438,501 עסקים | 234,413 חוות דעת
כתבות בנושא מזגנים ומערכות מיזוג אוויר - תמונת אווירה

על הדבש ועל העוקץ: מהם היתרונות והחסרונות של סוגי המזגנים השונים?

מהן עלויות ההתקנה של המזגנים השונים שקיימים בשוק, מהו הדבר החשוב ביותר שצריך לשים אליו לב לפני שרוכשים מזגן ואילו שאלות יש לשאול את עצמנו לפני הרכישה?

בכתבה זו:
מזגן מיני מרכזי – מדוע כל כך יקר להתקין אותו? | כמה עולה להתקין דמפרים למזגן מיני מרכזי? | כמה עולה להתקין מזגן עילי? | כיצד משפיעה צריכת החשמל על השיקולים? | מזגן מולטי אינוורטר – יקר מאוד אך חסכוני ביותר | הערה חשובה לסיום

אחת הטעויות שנוטים לעשות צרכנים בבואם לרכוש מזגן חדש לדירה, היא לנסות להבין איזה מזגן הוא הטוב ביותר בשוק. זו לא בהכרח טעות רע לבחור במזגן הטוב ביותר כמובן. אך חשוב הרבה יותר לבחור את המזגן המתאים ביותר: המתאים ביותר לצרכי המיזוג, לתשתית הביתית, ומובן שגם למסגרת התקציבית. כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת ולבחור בחכמה את המזגן המתאים ביותר עבורכם, הכנו לכם כתבה מקיפה הסוקרת את העלויות הרלוונטיות לסוגי המזגנים השונים.   

מזגן מיני מרכזי – מדוע כל כך יקר להתקין אותו?

האפשרות הראשונה היא להתקין מזגן מיני מרכזי, שכשמו כן הוא – מערכת המורכבת מיחידה מרכזית אחת בלבד. היחידה המרכזית מזרימה אוויר קר בתעלות המיזוג שעוברות לאורך כל הבית, כשבסופה של כל תעלה ישנו פתח דרכו מוזרם האוויר הקר לחלל החדר.

כל עוד אתם גרים בדירה שכבר עברה הכנה למערכת מיזוג מיני מרכזית, רוב הסיכויים שתצטרכו לשלם עבור עבודות ההתקנה סכום שינוע בין 3,900 ל-4,500 שקלים. לעומת זאת אם הדירה לא כוללת תשתית למזגן מיני מרכזי, מדובר כבר בעליות גבוהות הרבה יותר. זאת כיוון שיהיה עליכם לשאת בהוצאות הכרוכות בין השאר ביצירת תעלות הגבס, שנעות לרוב בין 8,000-5,000 שקלים, בתלות בגודל הבית ומספר החדרים.

מעבר לכל זה, מזגן מיני מרכזי דורש גם חיבור מיוחד לרשת החשמל שכן מדובר במזגן תלת פאזי, מה שמייקר אף יותר את ההתקנה.

כמה עולה להתקין דמפרים למזגן מיני מרכזי?

אין זה סוד שלא אחת עלות ההתקנה של מזגן מיני מרכזי, קרובה מאוד לעלות של מערכת המיזוג עצמה ולעיתים היא אף גבוהה ממנה. במיוחד כשמוסיפים למערכת תוספות מיוחדות כמו דמפרים לדוגמה. דמפרים הם מעין תריסים המותקנים בתעלות המיזוג, שתפקידם לשלוט בזרימת האוויר הקר וכך לסייע בוויסות האקלים בחדרים השונים.

ישנם סוגים שונים של דמפרים ובהתאם גם טווח מחירים רחב מאוד. ישנם דמפרים ידניים, דמפרים אוטומטים ודמפרים חכמים, כשעלות ההתקנה מושפעת אף היא מסוג הדמפרים. התקנה של 4-3 דאמפרים פשוטים, עולה בין 2,200-1,600 שקלים ואילו התקנה של מערכת דומה המורכבת מדמפרים חכמים, עולה בין 4,000-2,500 שקלים.

כמה עולה להתקין מזגן עילי?

מזגן עילי הוא המזגן הנפוץ ביותר בישראל. בניגוד למזגנים מיני מרכזיים, במקרה של מזגן עילי יש להתקין יחידת מיזוג נפרדת בכל אחד מהחדרים שמעוניינים למזג וכל יחידה פנימית, יש להתקין יחידה חיצונית משלה. באותה נשימה ניתן לומר שיש גם לשלם בנפרד עבור עבודות ההתקנה של כל אחת ואחת מהיחידות.

התקנה של מזגן עם תפוקה של 1 כ"ס, נעה בין 800-600 שקלים בלבד אך ככול שהמזגן עוצמתי יותר, כך עלות ההתקנה שלו תהיה גבוהה יותר בהתאם. התקנה של מזגן עילי בהספק של 2 כ"ס, המתאים למיזוג של חדר בשטח של 30-20 מ"ר, תעלה בין 1,000-600 שקלים וכשמדובר במזגן בהספק של 4 כ"ס, המחירים יכולים להגיע בקלות ל-1,250 שקלים.  

עלות ההתקנה הבסיסית תהיה גבוהה יותר במקרים שבהם יש למשל להתקין נקודת חשמל חדשה, להתקין מזגן עילי בממ"ד, לקדוח בקיר בטון, לחבר צינור ניקוז ארוך במיוחד, להתקין בריחים או סורגים נגד גניבות על היחידות החיצוניות ועוד.

מחפשים חברה אמינה למיזוג אוויר? נשמח להמליץ לכם על חברות מומלצות>>

מהם היתרונות והחסרונות של סוגי המזגנים השונים : תמונה שאטרסטוק

כיצד משפיעה צריכת החשמל על השיקולים?

כשמשווים בין עלות הרכישה וההתקנה של 5-4 מזגנים עיליים לבין עלות הרכישה וההתקנה של מזגן מיני מרכזי, מגלים כי ההבדלים בדרך כלל לא משמעותיים במיוחד. עם זאת, ישנו הבדל משמעותי ביותר שבא לידי ביטוי בצריכת החשמל. במזגן מיני מרכזי פשוט, אין אפשרות לשלוט על צריכת החשמל בהתאם לצרכי המיזוג. אמנם הדימרים מונעים זרימה של אוויר לחדרים, אך לא משפיעים על התפוקה או צריכת החשמל.

במקרה של מערכת המורכבת ממספר מזגנים עיליים לעומת זאת, ניתן פשוט לכבות את המזגנים בחדרים שאין צורך למזג וכך לחסוך בהוצאות החשמל. לאור כל זה, אין ספק שמזגן מיני מרכזי צורך יותר חשמל ממערכת מזגנים עיליים, כשההפרשים בהוצאות החשמל יכולים להגיע ל-25%.

בנקודה זו חשוב להדגיש כי ישנם מזגנים מיני מרכזיים הפועלים בטכנולוגיית אינוורטר, המאפשרת להם לשנות את ההספק בהתאם לצורך וכך לחסוך משמעותית בהוצאות החשמל. החיסרון של מזגנים אלה הוא בעלות הגבוהה שלהם כמובן אך בראייה לטווח רחוק, מדובר באפשרות החסכונית מבין השתיים.

כיצד צריכת החשמל משפיעה על השיקולים? תמונה שאטרסטוק

מזגן מולטי אינוורטר – יקר מאוד אך חסכוני ביותר

מזגן מולטי אינוורטר מזכיר את המזגן המיני מרכזי שכן גם הוא מבוסס על יחידה מרכזית אחת שאחראית לקירור כל הבית. בניגוד למזגן מיני מרכזי, היחידה החיצונית של מולטי אינוורטר מחוברת ליחידות פנימיות הממוקמות בתוך החדרים.

כפי שציינו, טכנולוגיית האינוורטור מאפשרת ליחידה המרכזית לשנות את ההספק שלה בהתאם לצורך ובאופן אוטומטי לחלוטין. זאת בניגוד למזגנים סטנדרטיים, שצורכים כמות קבועה של חשמל בזמן שהם פועלים. מעבר לזה, כיוון שבכל חדר יש יחידת מיזוג נפרדת, ניתן לשלוט באופן מלא על האקלים בכל חדר בנפרד, מה שלא אפשרי כשמדובר במזגן מיני מרכזי.

העלות של מערכות מולטי אינוורטר גבוהה משמעותית מהאפשרויות האחרות, כשהפער המינימלי עומד על 30% ויכול להגיע גם ל-100%. כמו כן עבודות ההתקנה עשויות לעלות עד פי שלושה מעלות ההתקנה של מזגן מיני מרכזי. עם זאת, מזגן מולטי אינוורטר מאפשר לחסוך בין 50-30 אחוזים בצריכת החשמל ולפיכך בטווח הארוך, מדובר על מזגן שבהחלט יכול להחזיר את ההשקעה הראשונית. 

זה הזמן לשאול את השאלות הנכונות

כעת ניתן לשאול שאלות רבות, שיסייעו לכם לבחור את המזגן המתאים לכם ביותר. האם אתם מעדיפים מערכת מיזוג שלא ניתן לראות אלא רק להרגיש? מזגן מיני מרכזי הוא הבחירה הנכונה ביותר עבורכם. האם אתם מקדשים את החיסכון לטווח רחוק ואת הנוחות המקסימלית? נראה שעליכם להעניק מחשבה בעיקר למזגן מולטי אינוורטר.

הפרוטה לא בכיסכם ואין לכם הכנה למזגן מיני מרכזי? יתכן שהפתרון היחיד הוא התקנת מזגנים עיליים בחדרים השונים. מתגוררים בדירה שממוקמת בבניין רב קומות וקיימת מגבלה על מספר המזגנים העיליים שמותר לכם להתקין? יתכן שבכל זאת תיאלצו בלית ברירה להשקיע במזגן מיני מרכזי (למעשה במקרה הזה, רוב הסיכויים שבדירה שלכם כבר יש הכנה מתאימה).

הערה חשובה לסיום

בין אם תבחרו ללכת על מזגנים עיליים ובין אם תבחרו לרכוש מזגן מיני מרכזי או מולטי אינוורטר, הדבר החשוב ביותר שכדאי שתשימו לב אליו, הוא הדירוג האנרגטי של המזגן. הדירוג האנרגטי מסומן באותיות A עד G וככול שהדירוג גבוה יותר (A הוא הדירוג הגבוה ביותר), כך המזגן חסכוני יותר. ליתר דיוק, מזגן בעל דירוג אנרגטי גבוה יותר, מנצל את האנרגיה בצורה יעילה יותר ולפיכך דרוש לו פחות חשמל כדי לקרר את החדר, בהשוואה למזגן בעל דירוג נמוך יותר. לאור זאת בחירה במזגן חסכוני יותר מבחינה אנרגטית, תועיל לא רק לחשבון הבנק שלכם אלא גם לסביבה.

 

 

scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools