כתבות בנושא סוכנויות דואר, שירותי דואר - תמונת אווירה

דואר שליחים - ממשלוח אקספרס ועד משלוח חבילה לחו"ל

משלוח דואר, מיותר אולי לציין, עבר אינספור תמורות במהלך ההיסטוריה. ובכל זאת, בין יוני הדואר של העת העתיקה ובין הדואר האלקטרוני של המאה ה-21, יש רבים אשר מחפשים, עדיין, את המגע האנושי בתהליך. שירותי דואר שליחים מבוצעים על ידי אנשי שילוח מן המניין, שמטרתם להבטיח שהמשלוח יגיע ליעדו, ובמהרה. שירותים אלה כוללים כמה מאפיינים עיקריים המבדילים אותם ממשלוח דואר "רגיל". מהם הדברים שכדאי לדעת על דואר שליחים, אילו דברי דואר מועברים באמצעות שליחים, ולאילו יעדים אפשר למען את הדואר?

בכתבה זו:
משלוח לארץ, או משלוח לחו''ל? | משלוח באמצעות רשות הדואר | חברות שילוח פרטיות | התחזית: הדואר ימשיך להיות חי ונושם

דואר שליחים הוא שירות דואר המבוצע באופן אישי על ידי אנשי שילוח המועסקים בכך באופן מקצועי. במה שונה שירות זה משירות דואר רגיל? ובכן, בכמה פרמטרים: ראשית, יש להתייחס לסוג הפריטים המיועדים למשלוח. בניגוד לדואר רגיל, באמצעות דואר שליחים אפשר לשלח כמעט כל פריט שעולה על הדעת, וזאת מכיוון שהשינוע עצמו נעשה באמצעות משאיות ייעודיות בעלות נפח אחסון עצום. מה שחשוב להדגיש הוא שהמשקל הכולל של החבילה שמעוניינים להעביר הוא שיגדיר את העלות הכוללת של המשלוח, יחד עם פרמטרים נוספים כדוגמת: כמות הפריטים, המרחק שעליהם לעבור (ההבחנה העיקרית היא בין משלוח עירוני לבין עירוני) והשעה המדויקת של המשלוח. אגב, כיום, מוצעים משלוחים 24 שעות, אך יש לקחת בחשבון שמשלוח מחוץ לשעות הפעילות המוגדרות של הגורם המבצע אותו, כרוך בייקור משמעותי של המחיר הנדרש ממזמין המשלוח.
סעיף אחר שמבדיל בין שירותי הדואר השונים הוא מועד המשלוח. משלוח במצב הרגיל מתבצע בפרק זמן של כמה ימי עסקים, ואילו כאשר נעזרים בדואר שליחים, אפשר להגדיר לוח זמנים מדויק ואפילו מהיר יותר. המשוואה כאן פשוטה: משלוח מהיר, כולל כזה המתבצע תוך יום אחד בלבד, יהיה יקר יותר מאשר כזה המתבצע בלוח זמנים סטנדרטי. דואר ישראל,  לראיה, מציע את שירות "דואר 24", המגדיר עצמו כמהיר ביותר בארץ ונועד להתבצע "מהיום למחר". שירות זה כרוך, נכון לנקודת הזמן הנוכחית, בתשלום של 3.30 ש"ח למכתב (עד 50 גרם), או 2.80 ש"ח כאשר מזמינים באמצעות השירות מעל אלף מכתבים. עלות זו עלולה להיות משמעותית ביחס לעלות הרגילה של המשלוח, ובכל זאת: משלוח אקספרס נדרש פעמים רבות, בעיקר במגזר העסקי, בו כל שעה, או אפילו דקה, עשויה להיות משמעותית.

משלוח לארץ, או משלוח לחו''ל?

דואר שליחים יכול לא רק לכלול בתוכו משלוח של כל דבר אפשרי, אלא גם לכל יעד אפשרי. משלוח דואר בארץ, כפי שתואר מעלה, הוא השירות המבוקש והמקובל ביותר, והוא יתבצע באמצעות אותן משאיות שילוח, ובמחירים נוחים במיוחד. לעומת זאת, משלוח חבילה לחו''ל, המתבצע בדרך האוויר או היבשה, מייקר את השירות בצורה משמעותית. ברור, בהמשך לכך, כי אין מדובר בשליח אחד שיעשה את המשלוח מהארץ עד למדינת היעד. ההתבססות, תחת זאת, היא על משאית המעבירה את הפריטים הנשלחים לספינה או למטוס, ולאחר מכן גורמים במדינת היעד מעבירים אותם עד ליעד הספציפי שהתבקש על ידי הלקוח.
 
יש לציין כי בכל אחת ממדינות העולם מדיניות שונה ביחס למשלוחים, שיש לברר אותה טרם הזמנת המשימה. שירותים דוגמת דואר רשום או שירות אקספרס אפשריים גם כאן, אם כי ברור שיש לצפות ללוח זמנים מעט ארוך יותר מאשר משלוחים הנעשים בתוך גבולות ישראל. אישורי מסירה ניתנים גם במשלוחים מהסוג הזה, בהליך הכולל חתימה על החבילה בחו''ל והעברתה לישראל בחזרה לשולח בדרך האוויר.

משלוח באמצעות רשות הדואר

דואר שליחים, מעצם מהותו, מוצע על ידי כמה גורמים עיקריים. רשות הדואר היא הגורם המרכזי הראשון, והבחירה הראשונה של לא מעט אנשים ובתי עסק. דואר ישראל מעמיד עבור לקוחותיו, כפי שמוגדר על ידו באתר האינטרנט, "שירות המספק איסוף והעברת פריטים וחבילות באמצעות שליחים עד דלת הנמען או בית העסק". השילוח מתבצע באמצעות 15 מוקדים אזוריים (מצפון ועד לדרום), מפעיל מרכז מיון, 650 סניפי דואר, מאות כלי רכב וכ-500 אנשי מקצוע. על פי הנתונים, בחודש נתון משונעים ונשלחים באמצעות הדואר כ-400,000 פריטים, לכ-150 יישובים. שירות זה מיועד בעיקרו למגזר העסקי, אם כי גם לקוחות פרטיים יכולים לבחור בו. יש לציין, עם זאת, שעבור הלקוחות מהמגזר הפרטי, השירות אפשרי רק דרך האשנב של סניף דואר זה או אחר, ולא בהזמנה טלפונית או אינטרנטית.
 
הדואר מציע שירותים מתקדמים יותר דוגמת שליחות משפטית חכמה (מתאימה בעיקר לעורכי דין, לרואי חשבון ולמוסדות ציבוריים), שירות שליחת מברקים ישירות מהמחשב או אפשרות לרכוש מארזים הכוללים עשרה קופונים, כל קופון לחבילה עד 25 קילוגרם. היתרון המשמעותי שטמון בכך הוא מניעת הצורך להתחייב על כמות חודשית של משלוחים, כפי שנהוג, במצב הרגיל, על ידי בתי עסק ואנשים הנעזרים באופן שוטף באותם גורמי שילוח.
 
יש לציין כי דואר ישראל שם לו למטרה לאפשר ללקוחותיו בקרה מלאה על מצבן של החבילות הנשלחות. שירות מעקב משלוחים של דואר ישראל מאפשר לקבל מידע מקוון לגבי השלב שבו נמצא המשלוח בפועל. על האדם שהזמין את המשלוח או על מי שעתיד לקבל אותו, להקליד באתר האינטרנט של דואר ישראל את מספר הפריט, כפי שניתן לו, ולקבל את המידע הרלוונטי באופן מידי.

חברות שילוח פרטיות

מן העבר השני של המשוואה, עומדות להן חברות השילוח למיניהן. אלו הן חברות הפועלות באופן פרטי ומבצעות משלוחים מגוונים. חשוב לתת את הדעת על כך שבעוד החברות הגדולות יותר מבין אלה פועלות בפריסה ארצית, אחרות עשויות להציע את שירותיהן רק באזורי פעילות מוגדרים. בדומה לרשות הדואר, גם כאן הפנייה העיקרית לשירות נעשית על ידי גורמים עסקיים אלה או אחרים, אשר רבים מהם פועלים בהסכם ארוך טווח עם חברת השילוח. הסכם זה מתבסס על שירותים קבועים, פחות או יותר, או לחילופין על בסיס מספר קבוע של משלוחים מדי שבוע או חודש.
 
האמרה הידועה גורסת כי אין להרוג את השליח. אלא שאין ספק שהתסכול בעת שמשלוח אינו מתבצע בהתאם לתנאים שהוגדרו מראש, הוא רב ביותר עבור אלה שהזמינו אותו. לכן, חשוב לתת את הדעת על מקצועיות החברה שעומדת מאחורי המשלוח. הגם שיש לא מעט סיבוכים, אילוצים ותקלות שעלולים לגרום לכך שמשלוח מסוים ישתבש, ברור שחברה הפועלת כבר שנים בתחום, שמעסיקה כוח אדם מקצועי ובעלת מגוון רחב של אמצעים לביצוע השינוע (צי משאיות, למשל), תקטין את הסיכויים לכך. מומלץ מאוד לבחון את המוניטין של החברה טרם ביצוע המשלוח, או אפילו לשוחח עם לקוחות אחרים, עסקיים או פרטיים, שהתנסו בשירותים שלה. יש לזכור שעם כל החשיבות של דואר שליחים, ולמרות שהשאיפה של הלקוח היא לכתובת אחת שאליה יוכל לפנות בעת צורך במשלוח, אפשר בהחלט להחליף חברת משלוחים, אם לא מרוצים משירותיה. כאשר יש הסכם שירות ארוך טווח, יש לבחון את התנאים הספציפיים לכך.

התחזית: הדואר ימשיך להיות חי ונושם

כל הרשום מעלה מאפשר להגיע למסקנה חד משמעית: גם בעידן הדואר האלקטרוני, ובתקופה שבה פעולות רבות נעשות באופן מקוון, דואר שליחים, או אפילו דואר בכללותו, ממשיך להיות רלוונטי. אין ספק שהשירות ימשיך להיות מוצע בשנים הנראות לעין, כאשר התפתחות הטכנולוגיה תשפר את היעילות שלו, ואת הדרכים שבאמצעותן יכול הלקוח או גורם מטעם החברה המבצעת לדעת בדיוק מה מצבו של המשלוח בכל רגע נתון.
 

אנשים שחיפשו סוכנויות דואר, שירותי דואר חיפשו גם

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools