כתבות בנושא פרקטים ודקים - תמונת אווירה

דק - מה כדאי לדעת על מאפייני דקים מסוגים שונים

דק, הוא, למעשה, רצפת עץ הממוקמת במרפסת, בגינה או בכניסה לבית. דקים הם ללא ספק המילה האחרונה בעיצוב הבית כבר שנים רבות. אם אתם שוקלים בניית דק, כדאי שתכירו את סוגי הדקים הפופולאריים ביותר, ואת היתרונות והחסרונות של דקים אלו. כמה פרטים על התקנת דק ואפילו על בניית דק בעצמכם, במדריך שלפניכם.

בכתבה זו:
דק בהתאמה אישית | דק איפאה: | דק אורן: | דק סינטטי | בניית דק עשה זאת בעצמך

רצפת דק בחצר, בגינה או במרפסת משדרגת באופן משמעותי את הסביבה שבה היא מותקנת, ומוסיפה יופי, חום ויוקרתיות. יחד עם זאת, לכל סוג דק יש מאפיינים שונים בהתאם למאפייני העץ שמהם הוא עשוי.    

דק בהתאמה אישית

כדי שתדעו בדיוק איזה דק יתאים לגינה, למרפסת או למשטח הכניסה לבית שלכם, כדאי שתכירו את סוגי הדקים, ואת היתרונות והחסרונות של כל סוג. כך גם תדעו איזה דק מתאים לאן. דקים מעץ שנחשבים לנפוצים ולפופולאריים ביותר כוללים את הדקים הבאים:

דק איפאה:

זהו דק עץ שעשוי מעץ האיפאה שגדל במדינות מרכז אמריקה ודרום אמריקה. מאפייניו של עץ האיפאה הם שהופכים את העץ הזה לחומר גלם עיקרי המשמש להתקנת דקים מעץ.  
יתרונות של דק איפאה:
1. עץ איפאה נחשב חזק במיוחד, ולכן גם דק זה נחשב לחזק ועמיד מאוד.
2. דק איפאה עמיד מאוד בפני שחיקה ושומר על מראה חדש גם לאחר זמן רב.
3. דק מעץ איפאה לא ניזוק בקלות ממזג האוויר, ומומלץ במיוחד להקים דק עץ שכזה באזורים חיצוניים - דק לגינה או דק למרפסת - באזור חשוף לגשם ורטיבות, ובעיקר באזור שבו יש שמש ישירה ברוב שעות היממה. 
4. דק מאיפאה לא זקוק לתחזוקה גבוהה - משיחתו בשמן אחת לשנה בלבד בהחלט מספיקה.
לדק איפאה גם חסרונות והם:
1. זהו דק יקר יחסית משום שעץ האיפאה הוא עץ יקר.
2. עץ איפאה הוא עץ כבד, בעל משקל סגולי גבוה, מה שהופך כל דק איפאה לדק כבד במיוחד. כאשר משטח דריכה הוא כה כבד, העבודה אתו - התקנת הדק, מיקומו והרכבתו - הם מורכבים יותר, ודורשים מיכון מיוחד. כך, משקלו הכבד של דק איפאה מחייב הנחת בסיס איתן במיוחד שיעמוד במשקל הגבוה שיונח עליו - מה שמייקר עוד יותר את תהליך התקנת הדק; על מנת לנסר ולקדוח בעץ איפאה יש צורך בכלי עבודה ייחודיים (מסורים, מקדחות, ברגים ופרזול מיוחדים), וכן חלק מהעבודה חייבת להיעשות באופן ידני, מה שאומר יותר זמן, יותר כסף וקשה יותר ליישם את החלום על "התקנת דק עשה זאת בעצמך".

דק אורן:

דק עץ פופולארי נוסף הוא דק אורן. הכוונה לדק עץ העשוי מעץ אורן. זהו דק מעץ טבעי הכי ותיק בישראל. הוא משמש לבניית דקים ופרגולות כבר עשרות שנים, עוד כשהתקנת דקים הייתה נחלתם של המשתייכים לעשירון העליון, או של בתי מלון, בריכות ציבוריות, מרכזי ספא יוקרתיים וצימרים מפנקים. 
יתרונות של דק אורן:
1. עץ אורן הוא עץ זול, ולכן דק אורן נחשב לדק שכמעט כל אחד יכול לעמוד במחיר התקנתו.
2. התקנת דק אורן נחשבת למלאכה יחסית פשוטה.
3. עץ אורן מגיע במבחר מידות, מה שמקל מאד על שילובו בכל חלל - אפשר להתאימו בקלות רבה, וליצור כל דק שרק חולמים עליו.
4. עץ אורן הוא עץ נוח מאוד לעבודה, הוא רך ומגיב בקלות רבה לפעולות פשוטות, כך שקל לעצב אתו כל מבנה שעליו חולמים. 
חסרונות של דק אורן:
1. דק אורן רגיש יותר ופחות עמיד, בהשוואה לרצפת דק העשויה מחומרים אחרים.
2. דק אורן לא אידיאלי להתמודדות מול פגעי מזג האוויר, משום שבחשיפה רבה מאד למים הוא מתנפח ונפגם.
3. גם מזיקים מאיימים על חייו של דק אורן ועלולים לקצרם.
4. דק אורן רגיש גם לפגיעות, למכות, לשריטות ולחבלות בהשוואה לדקים מעץ אחרים, אך על אלה ניתן להתגבר בעזרת פעולות של חידוש דק.
5. דק אורן דורש תחזוקה גבוהה - טיפול בדק אורן כולל שימון וליטוש מדי שנה, ואפילו מדי חצי שנה, ובלעדיהם דק אורן יאבד מיופיו ומחיוניותו, ועם הזמן אף עלול להיפגם.

דק סינטטי

דק סינטטי הוא דק שאיננו דק עץ, אלא דק מחומרים אחרים הידוע גם בשם דק אקולוגי. דג סינטטי הוא דק פולימרי המורכב בתהליך ייצור תעשייתי, וחומרי הגלם המשמשים להרכבתו לא נכרתים מהטבע אלא מיוצרים במפעל. הדק הסינטטי שזכה גם לשמות דק מורכב, דק פולימרי ודק מלאכותי, מכונה באנגלית Composite deck ותהליך הכנתו, כמו גם תהליך התקנת הדק,  מרתק. הדק, למעשה, מורכב מסיבי עץ ממוחזר ומסיבי פלסטיק ממוחזרים אשר מודבקים יחד על ידי דבקים שיוצרים לוח דק.
אז מה היתרונות של דק סינטטי, והאם הוא עדיף מדקים אחרים כולל דקים מעץ?
1. יתרון בולט של הדק הסינטטי הוא עמידותו הגבוהה. הוא אמנם איננו עמיד כמו דק מעץ, אבל שורד שנים ארוכות,  ועומד בגבורה בפגעי הזמן ובפגעי מזג האוויר, הוא גם עמיד במים ואין כל סכנה שיתנפח או חלילה יירקב.
2. דק סינטטי מצריך תחזוקה מעטה מאד; הוא איננו דורש שימון או צביעה, והוא מאוד קל לניקוי. 
3. בהיותו דק ירוק, דק אקולוגי, הדק הסינטטי הוא ללא ספק חביב הסביבה, ואחד מיתרונותיו הבולטים הוא בשירות הגנת הסביבה. השימוש בו מונע כריתת עצים, והוא חלק מתהליך מחזור מבורך.
חסרונות של דק סינטטי:
1. דק סינטטי איננו דק מעץ. בהשוואה לדק איפאה ודק אורן, דק סינטטי פחות עמיד, וגם המראה שלו איננו יפה כמו של דק עץ. הוא נראה מעט פלסטי ופחות טבעי מכל דק עץ. 
2. דק סינטטי הוא דק כבד מאד, מה שמייקר ומקשה על תהליך התקנת הדק: התקנתו מצריכה בסיס איתן במיוחד ואפילו שינועו בשל כובדו, יקר מאד.
3. דק סינטטי יקר יותר מדקים מעץ, משום שהחומר עצמו יקר.
4. כתמים, שריטות ופגעים בדקים מעץ ניתנים לרוב לתיקון. פעולות פשוטות של חידוש דק, כגון צביעה וליטוש משפרות את מראהו של דק מעץ, ומסייעות להתמודד עם כתמים, מכות, חורים ו"דפיקות" בדק. חידוש דק סינתטי הוא פחות אפשרי - מכות, פגמים ושריטות בולטים בו יותר, ולא ניתן לשפר את מראהו על ידי ליטוש. 

בניית דק עשה זאת בעצמך

ולפני סיום נענה על השאלה הכי חשובה בערך - האם ניתן ללכת על התקנת דק עצמאית, וכך לחסוך בעלויות? קיימת אופצייה כזו של התקנת דק לבד, ללא אנשי מקצוע, אך היא שמורה רק למי שמוכן ללמוד ולהשקיע. 
אם יש ברשותכם כלי עבודה איכותיים, אפשרויות לשנע את קורות העץ, סבלנות רבה, לא מעט זמן וגם נכונות ללמוד באופן עצמאי איך בונים דק לבד, תוכלו בהחלט לעשות זאת (יש ברשת לא מעט מדריכים מעשיים וסרטונים העוסקים בשלבי הקמת דק ובמדריכי בניית דק עשה זאת בעצמך). רק קחו בחשבון שהמלאכה ארוכה, רב-שלבית ומורכבת וכוללת חפירות, ערבוב בטון, הברגות ובנייה. כדי שהתהליך יצליח רצוי להצטייד ביועץ - מישהו שמבין בהתקנת דקים, ושיכול לסייע באמצעות מתן מענה לשאלות חשובות.  

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress iconwhatsapp icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools