438,722 עסקים | 234,234 חוות דעת
כתבות בנושא מזגנים ומערכות מיזוג אוויר - תמונת אווירה

מזגנים: מילון מונחים. כל המידע שאתם צריכים

אם אתם לא בטוחים למה מתכוונים כשמדברים אתכם על מזגן אינוורטר, או על גז ירוק; אם אתם לא בטוחים מה תפקיד המאייד או המדחס במזגן, ולא בדיוק מבינים למה חשוב לבדוק את התפוקה ואת צריכת האנרגיה של המזגן שאתם מתכננים לרכוש, מילון המונחים שגיבשנו כאן יסייע לכם במשימה. אלו יהיו 'שיעורי הבית' שלכם לקראת הקנייה הקרובה.

בכתבה זו:
א | ג | ד | ה | ח | כ | ל | מ | נ | ס | ע | צ | ר | ת

האם אתם יכולים לתאר לעצמכם את חייכם ללא מזגן? כנראה שלא. הם נמצאים בכל מקום, החל מהבית והחדר הפרטי שלנו, ועד למשרדים, לחנויות, למרכזי הקניות ולמפעלים. וכשמדובר במוצר כל כך הכרחי המשמש אותנו לאורך כל שעות היממה, מומלץ להכיר היטב את מאפייניו ואת דרך פעולתו, מ-א' ועד ת'.  

א

אינוורטר
טכנולוגיה חדשנית שנחשבת לדור הבא של המזגנים (קיימת בשוק כבר מספר שנים). בטכנולוגיה זו, המדחס (עיין ערך) עובד באופן רצוף וללא הפסקות, אך ברמות משתנות, מה שמבטיח ניצול יעיל יותר של אנרגיה ומיזוג אפקטיבי יותר. האינוורטר מתאים לקירור מהיר בטמפרטורות גבוהות ולחימום מהיר בטמפרטורות נמוכות, גם בצורה קיצונית.


- מזגן אינוורטר
מה היינו עושים ללא מזגן?

ג

גז
פעולת המזגן - קירור או חימום החדר - נעשית הודות לגז מיוחד, גז מזגנים, אשר עובר בצינורות המערכת העשויים נחושת, כשהוא דחוס ברמות שונות, ויוצא אל החדר בצורת אוויר בטמפרטורה הרצויה.
גז ירוק
בעבר, הגז שבו השתמשו במזגנים היה הפריאון, אך גז זה התגלה כפוגע בשכבת האוזון בצורה קשה. כיום, הוחלף הגז ברוב המזגנים לגז ירוק אשר מבצע את אותה פעולה ואינו מזיק לשכבת האוזון החשובה.

ד

דו מזגן
זהו מזגן אשר כולל יחידת קירור אחת, אך בעל שני פתחים, כך שהוא יכול להפנות את האוויר הממוזג לשני כיוונים שונים. לרוב, משמש לקירור של שני חדרים במקביל, ונחשב נפוץ בעיקר בבתים שבהם מותקנים מזגני רצפה (עיין ערך).

ה

התקנה
שם כולל לחיבור המזגן אל הקיר וקישור בין כל יחידותיו, או במילים אחרות - הכשרתו לעבודה לאחר הקנייה. לרוב, הקנייה תכלול שני שלבים: רכישת המזגן עצמו והובלתו אל הבית, ולאחר מכן - הגעת טכנאי (פרטי או כזה מטעם החברה המשווקת) אשר מבצע את  כל פעולות ההתקנה בצורה מקצועית.
- התקנת מזגנים מקצועית
אם חם לך - אל תתקין מזגן לבד.

ח

חלון
מזגן חלון הוא מסוג המזגנים ששימשו פעם בבתים רבים. הוא למעשה נכנס לפתח בקיר אשר הוכן למידותיו מבעוד מועד. מזגן מסוג זה נחשב למזגן מיושן למדי, ואף רועש במקרים רבים. כיום כבר לא מייצרים מזגנים כאלו, וכמעט שלא מוכרים אותם (למעט באתרי יד שנייה ובמכירת חפצים משומשים).

כ

כוח סוס
באופן מוזר למדי, ציון מספר 'כוח סוס' שיש למזגן משפיע בצורה מכרעת על החלטת הרכישה, ולא פעם משמש נתון זה לצורך שיווקו וקידום מכירותיו של מזגן כזה או אחר, אלא  שבפועל זהו לא הנתון החשוב ביותר שאליו יש להתייחס בעת הקנייה. כוח הסוס של המזגן מסמל את ההספק שלו, אך מאחר ושני מנועי מזגנים בעלי הספק זהה יכולים להביא לתוצאה שונה ולמיזוג באיכות אחרת, הנתון החשוב באמת שיש לשים לב אליו הוא התפוקה (עיין ערך) של המזגן.

ל

לחות
המזגן, בעת פעולתו, לא מוציא ומכניס אוויר אלא רק מערבל ומסחרר אותו. במהלך הסחרור, הוא מייבש את האוויר - מה שמורגש בעיקר כאשר המזגן פועל על חום. תכונות כמו גריעת לחות ברמה קבועה בעת קירור, וייבוש ברמה מופחתת בעת החימום, יהיו עדיפים ויבטיחו מיזוג איכותי יותר, בכל מצב.

מ

מיני מרכזי
מזגן אשר תכליתו היא מיזוג של כמה חדרים בבית בו זמנית - לעתים גם מיזוג של כולם יחד. מערכת מיזוג זו בנויה בצורת 'מנהרות' מיזוג בתקרה (לרוב אלו מותקנות על ידי הנמכת התקרה בעזרת תוספת גבס), ומספר נקודות שמהן יוצא האוויר המכוסות במעין תריס שנקרא גם גריל. הבעיה עם מזגנים מיני מרכזיים היא בחוסר היכולת לווסת את הטמפרטורה בנפרד בכל חדר, או לכל הפחות לא בצורה אופטימאלית.
מפוצל
מזגן אשר בנוי משתי יחידות - המעבה (החלק החיצוני, עיין ערך) והמאייד (החלק הפנימי, עיין ערך). זהו המזגן שנמצא כיום ברוב הבתים הפרטיים, למעט אלו אשר מותקן בהם מזגן מיני מרכזי.
מדחס
היחידה אשר למעשה קובעת את תפוקת המזגן. יש למעשה סוגי מדחסים שונים, והטכנולוגיה בבסיסי פעולתם עשויה לקבוע אף את הגדרת סוג המזגן כולו. (לדוגמה: מדחס האינוורטר אשר פועל בשיטה שונה מהמדחסים במזגנים מטכנולוגיה ישנה יותר).
מאייד
החלק הפנימי במערכת המיזוג. זהו החלק שאותו אנו רואים בתוך הבית, והוא זה שממנו יוצא האוויר בטמפרטורה המבוקשת. המאייד נקרא כך משום שכאשר החומר המקרר מגיע אליו, הוא משנה את מצב הצבירה מנוזל לגז, והנוזל מתאייד.
מעבה
הפוך מהמאייד - נמצא בדרך כלל מחוץ לבית, היחידה שנקראת בלשון הציבור 'מנוע המזגן'. נקרא כך משום שכאשר הגז מגיע אליו, הוא מתעבה חזרה לנוזל.

נ

נייד
מזגן נייד הוא יחידת מיזוג קטנה יחסית (יכולה להיות בגודל של המאייד הקלאסי) אשר אפשר להעביר אותה ממקום למקום, וכך ליהנות ממיזוג נקודתי בכל אזור שבו יש חיבור לחשמל. לרוב מדובר במזגן פחות עוצמתי מחבריו הקבועים, אך הוא בהחלט יכול לספק פתרון הולם במקום שבו אין רצון להשקיע ולהתקין מערכת מיזוג שלמה.

ס

ספיקה
זהו הנתון אשר מתייחס לכמות האוויר שעוברת במזגן מדי שעה, ובראייה רחבה יותר - כמה זמן דרוש כדי לסחרר את כל נפח האוויר שנמצא בחדר, פעם אחת. ספיקה בקצב טוב היא כזו שמאפשרת למזגן לבצע 10 סחרורים של כל האוויר שנמצא בחדר, בשעה אחת.
סינון
המזגן כמובן עובד עם פילטרים אשר מסננים את האוויר שעובר דרכו, ופולטים אוויר צלול ונקי יותר. יש כמה סוגים של מסננים כאשר הפשוטים ביותר נמצאים בדרך כלל בחזית המאייד, מתחת למכסה הראשי שלו - את המסננים הללו ניתן לשטוף במים, ומומלץ לעשות זאת במינימום אחת לשנה.

ע

עילי
מזגן עילי הוא כיום אולי הנפוץ והמבוקש ביותר מבין כל סוגי המזגנים שנמצאים בשוק. כפי שניתן להבין משמו, הוא מותקן בחלקו העליון של הקיר, קרוב לתקרה. זהו מזגן מצוין לתנאי האקלים הישראליים שבהם רוב הזמן ישמש המזגן לצורכי קירור. מאחר והאוויר הקר נוטה לרדת למטה, הנקודה שבה הוא ממוקם מושלמת לפיזור שווה של האוויר הקר בחדר.

צ

צריכת אנרגיה
כיום, אחד הדברים המדוברים והחשובים ביותר - גם מבחינת הצרכן - הוא צריכת האנרגיה של כל מכשיר חשמלי. היות והמזגן עשוי להיות במקרים מסוימים אחד המוצרים החשמליים הפעילים בבית, חשוב שהוא יהיה כזה שצורך אנרגיה מעטה ככל האפשר, על פי הדירוג שבין A (הכי יעיל) ל-G (הכי פחות יעיל). מזגן האינוורטר נחשב כיום ליעיל ביותר מבחינה זו.
- קירור יעיל
לפינגווינים אף פעם לא קר

ר

רצפתי
אחד המזגנים הוותיקים בשוק. מזגן שיהיה לרוב גדול יחסית, ו'יעמוד' על הרצפה או יותקן כמה סנטימטרים מעליה. מתאים בייחוד לחימום הבית, מאחר ואוויר חם נוהג לעלות למעלה. מסיבה זו, נחשב כיום פחות נפוץ בישראל.

ת

תפוקה
אחד המושגים החשובים ביותר כיום בתחום המזגנים, ובוודאי כזה שיספר לכם יותר על יעילות המזגן שלכם, בהשוואה לכוח הסוס שלו (נתון אותו בוחרים להציג, משום מה, רוב המוכרים). התפוקה נמדדת ב-BTU לשעה, כאשר כל ואט שווה לכמעט 3.5 BTU\h. התפוקה הדרושה לחדר תלויה בגודל שלו, בכיוון שבו הוא נמצא (צפון, דרום, מזרח או מערב), בגובה שלו, ביעילות הבידוד שלו ועוד.

>> לאיתור ספקי ומשווקי מזגנים בארץ.
>> בואו להתעדכן במחירי מזגנים.
>> בואו לדבר על זה בפורום מיזוג אוויר


scheduleReview
Arrow_Close_partArrow_LeftArrow_moreArrow_Open_partArrow_RightArrow_downX_close_iconSite_menu_knowCall_iconלוגוzap_thumbsMap_pinתמונה גנריתVideo_playIcon star empty colorIcon star empty colorIcon star full colorIcon star empty colorאייקון חנויותDone_tofes_iconicon_failSite_menu_forumsSite-menu_pricelistsSite_menu_reviewsSite_menu_search_resultsSite_menu_top_10Site_menu_add_bussinessexpress icon דפי זהבZAPתפריטSearchSearch Footer_searchFooter_tools