438,703 עסקים | 234,303 חוות דעת
כתבות בנושא כיריים ותנורי בישול ואפייה - תמונת אווירה

כיריים אינדוקציה, כיריים גז או חשמלי - מה ההבדל בין כיריים חשמליות לאינדוקציה

בין המוצרים והרכיבים השונים בכל מטבח, כיריים מקבלות תמיד אחוזים נכבדים מתשומת הלב, ובצדק גמור - בין אם אתם רוכשים מטבח חדש או מחדשים את זה הנוכחי, לא תוכלו להשאיר את הכיריים מאחור. אלא שאז אתם מתחילים לברר על דגמים ומבינים שיש לא מעט אפשרויות בתחום, ולכל אחת יתרונות וחסרונות משלה. כיריים - סקירה מהירה.

בכתבה זו:
מה ההבדל בין כיריים חשמליות לאינדוקציה? | אילו סוגי כיריים קיימים? |  ההבדל בין כיריים חשמליות לאינדוקציה : שליטה ופיזור חום | ההיבט הבטיחותי של הכיריים | כלי הבישול המתאימים | עמידות | מה ההבדל בין כיריים חשמליות לאינדוקציה בכל הקשור ל - ניקיון הכיריים | ואיך אפשר בלי המחיר? | ההחלטות תמיד קשות

תחום הכיריים התפתח מאוד בשנים האחרונות, ומלבד כיריים גז סטנדרטיות, שאפשר היה למצוא כמעט בכל בית, התווספו לרשימת האפשרויות כיריים המבוססות על מקור אנרגטי שונה; כיריים בעיצובים ובגדלים שונים; כיריים עם תכניות ויישומים להתאמה אישית ועוד ועוד. ננסה לעשות קצת סדר בבלגן עם סקירת הסוגים הנפוצים כיום של כיריים, והשוואה ביניהם בפרמטרים החשובים ביותר. 

מה ההבדל בין כיריים חשמליות לאינדוקציה?

אילו סוגי כיריים קיימים?

על מספר סוגים עיקריים מבוסס כיום עולם הכיריים. בין שני הסוגים הראשונים ניתן להבחין, בפשטות מקסימלית, באמצעות החומר שמאפשר להן לפעול. כיריים גז, המאופיינות בתושבות בולטות במיוחד, יתבססו על גז כמקור החומר שלהם. כיריים חשמליות, וגם את זה ניתן להסיק משמן, יתבססו על חשמל - במקרה הזה, בהספק שנע בין 800 ל-5,000 ואט. מבחינת המראה, יהיה משטח החימום של כיריים אלה שטוח לרוב. ואגב, בתוך קבוצת הכיריים החשמליות נהוג להכניס גם את אלה הקרמיות, שבהן משטח העבודה והחימום עשוי קרמיקה. המאפיין העיקרי שלהן הוא שהחימום נותר בסביבת המבער בלבד, ולא מתפשט לשאר האזורים בכיריים.
הסוג השלישי (או הרביעי, אם תרצו), הוא כיריים אינדוקציה. אלו הן כיריים חשמליות, וכמעט תמיד גם קרמיות. השינוי העיקרי כאן הוא שהכיריים מפעילות שדה מגנטי סביב כלי הבישול הכוללים בעצמם תחתית מגנטית, כך שהחימום נעשה אך ורק בכלי הבישול, ורק כאשר מניחים אותם על הכיריים. במילים אחרות: אין כאן גוף חימום, אלא כלי בישול שמתחממים. היתרון המשמעותי כאן הוא שתהליך החימום הוא מידי ומהיר, אך מצד שני ברור מדוע לא ניתן להכין באמצעותם מאכלים מסוימים, ובעיקרם אלה הדורשים "הקפצה" על מחבת -  החימום פשוט נפסק כשעושים זאת.
זו בדיוק הנקודה להיכנס לעובי הקורה, ולסקור את ההבדלים המהותיים שבין הדגמים.

שני גברים מבשלים בווק
מעניין מה היו חושבים על זה זקני תאילנד.

 ההבדל בין כיריים חשמליות לאינדוקציה : שליטה ופיזור חום

כל בשלן, אפילו חובב, יודע כי יש מאכלים המצריכים דיוק מקסימאלי בהכנה שלהם: למעשה, זה מה שיבדיל בין המנות הסבירות לאיכותיות באמת. אם מתבוננים באופן השוואתי על הסוגים השונים של הכיריים, דומה כי ידו של הגז על העליונה משום שיש אפשרות לשלוט באופן מדויק על חום הבישול, באמצעות שינוי עוצמתה של הלהבה - והכול בהתאם להוראות ההכנה הנדרשות, או להתקדמות הבישול. ההיבט הזה לא קיים בכיריים חשמליות או בכיריים אינדוקציה - בהן הכיריים פשוט עובדות, בעוצמה קבועה. עקב כך, ברור מדוע המנות המצריכות דיוק מקסימאלי, ייעשו טוב יותר באמצעות כיריים גז.
מצד שני, אם מתבוננים על פיזור החום, דומה שהתמונה דווקא הפוכה. להבת הגז היא טבעית, והיא אינה מפזרת את החום בצורה אחידה לאורך כלי הבישול. בכיריים החשמליות, ובתוכן האינדוקציה, פיזור החום הוא המלא והאחיד ביותר שניתן לצפות לו. דבר זה מקל מאוד על חייהם של לא מעט בשלנים ועשוי לשפר את איכותם של המאכלים המוכנים. גם העובדה שהתחממות הכיריים נעשית מהר יותר מאשר באמצעות גז מהווה יתרון, מהבחינה של חיסכון בזמן או במאמצים.
מה ההבדל בין כיריים חשמליות לאינדוקציה: תמונה שאטרסטוק

ההיבט הבטיחותי של הכיריים

בשנים האחרונות, שמענו יותר מפעם אחת על דליקה שהתחילה כתוצאה מהשארת כיריים דלוקות, ובחלק מהמקרים התוצאות היו טראגיות. לכן, ברור שכל אדם הרוכש כיריים, ירצה לדעת עד כמה הן בטיחותיות. במקרה הזה, ניתן לטעון כי כיריים מגז נחשבות למסוכנות יותר עקב סכנת הדליפה או הבעירה, אם כי במהלך השנים נכנסו לתמונה פיתוחים שונים שמשפרים את המצב. לדוגמה: כאשר האש אינה דולקת, אספקת הגז נפסקת, מה שמקטין מאוד את הסיכויים לדליפת גז או לדליקה, חלילה. 
במקרה של כיריים חשמליות, הסכנה העיקרית היא כווייה מתוך מגע מקרי במשטח החימום הלוהט, שאינו מתקרר בהכרח במהרה. גם כאן, יש אמצעים שונים המקלים על המצב, דוגמת נורית ביטחון שמספקת חיווי כאשר החום במשטח גבוה במיוחד, או כשזולגים מכלי הבישול נוזלים.
כשאנחנו שואלים את עצמנו מה ההבדל בין כיריים חשמליות לאינדוקציה- אנחנו חייבים להתייחס לסוגיית הבטיחות!
הסוג הנחשב לבטוח ביותר, יחד עם זאת, הוא כיריים אינדוקציה. בהן, כאמור, הזרם המגנטי מופיע אך ורק בנקודה המחברת בין אזור המגע לבין כלי הבישול. כאשר מסירים את הכלי, האזור מתקרר באופן מהיר, מה שמקטין בעשרות אחוזים את הסבירות למגע בלתי מתוכנן עם טמפרטורה לוהטת במיוחד.

בישול על כיריים אינדוקציה
בכיריים אינדוקציה ניתן לגעת גם כשהם דולקים. 

כלי הבישול המתאימים

כל אחד מסוגי הכיריים מצריך שימוש בכלי בישול מסוימים, כשלעיתים הטווח שלהם רחב, ולעיתים צר במיוחד. כיריים אינדוקציה מחייבות את הבסיס המגנטי של הכלים, ולכן הגמישות שהן מציעות היא הפחותה ביותר. ניתן לבחור כלי בישול הכוללים סימון מסוים לאינדוקציה, אך פשוט לבחון באמצעות מגנט אם כלי בישול מסוים הוא אכן מגנטי. גם כיריים חשמליות יכולות לעבוד רק עם סוג מסוים של סירים ומחבתות. כלים עשויים מנירוסטה או מברזל יצוק יכולים להילקח בחשבון, ולא, למשל, כלים מאלומיניום או מנחושת. כמו כן, נדרש פעמים רבות שהכלים יהיו שטוחים לגמרי.
הדרישות של כיריים מגז "צנועות" הרבה יותר, כאשר הדרישה הבסיסית ביותר היא לכלי בישול חסין מאש. כמעט כל כלי הנרכש כיום בחנויות השונות עונה על תנאי זה.

עמידות

רכישה של כיריים היא רכישה לטווח ארוך, כך שחייבים לתת את הדעת על פרק הזמן שבו הן יכולות להמשיך ולפעול היטב. העמידות תלויה בחומר הגלם הספציפי ובאיכות הייצור של דגם מסוים, אך בכל זאת ניתן למצוא מספר קווים כלליים. כיריים גז עשויות לרוב מאמאייל או מנירוסטה הנחשבים לעמידים במיוחד. לעומת זאת, דווקא המבערים הם הבעייתיים כאן, מכיוון שחשיפה מוגברת לנוזלים או לחומרי ניקוי מסוימים עלולה להביא להחלדה שלהם. 
כיריים חשמליות, כאשר הן עשויות מזכוכית קריסטלית, כפי שקורה לרוב, מעמידות סכנה של סדקים או שבירה, מה שמצריך עלויות לא מבוטלות על החלפה. סוגים שונים של הכיריים החשמליות, ובכלל זה הקרמיות (אשר האינדוקציה משתייכת אליהם), נחשבים לעמידים יותר.

מה ההבדל בין כיריים חשמליות לאינדוקציה בכל הקשור ל - ניקיון הכיריים

התחזוקה של הכיריים חייבת להילקח בחשבון כאשר בוחרים אותן, כשגם כאן ניתן למצוא הבדלים לא מבוטלים בין הסוגים השונים. כיריים חשמליות נחשבות לפשוטות מאד לניקוי. בניגוד לכיריים מגז, אין מבערים או רשתות שנדרש להתייחס אליהם באופן שונה. כמו כן, כפתורי המגע נוטים להיות שטוחים ועמידים בפני מים. 
מצד שני, העובדה שמדובר במשטח שטוח לחלוטין מגדילה את הסיכויים לגלישה של נוזלים, ובהתאם לכך גם את הצורך בניקיון המתבקש מכך. מהבחינה הזו הגז מקבל יתרון עקב הדפנות שלו, שנוטות להיות מוגבהות ביחס למשטח הבישול.
 

ניקיון כיריים
לשפשף, לשפשף, לשפשף.

ואיך אפשר בלי המחיר?

אם מתבוננים על תג המחיר, ניתן להגיע למסקנה חד משמעית: כיריים גז יהיו הזולות ביותר, בעוד אינדוקציה יצריכו את ההשקעה הכספית הגדולה ביותר. אם נתייחס למחירים ממוצעים, דגם בסיסי של כיריים גז 4 להבות יעלה בין 400 ל-1,000 ש''ח, בעוד השימוש במותגים עשוי להגדיל את ההשקעה בעוד 2,000 ש''ח נוספים. כיריים חשמליות 4 להבות מתחילות לרוב מסכום של 1,000 ש''ח, ובמקרה של מותגים עשויות להגיע ליותר מפי ארבעה מכך. באשר לאינדוקציה, הרי שללא דגמים מקצועיים, טווח המחירים נע בין 2,400 לכ-5,500 ש''ח. לעלויות אלה יש להוסיף, כמובן, גם את מחיר ההחלפה של כל כלי הבישול לאלה המגנטיים.
מחיר הכיריים, חשוב להדגיש, תלוי במידה ניכרת גם בחברה המייצרת. ככל שבוחרים במותג מוכר יותר, כך המוצר נוטה להיות איכותי יותר, אך כך גם עולה תג המחיר. חברות דוגמת בקו, סאקס או סלמור נחשבות לזולות יותר מאשר ה"שחקנים הגדולים", ביניהן בוש, סימנס, סמסונג, דלונגי ועוד.

ההחלטות תמיד קשות

אלו הם, אם כן, הפרמטרים המרכזיים שמבדילים בין סוגי הכיריים השונים. בסופו של יום, קשה מאוד, עד בלתי אפשרי, להעניק תשובה חד משמעית לכדאיות הרכישה של כל סוג, היות ולכל אחד יש יתרונות וחסרונות. השאלה המרכזית היא מה חשוב לכם יותר, ואילו כיריים עונות על הצרכים האלה. שאלות הנוגעות לסוגי המאכלים המתבשלים או למי שאמון על הבישול, משמעותיות אף הן, וראוי לשאול אותן.


>> לאיתור ספקי ומשווקי תנורים וכיריים בכל הארץ.
>> בואו להתעדכן במחירון כיריים ותנורים.

מקווים שעזרנו בשאלת השאלות: "מה ההבדל בין כיריים חשמליות לאינדוקציה" !

מוזמנים להמשיך לקרוא את יתר המדריכים שלנו. 

אנשים שחיפשו כיריים ותנורי בישול ואפייה חיפשו גם

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools