כתבות בנושא משרדי נסיעות - תמונת אווירה

אפשרויות לנופש עבור הציבור החרדי בארץ ובחו"ל

הציבור הדתי והחרדי אינו שונה מן הציבור החילוני בכל הקשור לצורך ביציאה מן השגרה ובחופשות שמספקות הנאה מרובה והפוגה מן הלחץ היומיומי. יחד עם זאת, נופש לציבור החרדי מחייב עמידה בסטנדרטים קפדניים ביותר שיאפשרו לנופשים לשמור על המצוות ולא להיקלע למצבים בעייתיים שעלולים להביא אותם לידי עבירה. אתרי נופש המציעים מגוון בילויים לציבור הדתי והחרדי, מתאימים את עצמם לצורכי הנופשים ופותחים את שעריהם לפלח גדול באוכלוסייה ששומר להם אמונים.

בכתבה זו:
נופש דתי, חרדי ומה שביניהם | נופש לציבור הדתי בארץ - האפשרויות המרכזיות | נופש באילת | נופש לחרדים בחו''ל: יש דבר כזה

לפני הכול נפתח בנתון מעניין: על פי סקר שערך משרד התיירות לפני שנים ספורות, יותר משליש ממשקי הבית החרדיים יוצאים לחופשה, פעמיים בשנה לפחות. נתונים אלה נחשבים למפתיעים, באופן יחסי, עקב מספר הנפשות הגבוה במשפחה חרדית, מה שמייקר את עלות החופשה, ועקב העובדה שרבות ממשפחות אלה נמנות על מעמד כלכלי נמוך. זאת ועוד,  כאשר בוחנים את המאפיינים שצריך אתר נופש לציבור החרדי לקיים, ברור שהם שונים בעשרות מונים מאשר החופשות החילוניות, כך שלא כל חופשה יכולה להתאים לצרכים שלו. אז מה עומד בבסיסו של נופש לציבור החרדי? היכן מתקיימות פעילויות תיירות ונופש לציבור הדתי, בין אם בארץ ובין אם בחו''ל, ומה חשוב לדעת בהקשר של נופש מן הסוג הזה?

נופש דתי, חרדי ומה שביניהם

כצעד ראשון, יש להתייחס לכך שהאוכלוסייה המסורתית בישראל נחשבת להטרוגנית בכל קנה מידה, וממש לא בנויה כמקשה אחת. אפשר להבחין בה בין זרמים שונים, כאשר גם ההגדרה של אדם כדתי או כחרדי היא משתנה שמשפיע בצורה משמעותית על המצב. נקודת המוצא היא שהגם ששתי קבוצות אלה שומרות מסורת ומקפידות על אוכל כשר, אורח החיים של החרדי נחשב למוקפד הרבה יותר. 
במקרה של חופשה, הרי שסביר מאוד להניח שמגוון הפעילויות שיוכלו החרדים לבצע, או שמספר המקומות שאליהם יוכלו להגיע, הוא מצומצם פי כמה מאשר הדתיים "בלבד". קיים גם הבדל מהותי באורח החיים, שעה שהחרדים משקיעים אחוז ניכר מזמנם מדי יום ללימוד תורה, מה שלא בהכרח מאפיין את הדתיים שומרי המסורת. עם זאת, מחקר שבוצע לאחרונה הצביע על כך שגם חרדים אדוקים היוצאים לחופשה, נוטים להפסיק לכמה ימים את לימודיהם, ומקדישים את הזמן למנוחה, לנופש ולטיולים וכן...גם לאוכל בשפע, כל עוד הוא כשר למהדרין. 

נופש לציבור הדתי בארץ - האפשרויות המרכזיות

אז מהם המקומות שבהם אפשר למצוא נופש לציבור החרדי על מפת ישראל? ובכן, מקומות אלה לא שונים בהכרח מאלה של החילוניים. האפשרות הנפוצה ביותר עבור חרדים היא צפון הארץ, שעה שכ-60% מהם, כפי שעלה בסקר שנערך בשנת 2013, בחרו לבקר בחלק זה של מדינת ישראל. לא קשה למצוא לכך סיבות, ובכלל זה הנטייה של חרדים ליהנות מיופייה של הארץ ומפעילויות המתאימות לבני המשפחה, על חשבון הערים הסואנות, שמשתלבות פחות עם אורח החיים השמרני שלהם. גם העובדה שאזור הצפון רווי באתרי קדושים ובקברי צדיקים תורמת בוודאי לפופולאריות שלו.
מרבית החופשות למשפחה החרדית באזור זה, נמשכות בין יומיים לחמישה ימים, כאשר האירוח, אם אין בתי מלון באותו אזור, נוטה להיות במקומות כפריים. בתי הארחה דתיים או אפילו בתי הארחה בקיבוצים דתיים, הם בחירה נפוצה למדי. חשוב להדגיש שבניגוד לבתי מלון, העובדה כי פתרונות הארחה כפריים נתפסים כלא הרבה יותר מאשר מקום לינה, ותו לא, מגדילה את האפשרויות עבור המחפשים נופש לציבור החרדי. הם לא נוטים לאכול בבתי ההארחה, ולכן התפריט שלהם פחות מהותי עבורם. לבחירה בפתרון זה גם יש צידוק כלכלי של ממש, שעה שהוא מאפשר חופשה משפחתית במחיר נוח יחסית, המתאים ליכולות הכלכליות של אוכלוסייה זו. במקרה של צימרים לציבור הדתי, ניכר כי זוהי נחלתם העיקרית של זוגות היוצאים לחופשה רומנטית (למשל, לחגוג יום נישואין), ופחות של משפחות חרדיות שלמות, בעיקר עקב המחיר הגבוה הנדרש עבור האירוח, והפאר שלא בהכרח מתיישב עם הדרישות הצנועות של המשפחות. יש להדגיש כי בשנים האחרונות, גם הודות לאינטרנט,  גדלה הפופולאריות של בתים להחלפה - כלומר, החלפת דירות בין שתי משפחות חרדיות, לכמה ימים, מה שמבטל את הצורך בהתאמה מיוחדת של מקום הלינה.
 
כשמדברים על נופש לציבור החרדי, ברור שאחד המקומות הראשונים המבוקשים היא ירושלים, המתאימה כמו כפפה ליד לדרישות המסורתיות של הנמנים על אוכלוסייה זו.  בירושלים, מרבית אתרי התיירות, בייחוד אלה הקדושים, מתיישבים עם כל מה שמחפשת המשפחה המסורתית בטיול שלה. גם בתי המלון בעיר, הפונים בעיקר לקהל יעד מהמגזר הדתי והחרדי, מציעים את ההתאמה ה"כשרה" ללא כל קושי גם כך.

נופש באילת

בשנים האחרונות, החלה להתפתח תיירות חרדית של ממש בעיר הנופש המרכזית ביותר בישראל, הלוא היא אילת, והיא החלה למצוא את מקומה על מפת התיירות של משפחות חרדיות רבות. מגמה זו מראה שינוי משמעותי, בייחוד לנוכח אזהרות של רבנים מסוימים,  בשנים האחרונות, מפני הסכנות של אילת, ובכלל זה "פיתוי" או "פריצות".
 
נופש חרדי באילת מתקיים פעמים רבות בצורה מאורגנת, באמצעות מלונות מהדרין או מלונות כלליים המשווקים חבילות נופש לדתיים, באופן בלעדי ולתקופה מסוימת. חבילות אלה תהיינה מבוססות על מאפיינים השונים בתכלית מהחופשה החילונית המסורתית, ובכלל זה הפרדה בבריכת השחייה (שעות נפרדות לגברים ולנשים), החלפת מופעי הבידור בהרצאות רבנים, מופעים של זמרים חרדים, הקפדה על לבוש צנוע במיוחד של צוות המלון,  תפריט אוכל מלא בכשרות בד''צ, התאמת זמני הארוחות לזמני התפילות וכיוצא בזה. עקב העובדה שבית המלון נדרש למעשה לסגור את שירותיו עבור האוכלוסייה הכללית כשהוא מציע נופש למהדרין, ייעשו נופשים מהסוג האמור בעיקר בתקופות שבהן הביקוש אליהם נמוך באופן יחסי. מורכבות נוספת נוגעת לבתי המלון עצמם, שנזקקים להוצאות תפעול הגבוהות בעשרות אחוזים בתנאים אלה, ולכן הצעת חופשה על בסיס כזה אינה משתלמת בעבורם.
 
מנגד, היות ומשפחות רבות אינן מעוניינות "להסתגר" בבתי מלון המיועדים רק להן, הם יבחרו בבית מלון "כללי", ויקחו חלק רק בפעילויות המתאימות להם. כך, למשל, עומדת האפשרות לא לבקר בחדר האוכל, אם אינו כשר לחלוטין, ולהתרחק מהבריכה, אם לא מתקיימת בה הפרדה בין גברים לנשים. המשפחה החרדית יכולה בהחלט לבחור, תחת זאת, לאכול במסעדות כשרות חיצוניות, או לחילופין לרחוץ בחופים נפרדים. ואגב, מבחינת הפעילויות באילת, מיותר אולי לציין שהאוכלוסיה החרדית תימנע מביקורים במקומות דוגמת קניונים, מועדונים או פאבים, שעומדים בניגוד מוחלט לאורח החיים שלה.

נופש לחרדים בחו''ל: יש דבר כזה

האפשרות של חופשה בחו''ל קיימת גם היא עבור הציבור הדתי והחרדי בישראל, גם אם כ-65% מהם מעדיפים, על פי סקר של משרד התיירות מיולי 2013, לנפוש בארץ. עם זאת,  ברור שאין להוציא לחלוטין מהתמונה טיסות, טיולים או אפילו הפלגות נופש לדתיים באחת ממדינות העולם. כאן בדיוק נכנסות לתמונה חברות תיירות, מסורתיות אך גם חילוניות, המאפשרות להצטרף לטיולים מאורגנים "כשרים", לשיט תענוגות גלאט-כשר או לאפשר למשפחות החרדיות למצוא חבילות נופש המתאימות להן ביותר, משימה שאינה מובנת מאליה כלל וכלל. 
רוב הטיולים של המשפחות החרדיות בחו''ל נערכים באירופה, במדינות דוגמת אוסטריה, שוויץ או איטליה. במקרה של נופש "כשר", חברות התיירות יבחרו מלון מסוים ויבצעו, פשוטו כמשמעו, הכשרה שלו. משגיח כשרות יוטס אליו, כמו גם אוכל כשר.

חופשות ארוכות יותר נערכות, כמובן, בארצות הברית, בה הקהילה היהודית גדולה במיוחד, ולכן הפתרונות המוצעים עבור החרדים רחב בכל קנה מידה. חשוב לציין כי נופש כשר בחו"ל נוטה להיות יקר מאשר הנוסחה המקובלת שלו, עקב המחירים הגבוהים של המזון הכשר במדינת היעד.  משפחות רבות מצליחות להתגבר על כך באמצעות הבאת אוכל מהבית. יש לציין כי בערים רבות בכל רחבי העולם, הכתובת העיקרית שמגיעות אליה המשפחות החרדיות היא בתי חב''ד, שמסייעים למצוא מלון במחיר סביר (ורצוי בקרבה של ממש לבית כנסת), עורכים תפילות או קידוש בשבת ומעניקים מידע על כל המסעדות הכשרות באזור מסוים.
מכל הנאמר מעלה, אפשר להסיק כי יש מגוון עצום של אפשרויות נופש לציבור החרדי, גם אם נדרשות אי אילו התאמות עבורם. דומה כי כל  משפחה חרדית תוכל למצוא, אם רק תחפש, את הפתרון המתאים ביותר למועד הנסיעה, להרכב הנוסעים ולתקציב שעומד לרשותה.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools