438,636 עסקים | 234,258 חוות דעת
כתבות בנושא פרקטים ודקים - תמונת אווירה

התקנת דקים - חולם על ריצוף דק? אל תתקין לפני שאתה בודק

דקים - אותם משטחי עץ שנחשבו עד לא מזמן כסמל סטטוס יוקרתי - הפכו נפוצים בקרב כל שכבות האוכלוסייה בשל יופיים ובשל יתרונותיהם הרבים. כדי להתאים את המוצר לצרכים השונים ולטווחי המחיר הרצויים, מוצעים לציבור מבחר אפשרויות לריצוף דק. על ההבדלים בין דק עץ לבין דק סינטטי, ועל ההיבטים השונים בבחירת סוג הדק ואופן התקנת הדק, בכתבה שלפניכם.

בכתבה זו:
הכירו את סוגי הדקים הקיימים | הגדירו את הצרכים שלכם | הגדירו את התקציב שלכם | התחשבו בתנאי המקום | חישבו על העיצוב הכולל | יתרונות וחסרונות של רצפת דק | המלצות כלליות

הכירו את סוגי הדקים הקיימים

יש כמה סוגי דקים, מחומרים שונים ובעלי תפקודים שונים. לפני שתחליטו איזה דק להתקין ואיפה, רצוי שתכירו את סוגי דקים הקיימים - את המאפיינים ואת היתרונות והחסרונות של כל דק, וכך תוכלו להסיק מהו הדק האידיאלי עבורכם. יש דקים מעץ (נפוצים במיוחד דק איפאה ודק אורן), דק סינטטי (דק פולימרי שמכונה גם דק מלאכותי ואשר מורכב מסיבי עץ ומסיבי פלסטיק ממוחזרים), ריצוף דמוי דק ורצפת דק. 
פעם ההחלטות לגבי בחירת הדק היו פשוטות. לפני בניית דק לא היה צורך להתלבט בין כל האופציות, והתקנת דק הייתה מתמקדת בהרכבת רצפת דק מעץ. כיום יש גם סגנונות עיצוביים שונים, ואין הכוונה רק לצבע ולסוג החומר שממנו הוא עשוי אלא גם לצורת הדק. יש רצפת דק המורכבת מקורות עץ ויש דקים המורכבים מאריחי דק - אריחים אלה הם ריבועים המורכבים מקורות עץ דקים וקטנים. צורתם היא ממש כשל אריחי רצפה מוכרים. כדי לרצף באריחי דק לרוב נהוג למקם את האריחים זה ליד זה בזויות שונות. כלומר אריח דק עם קורות מלמעלה למטה בסמוך לאריח דק עם קורות הממוקמים מימין לשמאל. אורך מול רוחב סמוכים זה לזה ויוצרים מראה של רצפת דק ייחודית ויפה.
אז בטרם תתחילו בהתקנה, הכירו את כל האופציות, השוו בין העצים המשמשים לבניית דקים ואל תהססו להתעמק בכל אחד מהמאפיינים: איכות, חוזק והישרדות, מחיר, מורכבות הבנייה, האפשרות של חידוש דק, תחזוקת דק, סגנון עיצובי ועוד. 

הגדירו את הצרכים שלכם

לפני התקנת דק יש לשבת ולחשוב מה בדיוק אתם צריכים ולמה את זקוקים. האם האזור צריך להיות עמיד בפני דריכות מרובות? האם הוא חשוף לשמש או לרטיבות? האם הוא צריך להיות יוקרתי ולשמש לתכלית עיצובית? כל הגדרה כזו תשפיע על סוג הדק המתאים מבחינתכם, ועל העלויות הנלוות לכך.

הגדירו את התקציב שלכם

עיצוב חצר הבית, בין אם מדובר בעיצוב מרפסת, בעיצוב המבואה לבית ובוודאי בעיצוב הגינה או החצר האחורית - לא מדובר בתענוג זול. אפשרויות עיצוב אין סופיות, אביזרים מדהימים, שפע של דקים ופרגולות ועוד פיתויים יכולים לבלבל אתכם ולגרום לכם להוציא יותר ממה שתכננתם. על כן, עוד לפני שבכלל תתחילו במלאכת הבירור על בניית דקים ופרגולות, הגדירו מראש מסגרת תקציבית והיצמדו אליה. 

התחשבו בתנאי המקום

בין אם מדובר בדק למרפסת, דק לחצר או דק לכניסה הקדמית, דק סביב בריכה, דק סביב ג'קוזי או שביל דק - כל רצפת דק ממוקמת במיקום מסוים, והמיקום הזה משפיע על הדק הנחוץ. בטרם בחירת הדק, עליכם לבחון לעומק מה הם התנאים באזור שבו הוא עתיד להיות ממוקם. שמש ישירה, רטיבות ואבק משפיעים מאד על מראהו, על הישרדותו ועל אופן תחזוקת הדק (כשהתנאים קשים, נדרש חידוש דק תכוף). כל אלה הם שיקול מרכזי בבחירת סוג הדק. על כן, עצרו ושאלו את עצמכם כמה שמש תהיה מוקרנת ישירות על הדק? למשך כמה שעות ביממה? כמה גשם או רטיבות ממקור אחר יחלחלו אל קורות העץ,  ומה הן כמויות האבק שעתידות לנחות היישר על רצפת הדק המושקעת שטרחתם להתקין? התשובות לשאלות החשובות הללו ישפיעו על הבחירה באופן ישיר. 

חישבו על העיצוב הכולל

כאשר תבחרו איזו רצפת דק להתקין, מאיזה סוג והאם להשתמש בקורות דק או שמא באריחי דק, אל תשכחו שאינכם עובדים בחלל ריק. דקים ופרגולות, על אף שהם מצויים בחצרות הבית, חייבים להתכתב עם הקו העיצובי של הבית כולו, ובוודאי עם הגינה. המשיכו את הקו העיצובי בפנים ובחוץ, ואל תשכחו שדקים הם לא משטחי העץ היחידים שיכולים להשתלב בחצר. פעמים רבות בניית דק גוררת גם בניית אביזרים משלימים כמו: ספסלים, אביזרי נוי, בריכות מים, גדרות עץ וכל מה שקשור לעיצוב הגינה, המרפסת או החצר. 
כאשר חושבים על עיצוב דק יש לשים לב לכמה פרמטרים המשפיעים על העיצוב:
 
א. סוג העץ - דק איפאה לא נראה כמו דק אורן ששונה מדק מעץ גושני וכמובן ממראה של דק סינטטי. כל רצפת דק מושפעת מהחומר שממנו היא עשויה. המראה, הצבע, העיצוב והסגנון של הדק תלויים לגמרי בסוג העץ הנבחר.
ב. עיצוב רצפת דק - אופן הנחת רצפת דק משפיע מאוד על מאפייני המשטח ועל עיצובו, על צורתו ועל התוצאה העיצובית המתקבלת. ההתלבטות היא לא רק האם להציב קורות הדק לרוחב (יתרונות מסוימים) או להציבם לאורך (יתרונות אחרים),  אלא גם האם להשתמש בכלל בקורות או שמא למקם אריחי דק שהם ייחודים, מיוחדים ויפים הרבה יותר.
ג. תוספות לדק - כגון: מדרגות, פרגולות, גדר, ספסל, שולחן או חלק מוגבה (במת דק) משנים את המראה העיצובי של כל דק, ונחשבים לפרמטר חשוב בעיצוב הכללי.
ד. הפרשי גבהים - גם היחס בין גובה הדק לגובה פני הגינה או הרצפות סביב חשוב מבחינת המראה העיצובי הכולל.

יתרונות וחסרונות של רצפת דק

התקנת דקים מעץ או דקים אחרים (דק סינטטי, ריצוף דמוי דק וכדומה) יכולה להיות יעילה, אך יש גם חסרונות שחשוב להיות מודע אליהם. 
היתרונות הם ברורים וכוללים חיסכון במים; חיסכון בתחזוקת הגינה; מראה יוקרתי; חופש עיצובי; עמידות - דק עמיד יותר מרצפת בטון או מאריחי קרמיקה ואבן, בטח אם מדובר בדק עץ; הרחבת שטח הבית באמצעי נוח (פעמים רבות דק למרפסת ואף דק לגינה משמש כהמשך טבעי לסלון הבית, ולכן הופך לחלל נוסף בבית שניתן לנצלו בקלות, בוודאי אם הוא מקורה באמצעות פרגולה המגנה מהגשם ומהשמש). 
אל מול היתרונות הללו לרצפת דק יש כמובן גם חסרונות למיניהם, הכוללים השקעת כסף התחלתי רב, צורך בניקיון ותחזוקה של הדק, צורך לבצע מדי פעם חידוש דק והפחתת כמות הצבע הירוק והצמחייה בגינה.

המלצות כלליות

1. החליטו האם להיעזר באיש מקצוע לצורך ההתקנה, או להעדיף בנייה עצמאית של דק. בניית דק עשה זאת בעצמך לגמרי אפשרית. הרשת מלאה במדריכים מעשיים של בניית דק עשה זאת בעצמך. יש לא מעט סרטונים על שלבי התקנת דק, ולא מעט “הוראות הפעלה” לבעלי התעוזה שביניכם הבוחרים ללכת על התקנת דק עצמאית.
2. אם תבחרו לבצע התקנת דק על ידי מומחים לדבר, אל תהססו לבצע סקר שוק. בקשו לצפות בעבודות, התייעצו עם לקוחות ומאד מומלץ שתפנו לבעל מקצוע שעבד עם מכרים - שכנים, חברים או בני משפחה. דרכם תוכלו לדעת שעשה עבודה טובה, שהוא אמין ושניתן לסמוך עליו. אל תתפשרו ואל תוותרו על ניסיון ועל המלצות אישיות. 
3. לאחר התקנת הדק יש להקפיד על תחזוקה שוטפת שלו. קחו בחשבון את יכולות ההישרדות של הדק שתבחרו להתקין. הבינו את ההבדלים מבחינת הצורך בתחזוקת דק, ובעתיד, אל תהססו לחדש את הדק שלכם. חידוש דק עץ הוא לגמרי אפשרי ואף מומלץ.
4. בין הדקים הפופולאריים -  דק איפאה, דק אורן ודק סינטטי.

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools