כתבות בנושא שיווק וידאו וDVD - תמונת אווירה

וידאו VS די וי די: מהם ההבדלים העיקריים בין המערכות?

"הווידאו הרג את כוכב הרדיו". שורה זו חוזרת על עצמה בפזמון של הקליפ הראשון ששודר אי פעם ב-MTV , בשנת 1981, אלא שמאז, כמובן, השתנו הרבה מאוד דברים. בהשלכה על אותו שיר מפורסם, אפשר לומר שמכשירי הדי וי די הם ש"הרגו" את מכשירי הווידאו. בעידן הנוכחי, בעוד שכמעט בכל בית ישראלי תמצאו מכשיר די וי די אחד לפחות, מקומם של מכשירי הווידאו הולך ונעלם בהדרגה. עם זאת, המכשירים עדיין קיימים, יחד עם מגוון פתרונות שמנסים להתאים אותם לעת החדשה. על ההבדלים בין מכשירי הדי וי די לבין מכשירי הווידאו, ועל היתרונות שמספק מכשיר ה-DVD, במדריך שלפניכם

בכתבה זו:
הקלטה, הרצה ומה שביניהם | עמידות | מכשירים מכל סוג (ותחזיות לגבי העתיד)

טכנולוגיית הווידאו פותחה לפני עשרות רבות של שנים כטכנולוגיה שתפקידה להיעזר באותות אלקטרוניים לצורכי צילום, הקלטה, אחסון, שידור וצפייה ברצפי תמונות וסאונד.  באותה תקופה, תחילת שנות ה-70, יצא לשוק פורמט ה-VCR, המבוסס על קלטות הווידאו,  והוא למעשה הביא לכך שהווידאו עבר בהדרגה למגזר הביתי. הקלטות אפשרו הקלטה של  תכנים מכל סוג, למטרות צפייה עתידית, כאשר במקביל התפתחה גם תעשיית השכרת סרטי  הווידאו, שהשפיעה כשלעצמה על תעשיית הקולנוע. מכשיר וידאו הפך לפריט חובה בכל  בית, וכל משפחה החלה לאחסן במדפי הארונות שלה קלטות רבות של אירועים וצילומים משפחתיים, של סרטי קולנוע מכל התקופות ועוד.
הופעתו של מכשיר ה-DVD, ביפן ב-1996, ובארצות הברית שנה לאחר מכן, שינתה את חוקי  המשחק במידה רבה. בד בבד עם השינוי הזה, החל שיווקם של תקליטורי די וי די,  המאופיינים ביכולת לאחסן מידע בצפיפות גבוהה בכל קנה מידה, מה שמעניק את האפשרות  לאחסן עליהם מידע בכמות רבה: החל מ-4.7 ג'יגה בייט ועד 17 ג'יגה בייט. הנגנים עצמם  כוללים כיום שורה ארוכה של אפשרויות, ניתנים לחיבור למחשב או למסך הטלוויזיה (אפשר  למצוא גם מערכת dvd לרכב), ובאמצעותם אפשר לצרוך תכני וידאו ואודיו באיכות הגבוהה ביותר האפשרית.
יתרונות מרכזיים של הדי וי די (או: כשהאיכות קובעת)
עקב קוצר היריעה, לא נוכל להתייחס בכתבה הנוכחית לכל אחד מאינספור המאפיינים הטכניים והמונחים המקצועיים העומדים בבסיס כל אחד מהמכשירים החיוניים האלה, מה גם שבין דגמים שונים שלהם קיימים הבדלים מהותיים. אנחנו נתייחס לתוצאות של המשתנים הטכניים האלה, כלומר, התוצאות שמתקבלות, בסופו של יום, עם הכנסת קלטת הווידאו או תקליטור ה-DVD למכשיר המיועד להם.
זה מתחיל, איך לא, עם איכות התמונה והקול. שיטת העברת התמונה במכשירי הווידאו היא  אנלוגית ביסודה, בעוד שב-DVD השיטה היא דיגיטלית. ההבדל הטכני הזה, בין אות רציף  (אנלוגי) לעומת אות לא רציף שאפשר להגדיר את ערכו המספרי (דיגיטלי), בא לידי ביטוי,  מבחינה מעשית, בכך שהאיכות בדי וי די נחשבת לגבוהה בעשרות מונים מאשר במכשירי  הווידאו. עם זאת, המציאות מראה שגם אם האיכות כרגע במכשירי די וי די, נראית הגבוהה ביותר האפשרית, התפתחויות נוספות אפשריות גם אפשריות בשנים הקרובות.

הקלטה, הרצה ומה שביניהם

הבדל משמעותי אחר בין מכשירי הווידאו לבין מכשירי ה-DVD קשור לאחד השימושים העיקריים שלהם, והוא צפייה בסרטים. יש לכך כמה היבטים עיקריים: הראשון הוא האפשרות להקלטת תכנים, שהייתה קיימת תחילה אך ורק במכשירי הווידאו, אך בתחילת שנות ה-2000, עם כניסתו של צורב תקליטורי ה-DVD , הפכה אפשרות זאת לבת ביצוע גם במכשירי הדי וי די. הדבר ביטל למעשה את אחד היתרונות העיקריים שעוד נותרו לווידאו על פני הדי וי די.
מאפיין חיוני נוסף הוא הגישה למידע. מבחינה מעשית, מדובר כאן על היכולת לעבור לנקודות שונות לאורך הסרט (או ההקלטה). במכשירי הווידאו, כפי שאנו בוודאי זוכרים,  ההגעה לנקודת מסוימת היא רק ליניארית, כלומר, יש צורך לנגן את כל הסרט - במהירות גבוהה אמנם - כדי לעשות זאת. סרטים המנוגנים במכשירי די וי די, לעומת זאת, מאפשרים גישה ישירה לכל נקודה ונקודה, כאשר הסרטים עצמם מחולקים לפרקים, בהתאם לסצנות. 
 
יתרון משמעותי אחר של ה-DVD, הקשור אף הוא לחוויית הצפייה בסרטים, נוגע למגוון האפשרויות הרחב שיוצרי הסרטים מעמידים עבור הצופים בהם ב-DVD, מתוך מטרה להעניק ערך מוסף שלא קיים בעת הורדתם למחשב או צפייה בהם בטלוויזיה. בין השאר, מדובר כאן על שינוי שפת כתוביות התרגום, צפייה בסצנות שנחתכו בעריכה או בסופים אלטרנטיביים, ראיונות עם היוצרים והשחקנים, משחקים אינטראקטיביים, וכמובן -  הפספוסים הבלתי נמנעים של השחקנים, שתמיד מעלים חיוך בקרב הצופים.

עמידות

ככל שהתפתחה הטכנולוגיה, השתנה גם מחירם של מכשירי הווידאו והדי וי די, והוא כיום שווה לכל נפש. עם זאת, טווח המכשירים כיום הוא רחב בכל קנה מידה. אפשר למצוא פערי מחירים משמעותיים, החל מכמה מאות ועד לאלפי שקלים למכשיר, כאשר בכל המקרים  מדובר בהוצאה שיש לתת עליה את הדעת. בתנאים אלה, ברור מדוע הרוכשים יהיו  מעוניינים שהמכשיר שלהם יחזיק מעמד שנים ארוכות ככל האפשר, וישמחו להימנע מהדילמה האם להחליף או לתקן אותו, בעת תקלה המשבשת את פעילותו בצורה משמעותית.
נקודת המוצא, מהבחינה הזו, היא שמכשירי ה-DVD  נוטים להיות עמידים יותר מאשר הווידאו, בעיקר עקב העובדה שיש בהם הרבה פחות חלקים נעים. כמו-כן, סכנת הלכלוך של הראש הקורא במכשיר תמיד הייתה קיימת, והביאה, בין השאר, לפגיעה משמעותית באיכות הצפייה בו. בדי וי די היא נוכחת הרבה פחות.
אם מעמידים את קלטות הווידאו מול תקליטורי הדי וי די, אפשר להבחין בהבדלים גם כן. הרגישות לחום והבלאי ה"טבעי" של הקלטות מביאים לכך שהן מאבדות מהאיכות שלהן עם הזמן, אם כי תרחיש שבו הקלטת לא מאפשרת צפייה בה כלל וכלל, כתוצאה מהתקלות, הוא  נדיר. תקליטורי די וי די, בתנאים סבירים, נחשבים אמנם לעמידים פי כמה, אך לרגישים במיוחד כשזה נוגע לנפילות, או אפילו להוצאה לא נכונה שלהם מהנגנים. תוצאות אפשריות הן הופעת "קפיצות" בסרט, בנקודות מסוימות, אם כי במקרים החמורים לא יהיה אפשרי לנגן את התקליטור כלל וכלל.

מכשירים מכל סוג (ותחזיות לגבי העתיד)

יחד עם ההבחנה שבוצעה מעלה בין וידאו לבין די וי די, יש מכשירים שנועדו לטשטש את הגבולות. כיום, בעידן שבו גם כך מכשירים רבים מנסים לאפשר הנאה מכל העולמות, ולגלם כמה תפקידים במקביל, אין זה מפתיע שאפשר למצוא גם מכשיר וידאו משולב  dvd. מגמה  חשובה אחרת היא הפיכת המכשירים לקומפקטיים יותר ויותר, כך שאפשר להעביר אותם  ממקום למקום. מכשיר dvd נייד, הכולל מסך קטן באופן יחסי (5 עד 12 אינץ'), נחשב  לפופולארי כיום, ולו מכיוון שבאמצעותו אפשר לתת לילדים לצפות בסרטים במהלך נסיעה, למשל, או לעשות זאת באופן עצמאי בעת נסיעה בתחבורה ציבורית.
אם אתם מעוניינים לרכוש מכשיר לצפייה בסרטים, סביר מאוד להניח שתבחרו, מטבע הדברים, במכשיר ה-DVD. לא מן הנמנע גם שמכשיר הווידאו שלכם עומד לו חסר שימוש כבר שנים מספר, ונשמר בעיקר עקב סיבות נוסטלגיות אלה או אחרות. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מכך שכל אחד מהמכשירים האלה, בזמנו, שינה את חייהם של אינספור  אנשים, ובכך יצר מעין מהפכה של ממש. השאלה המעניינת באמת היא האם בעוד מספר שנים, גם מכשיר ה-DVD "ייהרג" על ידי מכשיר חדש, שיגלם בתוכו את מיטב הטכנולוגיה שימציא האדם, וישנה את חוקי המשחק פעם נוספת. אפשר לשער שהתשובה לכך חיובית.

 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools