כתבות בנושא מזון וציוד לבעלי חיים - תמונת אווירה

טפילי בעלי חיים - קרציות, פרעושים ועוד, מטרד גדול מאוד

חיות המחמד שלנו חמודות כל כך עד שהן מצליחות "לגדל" על עצמן בעלי חיים קצת פחות רצויים, ואפילו מזיקים או מסוכנים. הטפילים - פרעושים, קרציות, פטריות ושאר מרעין בישין - שמתחפרים לחברים הקטנים שלנו בתוך הפרווה ועל פני העור, מציקים להם וגם לנו, ועלולים לסכן את בריאותם ואת בריאותנו. אילו סוגי טפילים קיימים? מהם הסיכונים שהם נושאים עמם? כיצד מטפלים בטפילים ונפטרים מהם? כל התשובות לכל השאלות בנוגע לטפילים - החל מהקרצייה המוכרת, עבור בפטריות שמרים וכלה בתולעים שלא תרצו להכיר.

בכתבה זו:
פרעושים וקרציות - הכי נפוצים, הכי מציקים | אילו צרות הם גורמים לבעלי החיים? | אילו הם צרות הם גורמים לנו? | דמודקס - פגיעה בבעל חיים רגישים | סקביאס בכלבים | כליטיאלוזיס | אקריות אוזניים | פטריות עור

פרעושים וקרציות - הכי נפוצים, הכי מציקים

הטפילים הכי נפוצים שמתארחים להם בכיף על גופם של חיות המחמד שלנו ושותים מדמם, הם הפרעושים והקרציות. 

מה זה?
פרעוש הוא חיה זעירה שרבים בטעות בארץ מכנים אותו פשפש. זהו חרק בצבע חום-אפור,שגודלו נע בין אחד לשלושה סנטימטרים. בארץ יש בעיקר פרעושים מסוג "פרעוש החתול", ולמרות שמם, הם אינם משתכנים רק אצל חתולים, אלא נפוצים גם בקרב כלבים. 
קרצייה היא גם מעין חרק, צורתו עגולה והוא גדול הרבה יותר מהפרעוש. הזן הנפוץ בארץ הוא של קרצייה המכונה "קרציית  הכלב החומה". 

אילו בעלי חיים הם אוהבים במיוחד?
כלבים וחתולים

מתי הם נוהגים להופיע?
בכל ימות השנה יש קרציות ופרעושים, אך במזג אוויר חם ויבש הם נוטים להופיע הרבה יותר. 

מה הם הסימנים להופעתם?
הפרעושים "מתלבשים" על החתול או על הכלב, מוצצים את דמו ולאחר מכן עוברים למרחב המחייה שלו ומתרבים. אם מדובר בחיית מחמד ביתית, הם חיים להם בכיף בינות למצעים, לסלון, לכרים ולשמיכות שלנו. בטרם נדידתם לחיינו, הם חיים על גוף בעלי החיים, ניזונים מדמם ומפרישים הפרשות בצורת גרגרים שחורים קטנים. הופעתם של אלה, או הבחנה בפרעושים בקרבת בעל החיים, זהו סימן לקיומו של הטפיל ולצורך בטיפול. 

אילו צרות הם גורמים לבעלי החיים?

1. גרד: פרעושים וקרציות גורמים לגרד רב ולסבל די גדול לחיות החמודות שלנו. הגרד נגרם מעצם זה שהטפילים מתהלכים על גופם, וכן גרד באזור הפצע שנגרם עקב מציצת הדם. 
2. תחלואת עור: למרבה הצער באזור הגרד עלולים להתפתח זיהומים, דלקות, פצעים, קרחות. 
3. תופעות ומחלות, כגון אלרגיה, אנמיה (איבוד דם עקב יניקת הדם על ידי הטפילים) ובעיקר קדחת קרציות - מחלה מסוכנת לבני האדם ולבעלי החיים העלולים להידבק בה. המחלה פוגעת בטחול ובמח העצם, ועלולה לסכן את חייהם של בעלי החיים ואת חייהם של בני האדם שנדבקו במחלה. 
4. הזמנת טפילים נוספים: פרעושים וקרציות עלולים לגרום התפתחות של תולעים. כיצד זה קורה? הכלב או החתול מלקקים את האזור המגרד, ובעת ליקוקם בולעים פרעושים וקרציות המכילים תולעים אשר ממשיכות ומתפתחות במערכת העיכול של הכלבים והחתולים.

אילו הם צרות הם גורמים לנו?

מלבד עינוי החיות האהובות שלנו, הפרעושים והקרציות עלולים להעביר גם לנו מחלות שונות, מזהמים מחוללי מחלות זיהומיות ובעיקר לגרום לנו לחלות בקדחת הקרציות.
איך נפטרים מהם?
 
1. מניעה: עוד לפני שנפטרים מהם יש לנסות ולהימנע מהדבקה של הכלב בהם. זאת על ידי שמירה על היגיינה ועל ידי מתן טיפול תקופתי מניעתי מדי תקופה בעזרת שימוש בתכשירים להדברה של פרעושים וקרציות.
2. אם זוהו קרציות ופרעושים, יש לפנות לווטרינר שיבדוק את בריאותם הכללית של החתול והכלב, ושיתאים טיפול. הווטרינר יבדוק תחלואה מגוונת וקיומם של תולעים, וייתן טיפול הן למיגור הטפילים הן לטיפול במחלות ובתסמינים שלהם הספיקו לגרום. 
3. טיפול בפרעושים לרוב יכלול שימוש בתכשירים שונים להדברה של פרעושים וקרציות: אמפולות, קולר נגד קרציות, תרסיסים נגד קרציות, כדורים, אבקות, שמפו לכלב נגד קרציות, שמפו לחתול נגד קרציות וכדומה. לרוב הטיפול ייעשה בעזרת שילוב של כמה תכשירים. חשוב מאוד לפעול בעצת וטרינר, ולהתנהל תחת מעקב שלו. הטיפול מותאם לסוג הטפיל, לסוג החיה ולמשקל שלה, והוא מאד רעיל. על כן, חריגה מהוראות הווטרינר תסכן את בריאות בעל החיים. 
4. במקביל לטיפול בכלב או בחתול יש לטפל גם בסביבת המחייה שלהם ושלכם: מיד עם חשיפת המטרד יש להתחיל במבצע ניקיון, שאיבה, החלפה, רענון והדברה בהתאם לצורך. 

דמודקס - פגיעה בבעל חיים רגישים

טפיל נפוץ אך שאיננו גורם לתחלואה הוא טפיל הדמודקס השוכן בין זקיקי הפרווה של בעל החיים. הטפיל מצוי בכמות קטנה אצל כל בעלי החיים, ואצל חלק מהם - כאלה שמסיבות מגוונות סובלות מכשל חיסוני - הוא גורם למחלה.
מהם ביטויי המחלה? 
קרחות, קשקשת, עיבוי של העור, אדמומיות ודלקת עורית.
אילו בעלי חיים נוטים להידבק בו?
בעיקר כלבים.
מה הוא גורם לבעל החיים להרגיש?
גרד, עקצוץ, שריפה, חוסר נוחות.
מה זה גורם לנו?
רק כאב לב על כך שהחיות שלנו סובלות. טפיל הדמודקס לא עובר בהדבקה מכלבים לבני אדם. 
מה הטיפול במחלה?
טיפול תרופתי פומי (טבליות לבליעה), וזריקות של חומר הנקרא איברמקטין שמסייע לחיסול של הטפילים. כמו-כן, שימוש לפי הוראות הווטרינר בשמפו לכלב שישטוף את הטפיל מעל פני הגוף.

סקביאס בכלבים

עוד טפיל לא נעים, לא נחמד וכזה הגורם לגרד ונוטה להופיע בעיקר בקרב כלבים, הוא הסקביאס. לסקביאס יש נטייה להתרבות דווקא על פני עורם של כלבים צעירים. גם גורי חתולים, אם כי הרבה פחות נפוץ, עלולים לחלות בסקביאס. 
אילו צרות גורם הסקביאס לבעלי החיים?
גרד: סקביאס גורם לגרד רב ולסבל די גדול. 
תחלואת עור: למרבה הצער באזור הגרד עלולים להתפתח זיהומים, דלקות, פצעים, קרחות. 
אילו צרות הוא גורם לנו?
סקביאס יכול לעבור לבני אדם ולגרום לנו להתגרד מאוד.
איך נפטרים מסקביאס?
בעזרת טיפול תרופתי של טבליות לבליעה, וכן באמצעות זריקות של איברמקטין - חומר שמסייע לחיסול של הטפילים. בנוסף לכך, יש לשטוף את הכלב בשמפו מיוחד, לפי הוראות הווטרינר, כדי לשטוף את הטפיל מעל פני הגוף. 

כליטיאלוזיס

עוד טפיל, והפעם לא כזה המחבב כלבים וחתולים דווקא, זהו טפיל הכליאיטלוזיס. 

מי נוטה "לארח" כליטיאלוזיס?
בעיקר ארנבונים. 

מה הם התסמינים להימצאות כליטיאלוזיס?
קשקשת על פני העור בעיקר באזור הצוואר, הראש והאוזניים.
מה הכליטיאלוזיס גורם לארנב?
גרד רב, וסבל לא מועט.
מה הוא גורם לנו? 
אנו עלולים להידבק בו ולסבול מגרד.
איך נפטרים מכליטיאלוזיס?
גם במקרה זה הטיפול הוא באמצעות זריקות של איבר מקטין המסייע לחיסול הטפיל ובעזרת טיפול תרופתי (טבליות לבליעה). כמו-כן, גם כאן יש לעשות שימוש בשמפו מיוחד (על פי הוראות הווטרינר) כדי לשטוף את הטפיל מעל גוף הארנב. 

אקריות אוזניים

סוג נוסף של טפילים הנפוצים אצל כלבים וחתולים וגורמים לגרד ולפציעה, הם אקריות אוזניים שלמרבה הצער עלולים לגרום גם לדלקות אוזניים. הטיפול למיגור האקריות הללו הוא באמצעות מוצר הנקרא Revolution, ומיוצר על ידי חברת התרופות "פייזר”. המוצר מכיל חומר פעיל המשמיד את הטפיל.

פטריות עור

עוד טפילים נפוצים המתפתחים על עורם של בעלי חיים, ובעיקר על גבי כלבים וחתולים הם דרמוטופיטים. הכוונה לפטריות המופיעות על פני עורן של החיות. רובן גורמות לגרד, חלקן עלולות לגרום להדבקה גם אצל בני אדם. הטיפול בפטריות תלוי בסוג הפטרייה, בסוג החיה ובמידת התפשטותה של הפטרייה. לרוב יתחיל הטיפול בבחינה של הפטרייה ובסיווגה, ויימשך  בהתאמת חומר ממגר יעיל ומותאם לנסיבות. 

>> לאיתור חנויות וספקי מזון וציוד בעלי חיים בארץ.
>> בואו להתעדכן במחירון מזון וציוד לבעלי חיים.


scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools