כתבות בנושא כבלים וחוטים חשמליים - תמונת אווירה

החוט המקשר - על סוגי כבלים ומתאמים

כבלים, מעצם הגדרתם, מורכבים מכמה חוטי מתכת או מכמה חוטי חשמל המאוגדים יחדיו. אם תרצו, הם למעשה מעין גלגול מודרני של החבלים, שבהם נעשה שימוש מזה אלפי שנים. כיום, עם התפתחות הטכנולוגיה, ובעיקר כשהחשמל משמש אותנו בכל רגע נתון, גברה חשיבותם של כבלים ומתאמים עוד יותר, והם משמשים עורקי התחבורה הראשיים המניעים את תעשיית האלקטרוניקה. אנחנו נתייחס כאן לסוגי הכבלים העיקריים המוצעים כיום, ליתרונות של כל אחד מהם ולשאר סוגיות הנוגעות אליהם.

בכתבה זו:
כבל חשמל | כבל אופטי | כבלים למחשב | כבלי תמונה וקול | ואיך אפשר בלי מתאמים? | המסע למציאת הכבל האידיאלי

רשתות הכבלים המקיפות את מכשירי החשמל והאלקטרוניקה נראות למתבונן מן הצד כפקעת חוטים שקשה להבין בה לאן מחובר כל כבל ומה תפקידו. כדי לעשות מעט סדר בכל סוגי הכבלים והמתאמים, להלן מדריך בסיסי למשתמש המתחיל. על כבלים חשמליים, כבלים אופטיים, כבלי רשת, כבלי USB, כבלי מסך ועוד:

כבל חשמל

את הסקירה שלנו נפתח עם הסוג הנפוץ ביותר של כבלים: אלה הכבלים החשמליים.  למעשה, המדובר הוא בקטגוריה שלמה, המאגדת בתוכה אינספור סוגים. עם זאת, ברמה הכללית אפשר לטעון שתפקידו של כבל חשמל הוא לחבר בין המכשיר החשמלי לבין נקודת המתח החשמלי (שקע). כל כבל כולל צורה מסוימת, שחייבת להתאים לשקע החשמלי.  בישראל, הצורה הנפוצה היא שניים או שלושה פינים.
 
מבחינת פנים הכבל, לרוב המדובר הוא בשלושה חוטים רב-גידיים, כל אחד בעל צבע משלו - למשל, שילוב של גווני הצהוב והירוק מסמל לרוב הארקה. בהמשך לכך, כל אחד מהחוטים מורכב מנחושת, ובכל אחד מעטפת בידוד מהחומר PVC. כמו-כן, מושם דגש גם על צריכת החשמל עצמה: כבל חשמל תלת-פאזי מיועד לדירות או למבנים שבהם צריכת החשמל מאסיבית במיוחד, כך שמערכת החשמל הרגילה לא תוכל לעמוד בה. חיבור תלת-פאזי המותקן על ידי טכנאי, ושימוש בכבלים ייעודיים המתאימים לו, יאפשרו להגדיל את תפוקת החשמל המקסימאלית שאפשר לקבל מחברת החשמל.

כבל אופטי

כבל אופטי, כפי שאפשר להסיק משמו, מורכב מכמה סיבים אופטיים. המשמעות המעשית של כך היא שכבל אופטי יהיה עשוי מחומרים שקופים, ויעביר את האותות בצורת אור. לרוב, המדובר הוא על מוליך העשוי מזכוכית או מפלסטיק (חלקם עטופים בציפויי הגנה), אשר, בהיעדר הפרעות אלקטרומגנטיות או רדיו, יכול להעביר אותות בעוצמה חזקה במיוחד, ולמרחקים ארוכים בכל קנה מידה.
כבלי סיבים אופטיים נחשבים ליקרים יותר מאלה הבסיסיים, עשויי המתכת, ואפשר למצוא בהם שימוש בעיקר באמצעי תקשורת, דוגמת מערכת הטלפונים, אינטרנט, רשתות מחשבים, טלוויזיה בכבלים וכן הלאה. כבל מהסוג הזה יהיה בעל רוחב פס גדול, מה שמאפשר להעביר מידע בכמות מרשימה, וכן הכבל יהיה חסין בפני מים או לחות ובעל משקל נמוך באופן יחסי.

כבלים למחשב

כעת, אנו מגיעים לקבוצה גדולה ומשמעותית במיוחד של כבלים, והם אלה המיועדים לאחד ה"חברים" הטובים שלנו במאה ה-21, הלוא הוא המחשב. כבלי מחשב מהסוג הזה ימלאו כמה תפקידים עיקריים, מלבד חשמל או תקשורת נתונים.
ממש על קצה המזלג, נזכיר את הסוגים הבאים של כבלים למחשב, כל אחד מהם ראוי להרחבה בפני עצמו:
 
כבלי מסך - מיועדים לחבר בן המעבד לבין מסך המחשב. מגיעים באינספור צורות אפשריות, בהתאם להחלטת היצרנית. כיום, מדובר בעיקר על כבלי DVI.
כבלי רשת - מטרתם העיקרית היא תקשורת בין מחשבים, וחיבור בין המחשב לבין מודם האינטרנט.
כבלי USB ו-Firewire - המטרה של הכבלים האלה היא העברת מידע, בעיקר בין מחשב לבין מצלמות דיגיטליות. יש להדגיש כי כבל ה-Firewire נחשב לאיכותי, למהיר וליעיל יותר.
כבלי מקלדת לעכבר - לרוב, הקצה של הכבלים מהסוג הזה, שאמור להיות מחובר למחשב, יהיה מסוג USB.
כבלי SATA - משמשים להעברת מידע ונתונים, ובעיקר לחיבורם של אמצעי אחסון, לרבות כוננים קשיחים או כוננים אופטיים, ללוח האם אשר במחשב. הדור הנוכחי של כבלי SATA מבצע את ההעברה באופן מהיר במיוחד.

כבלי תמונה וקול

הסוג הבא של כבלים נועד להעביר תמונה וסאונד, ואפשר להשתמש בהם במגוון דרכים: חיבור בין מצלמה למחשב, בין מצלמה לטלוויזיה, למשל, או בין מחשב, טלוויזיה ומערכת רמקולים. סוג הכבלים הבסיסי ביותר, מהבחינה הזו, הוא כבלי ה-RCA. כבל מהסוג הזה בנוי מפין מרכזי אחד (באורך של 3.7 מילימטר), המוקף בטבעת מתכת. את הכבל ניתן לחבר בחיבור בודד, אם כי נפוץ יותר הוא חיבור מאגדת של שלושה כבלים במקביל, לצורך  העברת תמונה וסאונד כאחד. במצב הזה, הכבל הצהוב ישמש להעברת וידאו, בעוד שהצהוב והלבן יהיו שני ערוצי הקול. סוג אחר של כבלי סאונד נועד לעשות את ההעברה שלו בצורה איכותית יותר. השחקנים המרכזיים, בשדה המשחק הזה, הם כבלי ה-PL, וכן כבלי XLR (שלושה פינים, כמעין קודקודי משולש). 
 
חשוב להדגיש כי הכבלים המתקדמים  שבהם נעשה כיום שימוש, יבצעו העברה איכותית של תמונה וקול בו זמנית. כאן בדיוק מתחילים לדבר על כבלי (HDMI (High Definition Multimedia Interface, המבצעים את ההעברה הזו לא רק בו זמנית, אלא גם באיכות הגבוהה ביותר האפשרית.

ואיך אפשר בלי מתאמים?

אלו הם רק חלק מצומצם מסוגי הכבלים שבהם נעשה כיום שימוש, שעה שברור שהמגוון שלהם הוא כמעט אינסופי. בנקודה הזו, יש להתייחס למרכיב אחר במשוואת חיבור הכבלים,  הלוא הם המתאמים (קונקטורים) למיניהם. התכלית שלהם היא להיות מורכבת בקצה הכבל,  ובכך למעשה להמיר את תפקידו. 
 
כיום, ניתן למצוא קונקטורים כמעט לכל אחד מהכבלים שתיארנו כאן, כאשר הנחת היסוד היא שהמרה שכזו מונעת את הצורך להצטייד בכבלים חדשים בכל פעם, ולנצל עד תום, אפילו למגוון שימושים, את אלה הקיימים.

המסע למציאת הכבל האידיאלי

בהמשך למגוון הכבלים הרחב שאליהם התייחסנו כאן, ברור כי מגוון האפשרויות בבחירת הכבל רחב בכל קנה מידה. החדשות הטובות הן שברוב המקרים, לא נדרש לעשות דבר כדי  למצוא את הכבלים שאנו זקוקים להם. כמעט כל מכשיר חשמלי כיום מגיע עם הכבלים הנדרשים לצורך תפעולו. רכישת כבלים חדשים נדרשת, לכן, רק כאשר אחד מהם נקרע,  נהרס או הופך לתקול בדרך אחרת, וגם כאן אין המדובר במשימה מורכבת יתר על המידה. 
ברוב המקרים, הצרכן הממוצע לא נדרש להגיע לכל אותם גורמים העוסקים במלאכה של ייצור כבלים, אלא יכול בהחלט להסתפק ברכישה שלהם בחנויות החשמל, האלקטרוניקה והמחשבים. מכיוון שמרבית הכבלים שבהם נעשה שימוש במגזר הפרטי כיום הם חשמליים,  לא צפויה בעיה. מומלץ מאוד להגיע לחנות עם כמה שיותר מידע על סוג הכבל הנדרש, או אפילו עם המכשיר החשמלי עצמו, צעד שיאפשר התאמה אידיאלית של כבלים לצרכים.
ברור שבבחירת הכבל המתאים, נדרש לתת את הדעת גם על מאפייני החלל שבו אמור  להיות הכבל מושם. הסוגיה המשמעותית, מהבחינה הזו, היא המרחק שבין שני הקצוות  שאליהם אמורים להיות מחוברים אותם כבלים, כאשר מרחק סביר הוא כמה מטרים. אם אין מידות מדויקות, מומלץ לבחור כבל באורך הנראה שמספק, אך בלי להפריז: כבל ארוך יתר על המידה יהיה כתם אסתטי של ממש בבית, ולעתים אף מפגע בטיחותי.


 

אנשים שחיפשו כבלים וחוטים חשמליים חיפשו גם

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools