438,887 עסקים | 235,102 חוות דעת
כתבות בנושא גיזום וכריתת עצים - תמונת אווירה

העתקת עצים - אם רק רוצים, אפשר גם להזיז עצים

במשך שנים, עמלתם על פינת החמד בחצר הבית שלכם, ויצרתם גינה מרשימה לכל הדעות. הבעיה היא שכעת אתם מעוניינים לעבור דירה, ולא רוצים שהעבודה הקשה תרד לטמיון. לא בטוח שאתם יודעים, אבל אתם יכולים בהחלט להעביר אתכם את העצים, או אפילו גינה שלמה, לכתובת החדשה - וזאת באמצעות ההליך של העתקת עצים. עם זאת, מדובר כאן בפרוצדורה שאינה פשוטה כלל, הן מבחינה בירוקרטית הן מבחינה טכנית, והיא חייבת להיות מבוצעת על ידי בעלי מקצוע הפועלים בתחום. הנה כל מה שחשוב שתדעו על העתקת עצים, ודגשים מועילים שיסייעו לכם לעשות זאת

בכתבה זו:
כיצד מתבצע הליך העתקת עצים? | מתי יש לשקול העתקת עצים? | הליך העתקת עצים | ההיבט הבירוקרטי של ההעתקה

כיצד מתבצע הליך העתקת עצים?

שירות העתקת עצים עשוי להתבקש במצבים שונים. לעתים עולה צורך זה כשמדובר בגינה הפרטית, ולעתים מדובר בפעולת העתקת עצים רבים מאזור ציבורי אחד למשנהו. שלא כמו בהעתקת מבנים, כאשר מדובר בעצים, יש לבצע את הפעולה באופן שלא יגרום טראומה לעץ, ולוודא שהתנאים הסביבתיים מותאמים לקליטתו מחדש בצורה המיטבית עבורו. הזזת עצים ממקום למקום אינה פעולה שגרתית, ורק בסיטואציות מסוימות נשקלת אפשרות זו כצעד הכרחי.

מתי יש לשקול העתקת עצים?

 התרחיש המקובל ביותר, כאמור, הוא כאשר מעוניינים להעביר גינה שלמה לכתובת אחרת,  ובכך לשמר את המאפיינים שלה. בהמשך לכך, ייתכן בהחלט ערך סנטימנטלי שנלווה במקרים רבים לעצים בוגרים (עצים שגובהם שני מטרים לפחות, וקוטר גזעם, בגובה 130 ס''מ מעל פני הקרקע, לפחות 10 ס''מ), מהם אפילו כאלה שיש להם מורשת של ממש.  במצב הדברים הזה, ברור שלא נדרש לחשוב על פתרון אחר מלבד זה של העתקת עצים בוגרים.
 
במצבים אחרים, שלא בהכרח נוגעים למגזר הביתי, העתקת העצים נעשית כדי למנוע פגיעה בהם עקב שינויים החלים בסביבה. פיתוח תשתיות שונות, דוגמת כבישים, עלולה להביא לפגיעה משמעותית בצמחייה המקיפה את האזור, ולכן, כשאין ברירה אלא למקם את התשתית במקום זה, נבחר פתרון של העתקת העצים והצמחייה שבו ליעד אחר. אין ספק שזהו פיתרון אקולוגי הרבה יותר מאשר כריתת העצים.
 
על כל פנים, אין צל של ספק שהעתקת עצים, מעצם מהותה, כוללת בתוכה כמה יתרונות מהותיים: היא מאפשרת ליהנות מגינה מטופחת כבר בנקודת ההתחלה, ביעד החדש,  ומונעת חודשים ארוכים של המתנה עד לנטיעתם ולצמיחתם המחודשת של העצים. כמו-כן,  כאשר מכירים כבר את מאפייני העצים והגינה, כפי שמתרחש במקרה של העתקה שלהם,  אפשר לדעת למה לצפות בהמשך הדרך (למשל, מבחינת נשיאת הפרי). עניין זה מונע  תסכולים או המתנות מיותרות שלא נושאות פרי, תרתי משמע. ואגב, את העצים הבוגרים אפשר להעתיק גם מחורשות, ממטעים או אפילו ממשתלות, ולא בהכרח רק משטחים פרטיים.

הליך העתקת עצים

הליך העתקת עצים, כפי שטענו מעלה, אינו דבר פשוט כלל וכלל. מבחינת העלויות שלו, הן אינן מבוטלות כלל, וזאת מכיוון שמשוואת המחיר כוללת בתוכה את הפעולות הנעשות טרם ההובלה, את שינוע העץ בפועל באמצעות משאיות ומנופים ואת פעולות ההכנה במקום שבו  העץ מיועד להיות ממוקם. המחיר נקבע גם בהתאם לאורכו של העץ, כאשר טווח מחירים סביר להעתקת עץ שאורכו עד חמישה מטרים, ללא הובלה, נע בין 1,000 ל-3,000 ש''ח.  עבור העתקת עץ שגובהו בין חמישה לתריסר מטרים, המחיר מתחיל מכ-2,000 ש''ח, ועשוי  להגיע לכ-5,000 ש''ח. אפשר לראות כמעט בכל המקרים שעלויות אלה עולות גם על האלטרנטיבה - כלומר, על יצירת הגינה או על שתילת העץ יש מאין. לכן, יש שיטענו, ובצדק גמור מבחינתם, כי העתקת עץ צעיר, שגילו עד שש שנים, נחשבת למשתלמת הרבה פחות מאשר שתילת עץ מחדש. אותם אנשים ימליצו לשמור זאת רק למקרים שבהם אין ברירה  אחרת, ובהם המדובר הוא, כאמור, בעץ בוגר.
 
בנוסף על כך, וחשוב לא פחות: אין להתעלם מכך שמדובר בפעולה הנחשבת לאגרסיבית  בכל קנה מידה עבור העץ, ואשר מורכבת יותר מאשר עקירת עץ, למשל. עץ, מעצם מהותו,  נועד להיות נייח, ולא נייד. תרחיש שבו העץ, שנעקר משורשיו ומועבר למקום אחר מפסיק  להניב פירות, או אפילו "נהרג" לחלוטין, אינו בדיוני כלל וכלל. גם כאשר ההליך עצמו מבוצע באופן ראוי, הוא עלול להשתבש עקב סיבות דוגמת שינויים קיצוניים במזג האוויר, בין נקודת המוצא ובין נקודת היעד, או בשל גודלו של גוש האדמה במקום היעד. דומה כי אי אפשר  להבטיח שהעץ, שעבר טראומה לכל דבר ועניין, ישוב לגדל את פירותיו לאחר ההעתקה, כך שכמעט בכל העתקה יש מימד מסוים של סיכון. גם כאשר יצליח העץ לגדל את פירותיו, ייתכן שיידרשו כמה שנים עד שהדבר יתרחש.
 
בתנאים אלה, ברור שכדי להגדיל את הסיכויים להעתקה מוצלחת של העץ, יש לעשות זאת באמצעות חברות וקבלנים מקצועיים הפועלים בתחום, ותוך שמירה על כל היבטי הבטיחות. מבחינה מעשית, יש להדגיש שהליך ההעתקה הספציפי משתנה בכל אחד מהמקרים,  בהתאם למאפייני העץ ושורשיו, לסוג הקרקע ואף לסוגיות הנוגעות להובלת העץ הלכה למעשה. שלבים מרכזיים בתהליך הם אלה:

אבחון ראשוני של הקרקע, וקביעת תוכנית פעולה.
חפירת בור סביב השורשים של העץ, וקיצוץ יחסי של השורשים - המטרה היא להקל על ההובלה מחד גיסא, אך גם לשמור על סיפוק התמיכה או ההזנה האידיאליים לעץ מאידך גיסא. מטרה נוספת של הגזימה היא להפחית את אובדן המים בעת תקופת ההתאקלמות במקום החדש.
השארת העץ במקום שבו הוא נמצא, במטרה שיצמיח שורשים חודשים שיסייעו לו להיקלט בכתובת החדשה שלו. חשוב מאוד לשמור מכל משמר על גוש האדמה סביב העץ.
איסוף שורשי העץ ועיטופם באמצעות בד וחוט תיל.
הובלת העץ למקום הייעודי (בו כבר נחפר מבעוד מועד בור, כמובן) והשמתו באדמה.

ההיבט הבירוקרטי של ההעתקה

נקודה משמעותית נוספת שאי אפשר להתעלם ממנה בהקשר של העתקת עצים, היא שכמעט בכל המקרים דרוש אישור של הרשות המקומית הרלוונטית לצורך העתקת העצים,  וזאת מכיוון שעצים המושמים בשטח הרשות נחשבים למוגנים. חוק העזר העירוני - עקירת  עצים (תש''ם, 1980) - אוסר באופן מוחלט על כריתה או על עקירה של עצים, ודורש קבלת היתר מפקיד היערות של הרשות המקומית כדי לעשות זאת (לרוב, מדובר למעשה במנהל האגף לשיפור פני העיר או הרשות). שימו לב שהדברים אמורים גם לעצים הנמצאים בשטחים פרטיים. בכל מקרה, הרשות המקומית, מסיבות ברורות, נוטה להעדיף העתקה של עצים על פני כריתה שלהם, אך עושה זאת לאחר שהמקרה הספציפי נשקל לגופו.
הליך הבקשה לביצוע כריתת עצים או העתקת עצים מוגנים עשוי להשתנות בהתאם למדיניות הרשות המקומית הרלוונטית, אך לרוב מדובר על השלבים המרכזיים הבאים:

הגשת טופס בקשה לאגרונום לשיפור פני העיר או הרשות.
פגישה בין האגרונום לבין הפונה, בשטח עצמו, בסיומה יעביר האגרונום את חוות דעת לפקיד היערות העירוני.
קבלת החלטה על הפנייה, לחיוב או לשלילה, והעברתה בכתב למבקש הבקשה. אפשר  לערער על החלטה זו תוך שבועיים מרגע פרסומה.
פרסום עצם הכריתה או ההעתקה של העץ, בהתאם לנוהל שהגדיר משרד החקלאות.
ביצוע המלאכה, הלכה למעשה, במועד שנקבע.

 
מכל הרשום מעלה, אפשר ללמוד הן על הצורך התכוף של העתקת עצים הן על המורכבות של התהליך. מומלץ לשקול, בכל אחד מהמקרים, את יתרונות ההעתקה אל מול חסרונותיה,  ולהעמיד אותם על כף המאזניים ביחס לאטרנטיבות אחרות. כמובן שכיאה לחשיבות המשימה, יש לבחור אך ורק בחברות שבטוחים שיוכלו לבצע את המשימה במקצועיות הנדרשת: לרוב, יהיו אלה חברות הפועלות שנים מספר בתחום, ומחזיקות ברישויים המתאימים לביצועה של המשימה.

 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools