילוק פצצות, רכבים הנשלטים מרחוק ועוד.
מערכות תקשורת - בין השאר, מערכות קשר לווייני או קשר רדיו, מערכי הצפנה וכן הלאה.

כבר מסקירה בסיסית זו, אפשר ללמוד על המעלות של הטכנולוגיה. המערכות האלקטרוניות מאפשרות לחימה חכמה ויעילה יותר, כמו גם מגוון אפשרויות שלא היו קיימות קודם לכן. כמו-כן, וחשוב לא פחות, הן מחליפות פעמים רבות את הגורם האנושי, ובכך מפחיתות סיכון חיים (רובוטים ללחימה במנהרות הם דוגמה מובהקת בכך). המערכות מאפשרות לניהול הקרב עצמו להיות מוקפד ומדויק יותר, מה שעשוי לשפר את תוצאותיו.

תעשייה

"זמנים מודרניים", יצירת המופת של צ'רלי צ'פלין משנת 1936, זו ביקורת נוקבת על השתלטות הטכנולוגיה על העולם התעשייתי, כשהביקורת נותנת את אותותיה בשלל סיטואציות, קומיות וטראגיות כאחד. כיום, עשורים רבים לאחר מכן, אפשר להסכים עם צ'פלין בדבר אחד: המכונות אכן הפכו חלק מהותי בתעשייה, אולם, כשמתבוננים על היתרונות שלהן, אין ספק שמדובר בתופעה חיובית במהותה.
 
מערכות אלקטרוניות בתעשייה נועדו לשתי מטרות עיקריות: הראשונה היא להחליף כוח אדם בביצוע פעולות מסוימות, מה שנעשה לרוב בקצב, באיכות וביעילות גבוהה יותר. התכלית השנייה היא לבצע פעולות שלא ניתן היה להעלות על הדעת קודם לכן, מה שפותח גם כן מספר לא מבוטל של אפשרויות חדשות. על כל פנים, ברור שגם כאן מדובר על מגוון אינסופי של פיתוחים ושל מכשירים ומערכות: החל ממכונות אלקטרוניות שמקבלות על עצמן תפקיד מוגדר, דרך שלל אמצעי בקרה ופיקוח על העבודה הנעשית במפעלים (בקרי הספק, בקרי טמפרטורה, מונים, מדים דיגיטליים) ועד להתקנים ולמכשירים שתכליתם לשפר את ההיבט הבטיחותי של העבודה במפעלים. 

מיגון

ראינו מעלה כי מערכות אלקטרוניות נכנסות לתמונה בשלל היבטים הקשורים ליכולת התקיפה וההתגוננות של הצבא. מה שחשוב להדגיש לא פחות הוא שבכוחן לסייע גם במיגון של חללים מסוגים שונים, לרבות בתים פרטיים, בתי עסק או מוסדות ציבוריים. כי על מנת שאלה יהיו מוגנים, או אפילו ימלאו את תפקידם כ"מבצרים" של ממש, חייבים להכניס לתמונה את האלקטרוניקה.
 
באופן עקרוני, מדובר כאן על כמה סוגי מערכות עיקריות. מערכות האזעקה, בין אם פועלות באופן עצמאי ובין אם מחוברות למוקד חיצוני מסוים, מופעלות כאשר חיישנים המקושרים אליהן מגלים פריצה לבית, תנועה, קול וכן הלאה. פיתוח משמעותי אחר הוא מצלמות האבטחה, חלקן גלויות וחלקן נסתרות, שלא רק מספקות תמונת מצב על הנעשה במקום מסוים, אלא גם מסייעות לפענח מקרים שהתרחשו, או לחילופין משמשות אמצעי הרתעה מהשורה הראשונה.
 
רכיבים אלקטרוניים אחרים נועדו לספק התראה, או אפילו לפעול, כשהם מזהים מצבים חריגים: מערכות גילוי וכיבוי אש הן המרכזיות שעונות על ההגדרה הזו. לבסוף, אפשר להזכיר מערכות שנועדו להגביל את הכניסה לחלל המבנה, ובכלל זה מערכות אינטרקום, מערכת בקרת כניסה ביומטרית ועוד.

בידור

ומה במגזר הביתי? כמובן אינספור מכשירים אלקטרוניים הנמצאים בבתים של רבים מאתנו.  בשל המגוון האינסופי של המכשירים, נתייחס לאלה המקושרים לתחום הבידור, ונועדו לשפר את איכות החיים שלנו ביותר ממובן אחד. האבולוציה של מכשירים אלה, כמובן, מרשימה לכל הדעות: אם לוקחים לדוגמה את מכשירי הווידיאו, הרי שמכשירי ה-VCR ו-Beta הוחלפו, במהלך השנים, במכשירי DVD, Blue Ray ואחרים, המציעים איכות גבוהה במיוחד (HD), סאונד איכותי ומגוון אפליקציות, משחקים ואפשרויות. קונסולות המשחק, אם ניקח דוגמה משמעותית נוספת, מגלמות אף הן את מיטב הטכנולוגיה: די אם נזכיר את הפופולאריות של מערכות דוגמת X-BOX,  Play Station, Wii ואחרות. חלק מהמערכות האלה כוללות חיישנים מיוחדים, שהופכים את המשחק לריאליסטי פי כמה.
 
חנויות אלקטרוניקה ומחשבים למגזר הביתי יכללו בתוכן התייחסות ניכרת גם למערכות הקולנוע הביתיות, שמאפשרות להעביר את חוויית הצפייה בסרטים או בסדרות מבית הקולנוע אל סלון הבית. מערכת שכזו תכלול, בין היתר, טלוויזיה באיכות גבוהה, רמקולים ורסיברים ליצירת סאונד היקפי, והיא מתוכננת לרוב לפרטי פרטים כדי להוציא את המקסימום מהמקום שבו ממוקמת המערכת.
 
סוג אחר של מכשירים נועד ליצור קשר של ממש בין מכשירים שונים הנמצאים בבית: הקשר בין המחשב לטלוויזיה, למשל, יכול להיות שלם בזכות הסטרימרים למיניהם. לבסוף, נתייחס גם למכשירים ששינו לחלוטין את האופן שבו אנו מבצעים פעולות מסורתיות שונות. קוראי ספרים אלקטרוניים, ובכלל זה ה-Kindle של אמזון או ה-Reader של סוני, נחשבים אף הם  כאחד הטרנדים המשמעותיים של השנים האחרונות.

אנשים שחיפשו ייצור מערכות אלקטרוניקה, תיקון מכשירים אלקטרוניים חיפשו גם

מצא ייצור מערכות אלקטרוניקה, תיקון מכשירים אלקטרוניים באזורך

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools